Politsei ja turvaekspert kommenteerivad: kui turvaline on kortermaja trepikoda? 

Pätid varastavad Tallinnas Pärnu maantee korterelamute maa-alusest garaažist rattaid.Foto: turvakaamera kuvatõmmis

Trepikoda tundub hea alternatiiv panipaigale. Nii hoitakse seal sageli näiteks jalgrattaid, lapsevankreid ja muud väärtuslikku. Kuid kas see on ikka turvaline või on varga jaoks koridorist sama lihtne varastada kui maja eest? 

“Sel aastal on varguseid trepikodades olnud märgatavalt rohkem kui eelneval aastal ja august oli rekordkuu,” viitab G4Si turvaekspert Tarmo Pärjala sellele, et päti jaoks on koridoris seisvad asjad kerge saak. 

„Siinkohal tuleks muidugi kohe ära öelda, et jalgratta ja teiste asjade kortermaja trepikodades hoidmine on tegelikult vastuolus tuleohutusnõuetega, seega rattaid tuleks hoida panipaikades, kuhu saab paigaldada tehnilise valve ehk liikumisandurid, magnetandurid jne.” 

Trepikoda ei ole turvaline 

Võiks eeldada, et kortermaja trepikoda on turvaline, kuid Lääne-Harju jaoskonna menetlustalituse juht Raigo Prants lükkab selle ümber: “Trepikodadesse on võõral lihtne märkamatult sisse pääseda, mistõttu soovitan alati ratta, vankri ja tõuksi viia lukustatud panipaika või tuppa. Tehke seda ka siis, kui lähete mõnekümneks minutiks koju või kellelegi külla.”

G4Si turvaekspert Tarmo Pärjala toonitab, et sageli hinnatakse kortermaja turvalisust üle. Näiteks võib majaelanik pahaaimamatult enda taga oleva inimese uksest sisse lasta, arvates, et tegemist uue naabri või kellegi lühirendi korteris peatuva külalisega. 

“Fonolukust mööda pääsemine pole professionaalse varga jaoks eriti keeruline,” viitab Pärjala sellele, et kui ikka trepikoja aknast paistab hinnaline jalgratas, leiab kelm ka võimaluse majja pääsemiseks. 

Mida varastatakse? 

Pranti sõnul varastatakse asju, mida on lihtne kiirelt maha müüa. Näiteks jalgrattaid, tõukerattaid ja tehnikat. Seda kinnitavad ka käesoleva aasta juhtumid. 

Ööl vastu 29. juulit varastati Tartus Tulbi tänava kortermaja lukustatud trepikojast lukustatud jalgratas Scott – kahju 900 eurot.

Ööl vastu 28. juunit varastati aga Tartus Julius Kuperjanovi tänaval kortermaja trepikojast musta-rohelisekirju jalgratas – kahju 1500 eurot.

Trepikojas asju hoida ei tohi 

Lisaks sellele, et trepikojas asjade hoidmine pole turvaline, on see seaduse järgi ka keelatud. Päästeamet käib nõude täitmist regulaarselt kontrollimas ja on sel teemal korduvalt kirjutanud. Tulekahju korral põhjustavad trepikojas olevad asjad kaht probleemi: 

  • majast väljumisel on need takistusteks ja tekitavad põlema süttimisel suitsu, mis jätab majaelanikud korteritesse lõksu;
  • trepikojas hoitavad asjad segavad abistajaid. Näiteks kiirabi töötajaid ja päästjaid, kes niigi kitsastes oludes kannatanut transpordivad.

“Paljud ühistud peavad sellest seadusest kinni ning elanikud hoiavad oma asju keldris või panipaigas,” viitab Prants probleemi vähenemisele. 

Niisiis, kuidas oma vara kaitsta? 

Pärjala ütleb, et üldjuhul vaatavad vargad kõikjal ringi pilguga, et mida saaks kiirelt järelturul müüa. Seetõttu tuleks näiteks eramu hoovilt panna ära kõik, mis vargas võib huvi tekitada, ka vanametall. Samuti ei tohiks jätta jalgrattaid, vankreid jms ei hoovi, kortermaja ette ega trepikotta. 

“Oma vara kaitsmiseks oled teinud maksimumi, kui oled selle pannud kinnisesse ruumi, mis on turvatud valvesüsteemiga,” annab turvaekspert nõu. “Lisaturvakihiks sobib ka naabrivalve ja valvekaamera.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.