Teisipäeval puhkes Kärdlas asuvas kortermajas tulekahju, mis päästjate esialgsel hinnangul võis alguse saada kilekotti kogutud vanadest patareidest. Põleng avastati varakult ja sellele suudeti kiirelt piir panna tänu suitsu- ja vinguandurile Nublu, mis teavitas tuleohust turvaettevõtet G4S.
Kiire avastamine hoidis ära tule leviku naaberkorteritesse
4. mail kell 16.05 sai turvaettevõtte G4S juhtimiskeskus tulekahjuteate Hiiumaal Kärdlas asuvast korterist. Häiresignaali edastas suitsu- ja vinguandur Nublu.
Kuna turvafirma töötajad korterielanikega kohe ühendust ei saanud, saadeti olukorda kontrollima G4Si patrull. Üks korterielanikest helistas aga vahepeal tagasi ja teatas, et turvatöötaja abi pole vaja, sest ta on kodule lähedal ja vaatab, mis suitsu- ja vinguanduri alarmi põhjustab.
Kui majaelanik korteri ukse avas, paiskas talle vastu suitsu ja kuumust, mille peale mees kiirelt ukse sulges ja hädaabinumbrile 112 helistas. Korteris oli lahtise leegiga tulekahju, mida kohale kiirustanud päästjad kustutama asusid. Korter sai tulest, tahmast ja kustutusveest kahjustada.
Tule puhkemise hetkel ei viibinud korteris kedagi ning ohuolukord avastati kiirelt ja tulele suudeti piir panna tänu turvafirmaga G4S ühendatud suitsu- ja vinguandurile Nublu. Ühtlasi hoiti sedasi ära tule levik teistesse korteritesse.
Patareid võivad kokku puutudes põhjustada põlengu
Päästeameti töötajate esialgsel hinnangul võis tulekahju alguse saada vanadest patareidest, mis olid kogutud kilekotti ja riputatud riidenagisse. Korterielaniku sõnul oli ta sinna asetanud vanad erinevat tüüpi patareid, et need siis kogumispunkti viia. Teine versioon on, et põleng võis alguse saada ka elektrilüliti juurest. Tulekahju täpset põhjust Päästeamet veel uurib.
On väga levinud, et vanad patareid kogutakse kodus enne kogumispunkti viimist kilekotti. Omavahel kokku puutudes võivad patareid moodustada aga vooluringi ja sealt edasi põhjustada põlengu.
Tuleohu vältimiseks peaks tühjad patareid viima kogumispunkti esimesel võimalusel. Kui seda pole võimalik kohe teha, siis tuleb neid säilitada kuivas ja jahedas ruumis.
Nublu suitsu- ja vinguandur töötab nii, et saadab lisaks valjule alarmile häireteate G4Si juhtimiskeskusesse, kust võetakse kliendiga ühendust ja küsitakse, kas on vaja abi. Vajadusel saadetakse appi lähim patrull või vabatahtlikud päästjad. Sellist lahendust kasutab 25 000 pere üle Eesti. Sarnasel põhimõttel töötavad ka valvesüsteemidega ühendatud suitsu- ja vinguandurid.