Eelmisel aastal läbi viidud uuring näitas, et 5% Eesti elanikel puudub kodus suitsuandur ja pooltel pole vingugaasiandurit. Kuigi on teada, et nii suitsuandur kui ka vingugaasiandur võivad päästa elusid, ei võta osad inimesed seadmete olulisust tõsiselt.
Numbrid tekitavad muret
If Kindlustuse läbi viidud uuringust selgus, et 5 protsendil Eesti inimestest ei ole kodus suitsuandurit. Vingugaasiandurit pole aga lausa 56% elanikest ning tulekustutit pole kodus 54% vastajatest. If Kindlustuse varakindlustuse tootejuhi Veiko Sepa sõnul tekitavad need numbrid muret, sest paljud inimesed ei mõista tulekahjudega seotud riske.
Eelmise aasta novembris läbi viidud uuringust selgus, et suitsuanduritega on kõige suurem probleem Tallinnas ja teistes suuremates linnades, kus suitsuandureid ei ole vastavalt 8% ja 6% kodudest. “Väiksemates linnades ja maapiirkondades on vastav näitaja 2–3% juures. Meeles tuleb pidada ka seda, et ainult suitsuanduri olemasolust ei piisa, seda tuleb ka regulaarselt kontrollida,” märkis Sepp.
Väiksemate linnade ja maapiirkondade elanikud teevad suuremate linnade rahvale silmad ette ka suitsuandurite kontrollimises. Kui maapiirkondades kontrollitakse suitsuandurite töökorda pooltel juhtudel vähemalt korra kvartalis, siis Tallinnas teeb nii kolmandik elanikest. Tallinnas on kõige enam neid (37%), kes suitsuandurit ei kontrolligi või ootavad, kuni patarei enam ei tööta. Maapiirkondades käitub nii vaid 25% elanikest.
Ainult suitsuandurist ei piisa
Suitsuandur vingugaasi tuvastada ei suuda – vingugaas on täiesti lõhnatu, värvitu ja maitsetu. Päästeamet rõhutab, et suitsuandur läheb häiresse vaid nähtava suitsu peale ning vingu- ja suitsuanduri näol on tegemist kahe täiesti erineva seadmega.
Vingugaasiandur annab märku, kui vingugaasi kontsentratsioon õhus hakkab lähenema tasemele, mis on ohtlik inimese tervisele. Kuna see on ainus seade, mis vingugaasi tuvastab, muutub andur 2022. aasta algusest kohustuslikuks kõigile, kellel on kodus küttekolle.
Päästeamet soovitab suitsuanduri töökorras olekut testida kord kuus, vajutades selleks testnuppu. Kui vajutusele ei järgne piiksu, tuleb patarei kohe välja vahetada. Samuti tuleb suitsuandurit aeg-ajalt tolmulapi või tolmuimejaga puhastada. Suitsuanduril on ka kindel tööiga (enamasti 3-10 aastat), mida saab kontrollida seadme tagaküljelt ja mille möödudes tuleb seade välja vahetada.
Vingugaasiandur tuleks Päästeameti soovitusel paigaldada järgmistesse piirkondadesse:
- ruumi, kus asub vingugaasiallikas
- magamistuppa
- igale korrusele
- laste tuppa
- kööki
Kuna alati ei ole võimalik tulekahju välistada, siis on mõistlik lisaks vajalikele anduritele oma kodu kaitsta ka kodukindlustusega. If Kindlustuse kodukindlustuse pakettidega saab tutvuda siin.
If on Põhjamaade juhtiv kahjukindlustusselts, kellel on Põhjamaades ja Baltikumis kokku üle 3,6 miljoni kliendi.