If Kindlustuse blogi

Milliste kahjudega tuleb arvestada, kui kodukindlustust ei ole?

Õnnetuse peamine omadus ongi, et selle juhtumine ei olnud ette teada (enamjaolt) ning tegu on ootamatusega. Seetõttu on kodu, kus on niivõrd palju asju, mis saavad valesti minna, kindlustamine sisuliselt ainuke võimalus oma riske mingil moel maandada.

Lisaks tuleb vähemalt kortermajade puhul arvestada ka teiste inimestega, kes erinevalt sinust, ei tarvitse olla ülemäära ettevaatlikud, võib olla ei ole nende kodu aastaid remonditud või juhtub mingi muu ootamatus.

Mida tähendab kodu kindlustamata jätmine rahaliselt? If Kindlustuse varakahjude grupijuht Lauri Nõu ütles, et kõige levinuma õnnetusjuhtumi ehk veeavarii puhul on 3000-eurone kahjusumma skaala alumises otsas. Vähemaga õnnestub pääseda vaid juhul, kui õnnetus avastatakse väga varases staadiumis või veab muud moodi. Pigem on summa suurem ja võib ulatuda ka 20 000 euroni.

Tuleõnnetuste puhul on summad muidugi veelgi suuremad, kuna lisaks otsesele tule poolt tehtud kahjule, kaasnevad veel suitsu- ning tuletõrje vee poolt tehtud kahjud ning elamisele kui ka kõigele seal sees olevale, nagu tehnika ja mööbel. Kui tulekahju on nii suur, et kohale tuleb tuletõrje ja toimuvad kustutustööd veega, võib arvestada kapitaalremondiga.

Ülaltoodu käis kodu kohta, kus õnnetus aset leidis ning mille kulud peab omanik kindlustuse puudumisel ise katma.

Veelgi hullem on, kui põhjustate kahju mõnele naaber- või all asuvale korterile. See on eriti levinud just veeavariide puhul, kus oma kodus võivad olla kulud väiksed, aga alumise naabri korteris tuleb teha põhjalik remont. Sellisel juhtudel tuleb arvestada pigem mitmekümne tuhande eurose kuluga. Ette on tulnud ka 100 000 euroseid või suuremaidki kahjusid, sest ühest korterist alguse saanud veekahju võib kahjustada mitut korterit.

Sellisel puhul on abiks vastutuskindlustus, mis katab kolmandale osapoolele tehtud kahjud ehk siis naabrite korteri remondi.

Kodukindlustuse puhul taastatakse elamine õnnetuse eelsesse seisundisse ning isegi juhul, kui sul oli näiteks väga kallis ja kvaliteetne remont just tehtud või põrand oli ajaloolise väärtusega ning keerukas taastada.

igal juhul tasuks korraks oma riske hinnata, seda nii enda kodu kui ka naabrite osas ja teha mõned arvutused. Nii kodu- kui vastutuskindlustuse kuumaksed on enamjaolt palju väiksemad kui inimesed arvavad, aga võimalikud õnnetuste kahjud on tavaliselt palju suuremad, kui inimesed eeldavad.

Kui soovid teada, kui palju läheb maksma kodukindlustus ja sellele lisanduv vastutuskindlustus, arvuta siit.

If on Põhjamaade juhtiv kahjukindlustusselts, kellel on Põhjamaades ja Baltikumis kokku üle 3,6 miljoni kliendi.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.