Mõni õnnetus hüüab tulles: mis sorti õnnetusi juhtub lemmikloomadega kõige rohkem?

Foto: Shutterstock.

Kui inimesega juhtunud õnnetuse või trauma puhul saab abi kiirabist või EMO-st, siis lemmikutega on lugu veidi keerulisem. Erinevalt inimese esmaabist ei ole loomaarsti vastuvõtt tasuta ja ootamatu õnnetus võib tuua kaasa päris kopsaka raviarve. Milliseid õnnetusi tuleb lemmikutel kõige rohkem ette ja kui kalliks need minna võivad?

Mänguhoos ikka juhtub

Enamik lemmikloomi armastab liikuda ja mängida ning vajab päeva jooksul piisavalt füüsilist koormust, et end hästi tunda. Mürgeldamise käigus võib aga lemmik endale kogemata ootamatult viga teha ning vajada loomaarsti sekkumist.

If Kindlustuse isikukahjude grupijuhti Kait Raudsepa sõnul juhtub kõige rohkem õnnetusi just mänguhoos või hoogsamate jalutamiste käigus. “Kui rääkida õnnetustest ja mitte haigustest, siis kõige sagedasemad on jooksmisel või kõndimisel tekkinud jalavigastused,” rääkis Raudsepp. “Mänguhoos on loomal kerge end vigastada ja halvemal juhul võib tulemuseks olla lonkamine.”

Raskema vigastuse korral tuleb lemmikul minna operatsioonile ja see on küllaltki suur väljaminek. “Jalavigastuste puhul võib olla raskemaks diagnoosiks ristatisideme rebend ja selle ravi on reeglina operatsioon,” kinnitas Raudsepp. “Pärast operatsiooni tuleb lemmikul käia ka füsioterapeudi juures taastusravis, et jalg korralikult terveks saaks.”

Muud koerused

Teine küllaltki sage põhjus loomaarstile pöördumiseks on kõiksugu keelatud esemete või söögi söömine. Näiteks šokolaadi söömise järel ootab koera tõenäoliselt ees maoloputuse protseduur.

“Kui tegemist on võõrkeha söömisega, siis mõnikord saab ainult ravimitega hakkama, kuid tihtipeale tuleb need esemed välja opereerida,” rääkis Raudsepp. “Näiteks on juhtunud, et koer näris telekapulti ning plastiktükid tuli välja opereerida.

Talvisel ajal on maapind külm ja tänavatele pannakse libeduse vastu graniitkillustikku ja soola, mis võib lemmiku käpapadjanditele viga teha. Raudsepa sõnul on käpapadjandite vigastused talviti väga levinud.

Vahel satuvad koerad jalutuskäikude ajal omavahel purelema ja selle käigus on vigastused kerged tulema. “Viimasel ajal on sagenenud ka koerte omavahelised rünnakud,” rääkis Raudsepp. “Üks koer jalutab lahtiselt või tõmbab omaniku käest lahti, kui teist koera märkab ning lähevad omavahel purelema. Või kui tegemist on jahikoeraga, siis võib juhtuda, et teda ründab mõni metsloom.”

Kui palju see kõik maksab?

Näiteks ägeda seedehäire või toidumürgituse korral on tavaline raviarve umbes 300 eurot, nahahaiguste või löövete korral samuti 300 eurot. Seevastu ortopeediliste probleemide nagu näiteks põlvekedra nihestus, ristatisideme rebend, küünar-või puusaliigese düsplaasia võivad tuua kaasa 800-1500-eurose arve.

Selleks, et lemmiku raviarved eelarvesse liiga suurt auku ei lööks, tasub teada, kui palju üks või teine protseduur maksab ning teha oma neljajalgsele pereliikmele lemmikloomakindlustus.

If on Põhjamaade juhtiv kahjukindlustusselts, kellel on Põhjamaades ja Baltikumis kokku üle 3,6 miljoni kliendi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.