Tugevad tuuleiilid ja äikesetormid, millel on jõudu kodule või kodusele varale kahju tekitada, on Eestis arvatust tavapärasem nähtus. Et marutuuled liialt laastavaks ei kujuneks, mõtle juba varakult kahjude ennetamisele ja kindlustuslepingu sõlmimisele.
Tormikahjusid tuleb tihti ette
If Kindlustuse varakahjude grupijuht Lauri Nõu nendib, et torme ja sadusid, mis kujutavad kodule ja kodusele varale ohtu, tuleb Eestis ette ikka.
Näiteks möödunud suvi oli üsna äikeseline ja eelmise aasta augustis registreeriti If Kindlustuses üle 120 äikesega seotud juhtumi, mille tõttu sai kahjustada kodu või kodune vara.
“Meie hooned on enamasti ehitatud nii, et sadudele peavad need vastu, kuid torme, mis lõhuvad katuseid või paiskavad esemeid ringi või murravad puid nõnda, et hooned saavad kahjustatud, tuleb meil ette küll,” tõdeb Nõu.
Ta lisab, et kui tormiga üheaegselt sajab ka vihma ja maja katus juhtub lendu minema, võib hoone saada ka tugeva veekahjustuse.
Neile, kel on onud ettenägelikkust oma vara kindlustada, tuleb elamu taastamisel appi kindlustus.
Pikne tekitab ülepinget
Pikse ajal on sage, et vooluvõrgus tekib ülepinge ja seetõttu saab kahjustada koduelektroonika. Lauri Nõu suunab, et sellise ohu eest ei kaitse n-ö tavakindlustus – Ifi klientidel on abi kodukindlustuse Klassikpaketist või näiteks eriti ulatusliku kaitsega Koguriskikindlustusest.
“Sagedasemad loodusjõududest tekitatud kahjud on näiteks katuste tormist tingitud purunemine ning elamu või teiste rajatiste, nagu näiteks kuuride, kahjustused, kui mõni puu tormiga murdub. On juhtunud, et torm lõhub ka fassaade, kuid seda tuleb ette üsna harva,” toob Nõu näiteid.
Ta lisab, et kui mõni puu kukub tormiga krundile, siis muru tuleb peremehel oma kulu ja kirjadega taastada. Küll aga kehtib kindlustuskaitse aiale, krundil olevatele väiksematele hoonetele ning ka näiteks mööblile, kui kodune vara on kindlustatud.
Enneta kahjusid
Tormikahjusid soovitab Nõu kinnisvaraomanikel ka ise ennetada. Näiteks võiks kuivanud või poolmädanenud puud maha võtta, mitte jääda ootama, kuni need majale kukuvad.
Ka batuudid on mõistlik tugeva tuule eest varjule viia, sest kaasas olevad kinnitused ei pruugi batuuti tugevama tuule korral sugugi maa küljes turvaliselt kinni hoida. Ning muidugi on mõistlik äikese ajaks elektroonika ja kodumasinad seinakontaktist välja tõmmata, et neid ülepinge eest kaitsta.
Nõu rõhutab veel, et igal kindlustuslepingul on teatud välistused ja need tasub enne lepingu allkirjastamist kindlasti läbi lugeda ning endale selgeks teha. Siis on teada, mida täpselt kindlustus korvab ja mida mitte. See aitab vältida hilisemaid arusaamatusi ning vaidlust kindlustuspakkujaga.
Kodu-, vara- ja vastutuskindlustuse hinda saad hõlpsalt arvutada siit.
If Kindlustuse kodukindlustuse kohta saad lähemalt lugeda siit.
If on Põhjamaade juhtiv kahjukindlustusselts, kellel on Põhjamaades ja Baltikumis kokku üle 3,6 miljoni kliendi.