Eluaeg on elektrit lihtsalt ostetud: miks peaks nüüd igaüks ise hakkama elektrit tootma?

Päikeepaneelid on investeering, mis tõstab ka kinnisvara väärtust.Foto: Shutterstock

Aastakümneid on inimesed lihtsalt ostnud elektrit. Viimasel kümnendil on aga aina enam räägitud ise elektritootmisest, seda eriti päikesepaneelide abil. Miks peaks inimene ise hakkama endale elektrit tootma?

Märgatavalt väiksemad elektriarved

Esimene põhjus on muidugi kulude kokkuhoid. Päikesepaneelidega saab kogu aasta läbilõikes elektriarve umbes poole väiksemaks. Kevadel ja suvel, kui Eestis on pikad päevad ja päikesevalgust palju, võivad elektriarved täitsa nullini jõuda, sest paneelid suudavad toota nii palju elektrit, et katta sinu majapidamise vajadused. 

Ei ole põhjust karta ka sügist ja talve, kui tundub, et päikest ei olegi. Tõsi, kõige intensiivsem periood jääb kindlasti kevadesse ja suvesse. Sügisel ja talvel on meie laiuskraadil pimedat aega rohkem, siis väheneb ka elektri tootmine, kuid päris niisama ka paneelid sel ajal ei seisa. 

Päikesepaneelid suudavad elektrit toota ka lihtsalt nähtava valgusega ehk pilves ilmaga. Muidugi ei ole see võrreldav suvise päiksega, kuid abiks seegi. Talve kasuks räägib aga näiteks see, et kui lumi on maas, siis päikesepaistelise ilmaga elektri tootmine suureneb, kuna lumi peegeldab omakorda päikesevalgust paneelidele.

Ülejääv elekter müü tagasi

Kui pikkade ja päikesepaistelistega päevadega toodavad paneelid rohkem elektrit, kui majapidamises ära kasutatakse, siis tasub see võrku tagasi müüa. Lisaks on hea teada, et tagasi müüdud elektri eest ei pea klient võrgutasu maksma. Päikesepaneelidest toodetud, kuid tarbimata elektrienergia eest ei ole vaja maksta ei aktsiisi ega taastuvenergia tasu. Hind kujuneb täpselt vastavalt börsihinnale.

Millest siis elektriarved koosnema hakkavad?

Elektriarvete komponendid jäävad täpselt samasuguseks nagu varem, lihtsalt summa, mis tuleb maksta, on tunduvalt väiksem. Arusaadavalt tulebki elektri eest maksta vaid siis, kui tarbimine ületab koduse päikesejaama tootmise. 

Kui suvisel ajal toodab päikesejaam rohkem elektrit, kui tarbida jõuad, siis kajastub ka müüdud elektri müügitulu osa nüüdsest arvel, mis arvutatakse kehtiva börsihinna järgi.

Ja mis kõige parem – erilist lisahooldust kodune päikesejaam ei vaja. Talvisel ajal vajub lumi kiirelt paneelidelt maha ning muudel aastaaegadel tekkiva tolmu peseb maha vihm. Hea on, kui iga paari aasta tagant spetsialist süsteemid üle kontrolliks, et kõik korrapäraselt töötaks.

Investeering, mis tõstab kinnisvara väärtust

Päikesepaneelide paigaldamine võib esialgu tunduda päris kulukas ettevõtmine. Küll tasub meeles pidada, et omafinantseeringut on võimalik tasuda ka järelmaksuna. Nii ei pea liiga kaua raha koguma, vaid saad kohe hakata elektriarvete pealt kokku hoidma. Näiteks Elektrum pakub oma toodetele järelmaksu, millel on 0% intress, 0 eurot lepingutasu ja seda perioodiga kuni 60 kuud.

Lisaks on Elektrumil käimas kampaania “Elektrum loosib päikeseelektrijaama”. Kõikide eraklientide vahel, kes perioodil 1.03–30.09.2023 sõlmivad päikesejaama ostu-müügilepingu, loositakse välja 5000 eurot. Ja see summa ongi mõeldud elektrijaama ostu-müügilepingu tasumata osa vähendamiseks.

Kuivõrd roheline energia on saanud väga oluliseks teemaks, on kindel, et päikesejaama paigaldamine oma kodule ei ole mitte ainult kokkuhoid oma igapäevastelt kuludelt, vaid see on tõeline investeering, mis tõstab märkimisväärselt kinnisvara turuväärtust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.