Purjus pärnakas pääses tänu naabritele kõige hullemast

Nädal tagasi sai päästeamet kõne murelikelt naabritelt, kes teatasid, et kõrvalkorterist tuleb suitsuhaisu.Foto: Shutterstock

Paar nädalat tagasi käis päästeamet kodudes suitsuandureid kontrollimas. Ehkki elupäästev seade on olnud kohustuslik juba 14 aastat, pole seda paljudes kodudes endiselt. Ka hiljutine juhtum Pärnumaalt kinnitab seda. 

22. novembril kell 21.07 sai Päästeamet kõne murelikelt inimestelt, kes tundsid naaberkorterist suitsuhaisu. Selgus, et Pärnus Uus-Sauga tänaval oli mees katkisel elektripliidil süüa teinud ning ise magama jäänud. Päästjad ventileerisid ruume ja trepikoda. Korteris suitsuandurit ei olnud.

Kuid mis selgus päästeameti kontrollkäikudest Eesti kodudesse ja miks on nutikas Nublu parem kui lokaalne andur? 

Veerandil puudus töökorras andur

Nädala jooksul kontrolliti suitsuandureid 5438 kodus – neist 919-l puudus töökorras seade ja 417-s kodus ei olnud üldse andurit. Päästeameti ohutusjärelevalve osakonna juhataja Maret Rannala ütles, et suitsuandurite kasutamisest eluruumides saadi päris hea ülevaade. 

“Teeb väga murelikuks, et kui täna juhtuks tulekahju, siis pea veerandis Eesti kodudes suitsuandur sellest teada ei anna, sest seda lihtsalt pole või pole see töökorras,” märkis Rannala. “Tunnustan neid, kes võtsid vaevaks oma andurid üle kontrollida.”

Rannala kiidab ka neid, kes tundsid muret oma naabrite pärast ning aitasid neil elupäästva seadme õigele kohale paigaldada või seda kontrollida. “Jätkame sellise hoolivusega ja loodame, et peagi on kõikides majapidamistes andurid olemas. Selliselt ühiselt pingutades jõuame turvalisema Eestini,” ütles Rannala. 

Lühimenetluse käigus oli inspektoritel võimalik pererahvast trahvida kuni 40 euroga. Kuid eesmärk ei olnud niivõrd pererahva rahakotti kergendada, kuivõrd saavutada olukord, et kõigil oleks kodus töötav ja nõuetekohaselt paigaldatud suitsuandur. Rannala sõnul trahviti vaid siis, kui andur oli täiesti puudu. 

Suitsuandurite müük kasvas hüppeliselt 

Põhjendusi anduri puudumise kohta toodi erinevaid. Näiteks vabandati, et on ununenud, poes ei olnud või ei teatud, et see üldse kohustuslik on. Kuid igas kodus peab olema vähemalt üks töökorras suitsuandur – hea, kui see on igal korrusel või isegi igas toas. 

G4Si erakliendiüksuse juht Tarmo Pärjala ütles, et päästeameti poolt läbi meediakanalite ühiskonda saadetud jõulisem sõnum, kus toodi välja ka trahvi tegemise võimalus, suurendas inimeste huvi suitsu- ja vingugaasiandurite vastu märgatavalt.

“Päästeameti seekordse kampaania ajal suurenes Nublu suitsu- ja vinguanduri lepingute sõlmimine pea viis korda võrreldes tavapäraste nädalatega. Varasematel aastatel, kui taoliste kampaaniate juures pole trahvimise nüanssi esile toodud, on mõju olnud oluliselt väiksem” teatas ta. 

Pärjala sõnul on sarnast huvi kasvu märgata ka siis, kui on juhtunud mõni suurem traagiline õnnetus – mitu inimest on hukkunud või on õnnetusega seotud noored inimesed või lapsed. “Seekord polnud häirekella tekitamiseks vaja kellegi hukkumist, vaid päästeameti jõuline sõnum, et kui andurit ei paigalda, saad trahvi, toimis väga hästi,” kiitis Pärjala päästeameti ettevõtmist. 

Päästeameti kampaania suurendas Eesti rahva huvi suitsu- ja vinguandurite vastu.Foto: G4S

Pärjala lisas, et säärane üleskutse toimib laiemalt. Keegi hangib oma esimese anduri, keegi vahetab vana anduri välja või paigaldab mõne lisaks. Mõnel võib meenuda, et vingugaasiandur on veel puudu, või suurendatakse kodust turvatunnet hoopis tulekustuti ostuga. Suitsuandur on nagu helkur – väike seade, mis võib päästa elu. See on esimene samm, millega iga peremees või perenaine oma kodu turvaliseks saab muuta. 

Ka TAMREXi personali- ja kommunikatsioonijuht Diana Karmo tõdes, et peale päästeameti kontrollkäike suurenes suitsuandurite müük tuntavalt. Samuti osteti vinguandureid ja tulekustuteid veidi rohkem kui muidu.

“Sellised päästeameti aktsioonid on tänuväärt, sest tõstatavad koduse tuleohutuse olulisuse taas päevakorda. Iga sellise tõstatuse järel saavad Eesti kodud üha tuleohutumaks,” avaldas Karmo kiitust. “Tuhanded uued suitsuandurid viidi poest koju ja teevad seal nüüd oma tööd.”

Päästeameti andmetel on tänavu tulekahjudes hukkunud 33 inimest ja neist enamiku kodudes puudus suitsuandur.

Iga sekund loeb 

Tulekahju korral on iga sekund kriitilise tähtsusega. Lokaalne andur teeb küll kodus häält ja võib pöörata teie tähelepanu näiteks tossavale pliidile, kuid kui teid tabab terviserike või olete kodust eemal, päästab teie elu, lemmiklooma või vara ainult nutikas andur, mis edastab häiresignaali reageerijatele.

Nublu on nutikas suitsu- ja vingugaasiandur, mis annab ohust märku ka siis, kui olete poes või aias toimetamas – ja vajadusel kutsub ka abiväe. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.