Kolm põhjust, miks valida oma kodule päikeseenergia

On palju põhjuseid, miks tasub kasutada päikesest toodetud elektrit.Foto: Shuttestock

Päikesepaneelidest räägitakse aasta-aastalt aina rohkem. Mis on aga tegelikult need põhjused, miks võiks kaaluda mõtet paigaldada oma kodule päikesepaneelid?

1. Vähenevad elektrikulud

Koduomaniku suurim võit on kokkuhoid elektrikuludelt. Sääst tuleb nii elektri- kui ka võrgutasudelt. Rääkimata sellest, et kõrghooajal on võimalik ülejäänud elekter tagasi võrku müüa. Nii on päikesepaneelide abil võimalik säästa kuni 70% seniselt elektritarbimiselt. 

Lisaväärtus on kindlasti ka see, et kuna päikesepaneelide abil on võimalik tõsta hoone energiaklassi, siis tõuseb märgatavalt ka sinu kodu turuväärtus.

Muidugi tuleb arvestada asjaolu, et päikesepargi rajamine on investeering ning võtab aastaid, enne kui päikesejaam end tasa toodab, kuid see juhtub kindlasti. Mida kallim on võrguelekter, seda kiiremini päikesepaneelid end ära tasuvad.

2. Hoiad keskkonda

Teise põhjusena saab välja tuua asjaolu, et päikesepaneelidega toodetud elekter on 100 protsenti puhas. Arvestades maailma suundumusi ja mõtlemist rohelise energia suunas on päikeseenergia kindlasti tulevikku vaatav energialiik.

Lisaks sellele, et päikeseenergia kasutamine säästab loodust, saab päikesepaneelidega varustatud hoonetele taotleda kõrgemat energiamärgist. Rääkimata sellest, et uued ehitatavad hooned peavad olema kõik A-energiamärgisega ehk liginullenergiahooned. Päikeseenergia kasutamine on selle saavutamisel väga vajalik.

3. Meil on piisavalt päikesevalgust

Kuigi endiselt arvatakse, et Eestis on päikest liiga vähe, oleme võrreldavad Lääne-Euroopa päikeseenergia gigandi Saksamaaga, mis on Euroopa suurim päikeseenergia tootja. 

Päikeseenergia tootmiseks ei olegi vaja otsest päikest – täna kasutusel olevad päikesepaneelid suudavad toota elektrit juba puhtalt päevavalgusega. Nii saab ka pilves ilmaga edukalt energiat toota. Arvesse tuleb võtta muidugi tõsiasja, et pilvisel päeval ei ole tootlikkus sama suur kui päikesepaistelise ilmaga.

Talvisel ajal tuleb arvestada, et ainult päikeseenergiast ei piisa ning elektrienergiat tuleb võrgust juurde osta. Samas võib lumerikkal ja päikesepaistelistel päevadel päikesejaama tootlikkus ka märgatavalt tõusta, kuna lumi peegeldab omakorda päikesevalgust paneelidele.

Põhjuseid, miks valida enda kodule päikeseenergia on rohkemgi veel. Kui tunned, et soovid koduse päikeseelektrijaama pakkumist, siis võta ühendust Elektrumiga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.