Eksperdid selgitavad: kuidas Hispaaniasse kolimine tegelikult käib ja mida selleks teadma pead

Arusaadav, et Hispaania meelitab. Aga kuidas see unistus siis teoks teha?Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Kuigi meediast jääb viimasel ajal mulje, et eestlased kolivad massiliselt Hispaaniasse ja seal oma elu sisseseadmine on käkitegu, on tegelikkus veidi erinev, räägivad erinevad eksperdid.

Esiteks on juba kodu ostmine omaette protsess, mis pole Eesti kinnisvaraturuga harjunud inimesele kuigi arusaadav. Kolimisplaane pidades peaks aga olema lisaks muuhulgas väga selgelt läbi mõeldud, mida sina ja su pere võõras riigis peale hakkab.

“Minu käest on viimastel kuudel korduvalt küsitud, kas siinse turu jahtumine või Venemaa jätkuv agressioon on eestlased pannud rohkem huvituma Hispaania kinnisvarast. Tõsi, huvi on paari aasta jooksul küll tõusnud, kuid tehinguni jõuavad vähesed,” kinnitab 1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter, kelle sõnul pole keeruline Eestis olles kaugemate maade kinnisvarakuulutusi lapata, kuid edasi läheb palju keerulisemaks.

Keerukas bürokraatia ja rasked valikud

“Pealtnäha lihtne on numbreid vaadates jõuda järelduseni, et ostan laenuga Hispaaniasse 200 000 euro ehk Tallinna vanema kolmetoalise hinnaga korteri, puhkan seal paar nädalat aastas ja ülejäänud aja teenib objekt üüritulu ning selle abil katan laenumakse – mis saaks minna valesti,” muigab Vahter ning meenutab kohe, et soodne korter on ka Hispaanias soodne mingi põhjusega, olgu siis tegu kehvema piirkonna või kehvemas korras hoonega. “Nii see asi kahjuks ikka ei käi, et Mustamäe korteri raha eest ostan soojal maal kauni merevaatega luksusliku korteri,” tõmbab Vahter hoogu maha ning hoiatab, et Eestis suhteliselt lihtsa ja kiire asjaajamisega harjunud inimestele võib kiiresti väljakutseks osutuda ka Lõuna-Euroopa bürokraatia.

Esimene raskus on Vahteri sõnul siiski valimine, sest objektid tuleb oma silmaga üle vaadata, mis tähendab juba päris arvestatavat aja- ja rahakulu ning reise tuleb ihaldatud piirkonda võtta ette rohkem kui üks. “Kui valimisprotsessi saab osaliselt puhkuseplaanidega siduda, siis muidugi tundub ka see osa alguses meeldiv,” arutleb Vahter ning lisab, et tuhandete kilomeetrite kauguselt usaldusväärse üürniku leidmine ei pruugi samuti alati kõige kergem olla. Lisaks tuleb investoril arvestada kommunaalkulude, varamaksude ja korteri pideva loomuliku kulumisega. “Mis saab siis, kui üürnikul kraan katki läheb? Kas lendate ise Hispaaniasse kohale? Eks nii üürnike kui korteri haldamiseks on teenusepakkujad olemas, kuid see langetab koheselt investeeringu tootlust,” osutab Vahter ahvatlevana tunduva äriplaani võimalikele kitsaskohtadele.

“Tõsi on siiski see, et jõukamad eestlased on Lõuna-Euroopasse kinnisvara ostnud juba paarkümmend aastat ning populaarsemates piirkondades kogukond kasvab. Siiski on need enamjaolt inimesed, kelle varade mahust moodustab see vaid väga väikese osa või siis on neil endal tõsisem plaan märkimisväärne osa ajast soojemas kliimas veeta,” kommenteerib Vahter olukorda ning kinnitab lõpetuseks veel kord, et eestlastest üüriinvestorite arv Hispaanias siiani kiires kasvus ei ole.

Kui tahad kolida, mõtle plaan läbi

Piret Pall eestlastele Hispaania kinnisvara vahendavast ettevõttest Espa Estates ütleb, et plaan peaks kolimise eel väga täpselt paigas olema.

  • Hispaania on väga suur riik: mõtle läbi, kuhu soovid kolida.
  • Eelarve mängib väga suurt rolli, sest olenevalt piirkonnast kõiguvad kinnisvara hinnad märkimisväärselt. Kui palju raha uue kodu ostuks välja saad käia?
  • Siinkohal võib palju abi olla koostööst maakleriga, kes aitab panna paika piirkonna, mis sinu eelarve juures realistlik on.
  • Kindlasti peab arvestama, et kui sobiv eluase on leitud, siis ostu- müügitehingud ei toimu nädalaga. Aega võib minna 1-2 kuud, et lõplikult tehingusse jõuda.

Kogenud maaklerid aitavad

Kui aga soov minna on täiesti kindel, siis nüüd võib abi saamiseks kaasmaalaste poole pöörduda. Neli Eesti maaklerit asutasid Hispaanias kinnisvarabüroo Espa Estates, mille eesmärgiks on Päikeseranniku kinnisvarast huvitatud klientidele pakkuda täisteenust nii korterite ja majade ostu kui üüri puhul.

“Hispaania kinnisvara on eestlaste seas olnud populaarne juba aastaid ning huvi selle vastu aina kasvab,” ütleb Espa Estates kinnisvaramaakler Kristi Djomin. “Samas on selgelt näha, et inimesed vajavad sellega seotult ka enam abi, sest erinevusi Eesti ja Hispaania kinnisvaraturgude vahel on palju.”

Espa Estates pakub kinnisvara täisteenust alates objektide tutvustamisest kuni ostetud kinnisvara väljaüürimise ja halduseni. “Hispaanias on Eestist oluliselt erinevad nii tehingute maksustamine kui ka sellega kaasas käivad juriidilised protseduurid. Niisamuti tuleb hästi tunda erinevaid piirkondi,” sõnab Djomin.

Tema sõnul kasutab enamik välismaalastest ostjaist maaklerit, sest nüansse, millele tähelepanu pöörata, on väga palju ja kui sa ei ole Hispaania tavade ja reeglitega kursis, siis võib omapäi tegutsemine palju peavalu tekitada.

Espa Estatesi kaubamärgi all tegutseb neli pikaajalise kogemusega Eesti kinnisvaramaaklerit, kes kas elavad või viibivad pidevalt Hispaanias. Valikus on nii väiksemaid investeerimiskortereid, avaraid terrassidega penthouse’e kui villasid.

Piret Pall vastab: kas Eesti korteri hinnaga saab Hispaanias maja?

Hispaania on niivõrd suur riik, et kindlasti on piirkondi, kus Eestis müüdud korteri eest võib endale maja soetada. Eks see sõltub paljuski sellest, missugune korter Eestis müüdi ja kus asub maja, mida Hispaanias ostetakse. Kui tegemist on näiteks vanema Mustamäe kortermaja korteriga, siis Costa del Soli rannikule on võimatu selle müügist saadud raha eest endale villat osta. Kui aga toome võrdluseks Tallinna korteri hinnaklassist ca 200–300 tuhat eurot, siis, jah, selle eest saab juba siia Päikeserannikule korteri soetada. Küll ei saa välistada, et korteris tuleb teha remont, sest siinne ehituskvaliteet ei pruugi kõigile sobilik olla. Ja eks hind sõltub ka asukohast: kõrgemal mägedes on hinnaklass odavam, mere läheduses on hinnad kõrgemad, suuremates keskustes, kus parem üüritootlus, saame rääkida jälle kõrgemast hinnast jne, jne. Eks kõik sõltub sellest, mis eesmärgiga kinnisvara soetatakse – erinevaid nüansse on siin palju.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.