Keerukas bürokraatia ja rasked valikud
“Pealtnäha lihtne on numbreid vaadates jõuda järelduseni, et ostan laenuga Hispaaniasse 200 000 euro ehk Tallinna vanema kolmetoalise hinnaga korteri, puhkan seal paar nädalat aastas ja ülejäänud aja teenib objekt üüritulu ning selle abil katan laenumakse – mis saaks minna valesti,” muigab Vahter ning meenutab kohe, et soodne korter on ka Hispaanias soodne mingi põhjusega, olgu siis tegu kehvema piirkonna või kehvemas korras hoonega. “Nii see asi kahjuks ikka ei käi, et Mustamäe korteri raha eest ostan soojal maal kauni merevaatega luksusliku korteri,” tõmbab Vahter hoogu maha ning hoiatab, et Eestis suhteliselt lihtsa ja kiire asjaajamisega harjunud inimestele võib kiiresti väljakutseks osutuda ka Lõuna-Euroopa bürokraatia.
Esimene raskus on Vahteri sõnul siiski valimine, sest objektid tuleb oma silmaga üle vaadata, mis tähendab juba päris arvestatavat aja- ja rahakulu ning reise tuleb ihaldatud piirkonda võtta ette rohkem kui üks. “Kui valimisprotsessi saab osaliselt puhkuseplaanidega siduda, siis muidugi tundub ka see osa alguses meeldiv,” arutleb Vahter ning lisab, et tuhandete kilomeetrite kauguselt usaldusväärse üürniku leidmine ei pruugi samuti alati kõige kergem olla. Lisaks tuleb investoril arvestada kommunaalkulude, varamaksude ja korteri pideva loomuliku kulumisega. “Mis saab siis, kui üürnikul kraan katki läheb? Kas lendate ise Hispaaniasse kohale? Eks nii üürnike kui korteri haldamiseks on teenusepakkujad olemas, kuid see langetab koheselt investeeringu tootlust,” osutab Vahter ahvatlevana tunduva äriplaani võimalikele kitsaskohtadele.
“Tõsi on siiski see, et jõukamad eestlased on Lõuna-Euroopasse kinnisvara ostnud juba paarkümmend aastat ning populaarsemates piirkondades kogukond kasvab. Siiski on need enamjaolt inimesed, kelle varade mahust moodustab see vaid väga väikese osa või siis on neil endal tõsisem plaan märkimisväärne osa ajast soojemas kliimas veeta,” kommenteerib Vahter olukorda ning kinnitab lõpetuseks veel kord, et eestlastest üüriinvestorite arv Hispaanias siiani kiires kasvus ei ole.
Kui tahad kolida, mõtle plaan läbi
Piret Pall eestlastele Hispaania kinnisvara vahendavast ettevõttest Espa Estates ütleb, et plaan peaks kolimise eel väga täpselt paigas olema.
- Hispaania on väga suur riik: mõtle läbi, kuhu soovid kolida.
- Eelarve mängib väga suurt rolli, sest olenevalt piirkonnast kõiguvad kinnisvara hinnad märkimisväärselt. Kui palju raha uue kodu ostuks välja saad käia?
- Siinkohal võib palju abi olla koostööst maakleriga, kes aitab panna paika piirkonna, mis sinu eelarve juures realistlik on.
- Kindlasti peab arvestama, et kui sobiv eluase on leitud, siis ostu- müügitehingud ei toimu nädalaga. Aega võib minna 1-2 kuud, et lõplikult tehingusse jõuda.
Kogenud maaklerid aitavad
Kui aga soov minna on täiesti kindel, siis nüüd võib abi saamiseks kaasmaalaste poole pöörduda. Neli Eesti maaklerit asutasid Hispaanias kinnisvarabüroo Espa Estates, mille eesmärgiks on Päikeseranniku kinnisvarast huvitatud klientidele pakkuda täisteenust nii korterite ja majade ostu kui üüri puhul.