Kuidas saab päikesepaneele taaskasutada?

Päikesepaneelid peavad kaua vastu ning üha enam toodetakse uusi paneele vanadest päikesepaneelidest.Foto: Shutterstock

Päikeseenergia on oluline taastuvenergia liik, millest viimastel aastatel on aina rohkem räägitud. Kuid ükski asi pole igavene. Päikesepaneelid võivad küll aastakümneid vastu pidada, kuid mis saab siis, kui need pole enam kasutuskõlblikud? Kas neid saab kuidagi taaskasutada?

See on lähiaastatel energeetikas üks põhiküsimusi, millega tegeletakse aina rohkem, kuid kindel on see, et juba praeguste tehnoloogiate abil saab ligi 95% päikesepaneelidest taaskasutada. Prognoosid näitavad, et 2030. aastaks on 60 miljonit uut kasutusseminevat päikesepaneeli toodetud just taaskasutatud paneelidest.

Peavad vastu aastakümneid

Päikesepaneelide eluea pikkus sõltub mitmest tegurist, sealhulgas nende kvaliteedist, kasutustingimustest ja hooldusest. Kvaliteetsed päikesepaneelid on vastupidavad ja võivad kesta kauem kui 15 aastat. Tegelikult annab enamik tootjaid oma päikesepaneelidele garantii 20–25 aastat ning need võivad töötada ka veel pärast garantii lõppu. 

Päikesepaneelide paigalduse ja hooldusega tegeleva Elektrumi eksperdid toonitavad samuti, et päikeseelektrijaamade eluiga on korrektse kasutuse ja hoolduse korral 25 aastat ja enamgi. Seejuures on ka 25 aasta möödudes päikesejaamade kasutegur vähemalt 80 protsenti. Näiteks annab Elektrum nende paigaldatud paneelide kasuteguri säilimisele 25-aastase garantii.

Siiski on oluline mõista, et päikesepaneelide tootlikkus võib aja jooksul veidi väheneda. See on tingitud väliste tegurite, nagu päikesekiirguse, temperatuuri ja tolmu mõjust ning loomulikust kulumisest. Kvaliteetsed paneelid kaotavad aastas tavaliselt umbes 0,5–1 protsenti tootlikkusest, mis tähendab, et 15 aasta möödudes võib neil olla umbes 85–92 protsenti algsest võimsusest.

Ehk päikesepaneelid peavad vastu kindlasti aastakümneid ning korralikult hooldades võib see olla ametlikult väidetavast isegi palju pikem, ulatudes koguni 30–40 aastani, ehkki nende efektiivsus võib aastate jooksul olla vähenenud. 

Kõige keerulisem on taaskasutada räni

Päikesepaneele on kaht peamist tüüpi: ränipõhised ja õhukesed kilepõhised. Ränipõhised on hetkel kindlasti levinumad. Need koosnevad peamiselt klaasist, plastist ja alumiiniumist, mis kõik on tuntud materjalid ja mida taaskasutatakse väga palju.

Kõige keerukam ongi räni taaskasutamine. Selle puhastamine ja uue elemendi tootmine on võimalik, kuid täna kasutatakse seda praktikas veel vähe, kuna see on väga energiamahukas ning transpordikulud on suured. See muidugi ei tähenda, et tulevikus ei võiks tulla uusi tehnoloogiad, mis ka sellele küsimusele lahenduse leiavad. 

Kui räni isegi taaskasutada ei saa, räägib tema kasuks see, et on keskkonnale ohutu ja isegi ladustuskohas ei kujuta loodusele mingit ohtu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.