Turvaekspert selgitab: neli probleemi, mis kaasnevad isetehtud valvelahendustega 

Miks ei tasu kodu valvesüsteemi pealt kokku hoida?Foto: Shutterstock

Do-it-yourself on populaarsust kogunud ka kodu turvasüsteemides. Ehkki soodsa “hiinaka” tellimine võib esialgu hea diilina tunduda, kaasneb taolise isetegemisega mitmeid ohte – vaatame neist suurimaid. 

Pettumus on kiire tulema

“Pea iga nädal tuleb meie jutule kliente, kel on kodus isetehtud süsteem ja soovivad selle kombineerida meie ööpäevaringse valvega,” räägib G4Si standardlahenduste divisjoni direktor Tarmo Pärjala. “Selliseid do-it-yourself-lahendusi pole aga võimalik turvafirmaga liita, kuna need ei vasta meie nõuetele.”

Selleks, et professionaalne valvesüsteem saaks toimida, on vaja saatja ja vastuvõtu poolt. Lihtsamalt öeldes on tarvis, et sinu kodu valvesüsteem suudaks edastada häireteateid turvafirma juhtimiskeskusesse.

“Maailmas on tuhandeid tootjaid, kes valveseadmeid toodavad. Ei ole võimalik, et üks turvafirma suudaks neid kõiki vastu võtta,” nendib turvaekspert ja lisab, et info peab jooksma kindlas protokollis, aga n-ö kodukootud lahendused seda ei võimalda.

Niisiis ostetakse pealtnäha nutikad “vidinad” kokku, kuid hiljem selgub, et kasu neist õieti polegi. Esiteks ei saa neid turvafirmaga siduda ja teiseks ei pruugi ka nende töökindlus väga heal tasemel olla. Tulemuseks on pettunud klient. 

Lihtsalt kallid mänguasjad 

Pärjala möönab, et vahel on nutika kodulahenduse protokoll küll vastanud G4Si nõudmistele, kuid süsteemi katsetamisel on ilmnenud mitmed puudused. Näiteks ei tule kõik häireteated läbi või katkeb aeg-ajalt ühendus – selline süsteem ei ole turvaline. 

“Oleme mõnda soodsat lahendust suisa aastaid katsetanud, teinud seda paremaks ning andnud tootjalegi tagasisidet. Lõppkokkuvõtteks on ikka selgunud, et tegemist on lihtsalt kalli mänguasjaga, mis pole mõeldudki professionaalseks kasutamiseks,” nendib Pärjala. 

Voolu pole, on kodu kaitseta

Niinimetatud hiinakad on mõeldud ühendamiseks kodu WiFisse. Kui aga ühendus peaks katkema või läheb vool ära, siis jääb kodu kaitseta. Professionaalne koduvalvesüsteem kaitseb sinu kodu ka siis, kui see on mõned tunnid elektrita. “Meie valvesüsteemid on GSMi baasil ja see tähendab, et isegi voolukatkestuse korral saame häireteated kätte,” ütleb Pärjala. “Ükski kodu valvesüsteem ei tohiks sõltuda ainult WiFi võrgust.”

Turvaeksperdi sõnul on nii mõnigi klient jätnud netist tellitud asja üldse paigaldamata, kuna selle seadistamine on tundunud kahtlane. “Sisemine häirekell on tööle hakanud, kuna WiFisse ühendamiseks on seade küsinud näiteks piiramatuid õiguseid,” toob ta näite. “Miks peaksin andma Hiina päritolu seadmele sellise ligipääsu?”

Hakkab elu segama

Soodsad “nutikad” valvelahendused suudavad parimal juhul teha vaid üht – anda äpi vahendusel võimalikust ohust teada. Kuid mis saab edasi? Oled koosolekul või teisel pool maakera rannaliival ja … äpp piiksub. Kes läheb olukorda kontrollima? Kes tuvastab, kas tegemist oli päris- või valehäirega? 

 “Saadakse üsna kiiresti aru, et igale piiksule pole võimalik ise reageerida ja neid hetki on rohkem, kui esialgu arvatakse,” räägib Pärjala. “Ja siis otsustatakse ikkagi professionaalse valve kasuks.”

Samuti tuleb turvaeksperdi sõnul hiinakate puhul ette mitmesuguseid tõrkeid ja kõik häireteated ei pruugi päris olla. Kahjuks on võimalik ka vastupidine olukord – pätt tungib sinu koju ja just sel hetkel on see “nutikas” DIY võrgust väljas …

Kuidas on lood nutikate suitsuanduritega? 

Peale valvesüsteemide tellitakse veebist ka nutikaid suitsuandureid. Tundub taas hea mõttena – saan ka kodust eemal olles teada, et midagi põleb. “Kahjuks ei osata ette näha, mis saab siis, kui päriselt tuleb häireteade. Kas loota naabrile?” jagab turvaekspert mõtteid. “Tulekahju korral on iga minut kriitilise tähtsusega. Lihtsalt teatest äpis pole kasu – on vaja, et keegi sellele ka kiirelt reageeriks.”

Taolistel suitsuanduritel on sama probleem mis nutikatel DIY koduvalvesüsteemidel – need ei pruugi alati võrgus olla ja õigel ajal (või üldse) ohust märku anda. 

Kodu turvalisuse pealt kokku hoida ei tasu. Investeeri parem kohe kvaliteeti. G4S koduvalve on alati sinu eest valvel ja annab märku nii vargusest kui tuleohust. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.