Plaanid majale uut katust? Ära jää ootama sooja saabumist – uue katuse saab paigaldada ka sügisel või talvel

Uut katus ehitatakse tavaliselt suviti, vaatamata sellele, et enamikke tänapäevaseid katusematerjale saab paigaldada aastaringselt – südatalvel ja väljaspool hooaega katuse ehitamisel on isegi mitmeid eeliseid, kirjutab Eesti suurima kivikatuste müüja BMI Monieri müügijuht Erkki Tepper. 

Paljud arvavad, et katust ei saa muul ajal kui suvel ehitada seetõttu, et vihm võib, kui vana katus on maha võetud, elamisse tungida ja siseviimistluse rikkuda. Tegelikult on täpselt sama risk olemas ka suvel, sest suvekuudelgi sajab vihma. Seega tuleb aastaajast sõltumata ehitada katust nii, et vihmavesi ei kahjustaks maja ajal, mil vana katus on eemaldatud, ent uut ei ole jõutud veel paigaldada. 

Aluskate pakub majale ajutist kaitset

Veekahjustuste vältimiseks on mitu võimalust. Kui ilm on kuiv ning maja katus keskmise suurusega, võetakse vana katusekate maha ja paigaldatakse ühe päevaga veekindel aluskate. Kvaliteetsed aluskatted (kaaluga vähemalt 160 gr/m2) suudavad ajutise katusekattena kaitsta maja vee ja lume eest vähemalt 4 nädalat. 

Kui aga katusepind on suur või on vaja vahetada ka sarikaid, siis ei pruugi see meetod sobida. Sellisel juhul tehakse katusevahetust sektorite kaupa, et võimalikult väike osa majast oleks tööde ajal katusega katmata. Vajadusel kaetakse katmata osad ajutiselt presendi või mõne muu veekindla materjaliga. Kasutades tehases toodetud valmis kandesõrestikku ehk ferme, saab lihtsama katusega eramajal need paika päevaga ning järgmise päeva õhtuks on veekindel aluskate majal peal.

Külmakraadid välistavad vihmavee tuppa jõudmise 

Veekahjustuste vältimiseks on isegi turvalisem teha katusevahetus külmakraadidega. Kui ka öösel on sadanud lund, lükkavad katusemeistrid selle hommikul tööle tulles veekindla aluskatte või ajutise veekindla katte pealt ära ning katusematerjali paigaldustöö võib pihta hakata. Ja pole mingit ohtu, et vihmavesi kuidagi tuppa pääseks.

Sageli arvatakse, et sügisel-talvel ei saa katust ehitada lihtsalt seepärast, et ehitajatel hakkab külm. Üldiselt on aga ehitajad harjunud töötama ka külmaga ning nende riietus ja töövahendid on ilmaoludele vastavad. 

Väljaspool suveperioodi katust ehitades tuleb aga kindlasti paigaldada kvaliteetne aluskate, millel on liimiribad topelt, mitte ainult ühes servas. Vaid nii nakkuvad aluskatte paanid korralikud teineteise külge, mis tagab ühenduskohtade vee- ja tuulepidavuse. Samuti tuleb silmas pidada, et suuremate külmade ajal vajavad rulltihendite liimuvad osad enne paigaldust fööniga soojendamist. 

Bituumensindlite paigaldamisel peaks parima tulemuse saavutamiseks olema õhutemperatuur vähemalt +6 °C. Kui õhusooja on alla selle, tuleb materjali 2–3 päeva enne paigaldamist soojas (+20 °C) hoida. Miinuskraadide juures ei tohiks sindleid siiski paigaldada, sest külmaga muutub materjal rabedaks ning võib murduda. Samuti ei toimi külmakraadidel korralikult liim. Töö ajal tuleb jälgida, et aluspinnal poleks lund, jääd ega niiskust. 

Keskmise eramaja katuse vahetamiseks kulub 5 päeva

Väljaspool hooaega katuse ehitamise üheks plussiks on see, et siis on katuseehitajatel sageli vähem tööd. Tänu sellele võib saada talvel uue katuse kiiremini, kvaliteetsemalt ja soodsamalt ehitatud, kuna vaba ja kvaliteetset tööjõudu on rohkem saadaval kui suvel. 

Kogenud katusemeistrid saavad 200-ruutmeetrise ilma vintskappideta eramaja katuse tehtud maksimaalselt viie päevaga: üks päev aluskatte paigaldamisele, teine roovidele ning siis kolm päeva katusekivide, äärekivide ja harja paigaldusele. Viiepäevase valmimistähtaja eelduseks on muidugi see, et kivid tõstetakse katusele tõstukiga ja kivipakid jaotatakse õige vahemaaga ära.

Kui Sul on katusevahetus lähiajal plaanis, siis võta oma katusele BMI Monierist hinnapakkumine või küsi tasuta konsultatsiooni!

BMI Monier www.monier.ee Telefon: 627 5560

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.