Kas karge pakasega toodavad päikesepaneelid üldse elektrit?

Päikesepaneelid suudavad ka väga madalate temperatuuridega elektrit toota.Foto: Shutterstock

Tänavune talv on meid kostitanud kõiksuguste talveilmadega, plusskraadidest kuni paarikümne miinuskraadini. Kuidas käredam pakane mõjutab päikesepaneelide tööd?

Esimene küsimus on kindlasti, kas talvel üldse päikesepaneelid elektrit toodavad. Jah, nad toodavad elektrit ka talvekuudel, lihtsalt tuleb arvestada, et talvel on nende tootlikkus vähese päevavalguse tõttu väiksem. Oma mõju võib avaldada ka paneelidele sadanud lumi, mis ei ole jõudnud maha vajuda.

Madalad temperatuurid tõstavad efektiivsust

Väga madalaid temperatuure aga kartma ei pea. Paljudele tuleb üllatusena, kuid päikesepaneelide kasutegur võib külmade ilmadega isegi suureneda. Päikesepaneelide fotogalvaanilised elemendid suudavad päikesevalgust külmemate ilmadega isegi tõhusamalt energiaks muuta kui väga palaval suvepäeval.

Talvel saabuvad meie laiuskraadile külmad ilmad koos kõrgrõhkkonnaga, mis enamasti toob kaasa ka päikesepaiste, mis soodustab päikeseenergia tootmist. Lisaks peegeldab maad kattev  lumi täiendavalt päikesevalgust paneelidele. 

Võimsus võib isegi ületada suviseid tulemusi

Nii võib juhtuda, et karge talveilmaga võib päikesepaneelide võimsus mingil hetkel olla isegi suurem kui nende nimivõimsus. Ainsaks miinuseks meie talve juures ongi see, et aeg, mil päike paista saab, on lihtsalt lühike. Isegi kui korraks on toodetav võimsus väga suur, siis päris võrreldavaid tulemusi suvise ajaga, mil päikest jagub märgatavalt pikemaks ajaks, ei saavutata.

Kas lumi tuleb paneelidelt maha lükata?

Kui valgust on piisavalt, siis tekitab päikesepaneel ise nii palju soojust, et lumi pealt ära sulatada. Lisaks on paneeli klaasist pind libe, mistõttu ei saa lumi väga pikalt paneeli peale koguneda – lumi libiseb lihtsalt paneeli pealt maha. 

Ainus, mida tasuks jälgida, on see, et paneeli alumise serva ette ei tekiks maha libisenud lumest liiga suurt lumekuhja. Nii võib lumi ühel hetkel paneeli katta ning selle tootlikkus hakkab vähenema.

Kui kiirete temperatuurimuutuste tõttu peaks paneelile tekkima jääkiht, siis ei tohi seda hakata lõhkuma – õige on lasta see paneelil endal ära sulatada. Jällegi: kui valgust on piisavalt, siis sulab jääkiht päikesepaneelilt üsna kiiresti.

Kui soovid hakata paneele paigaldama, siis on soovitatav võtta ühendust Elektrum Eesti spetsialistidega, kes aitavad leida parima lahenduse, mis just sinu kodule sobib.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.