“Oluline on suhtuda oma varasse heaperemehelikult ning hooldada regulaarselt oma hoonet ja vara. Samuti on vajalik hoida silm peal vahetus läheduses olevatel ohtlikel puudel ja okstel ning lasta arboristil regulaarselt nende olukorda hinnata. Ka tasub ormieelselt kinnitada kõik lahtised esemed, et need tuulega lendu ei tõuseks ja läheduses olevale viga ei teeks,” annab ekspert nõu.
Tormijärgselt teavita kindlustust koheselt
Kui tormi järgselt ei jäänud vara siiski tormist puutumata ja vara sai kahjustusi siis kahjukäsitluste sujuvamaks muutmiseks soovitab Maksin järgida alljärgnevaid samme:
- Kahjude dokumenteerimine. Teha kahjustatud varast ja sündmuskohast võimalikult palju fotosid ja videoid enne, kui hakata kahjustatud objekti piirkonnas midagi liigutama või parandama. See on oluline materjal, mis aitab kindlustusel kahjusid hinnata.
- Ajutised parandused. Kui kahjustused vajavad kiiret sekkumist, näiteks vihmavesi tungib läbi katuse, on vajalik teha ajutised parandused, et vältida täiendavaid kahjusid. Kinnisvara kahjustumise korral saab kindlustusvõtja pöörduda abi saamiseks BTA Koduabi poole.
- Kindlustusseltsi kiire teavitamine. Võta esimesel võimalusel ühendust oma kindlustusandjaga, et kahju registreerida. Mida kiiremini kahjust teatatakse, seda kiiremini saab alustada hindamisprotsessi ja kahjude käsitlemist.
- Ära alusta lõplikke parandustöödega enne kindlustuse heakskiitu. Kuigi ajutised parandused on vajalikud, tuleks suuremaid ja püsivamaid parandusi alustada alles pärast seda kui kindlustus on kahjud üle vaadanud ja andnud heakskiidu hüvitamisele. Eeltoodud sammud aitavad tagada, et kahju korral liiguks kahjukäsitluse protsess sujuvalt ja et kõik kahjud oleksid õigesti dokumenteeritud ja käsitletud.
Põhiliste vigadena, mida omanikud tormijärgselt teevad, toob Maksin eelkõige välja kahjujuhtumist viivitusega teatamise. “Nagu mainitud, tuleb kindlustusandjat kahjujuhtumist esimesel võimalusel teatada ja sealjuures ka tekitatud kahju dokumenteerida. Kahjuks jätavad inimesed selle tihti tegemata,” selgitab ekspert ja lisab, et samuti on probleemiks asjatundmatu ja kooskõlastamata kahjude parandamine enne kindlustuse ülevaatust ja vale või puudulik teave kahjuteates. “Esitada tuleb täpne ja üksikasjalik info juhtunu kohta,” rõhutab Maksin.
Kuidas hinnatakse tormikahjudest taastamise kulusid?
Tormi poolt põhjustatud kahjude hindamise protsess on väga sõltuv mitmest tegurist ja kahjustunud vara iseloomust. “Üldjuhul kasutab kindlustus selleks asjatundjate hinnanguid, kohapealseid ülevaatusi ning kliendi poolt esitatud dokumente ja tõendeid, et hinnata kahju ulatust ja määrata hüvitise suurust,” räägib Maksin.
Kulude hindamise ja hüvitise määramise protsess hõlmab tavaliselt kolme etappi, kirjeldab Maksin. “Esmalt toimub kahjude dokumenteerimine, seejärel vaatab vajadusel kahju üle ekspert ning siis hinnatakse tormi tagajärjelt kahjustunud vara.”
Küll aga tasub teada, et on tegureid, mis mõjutavad kahjude hüvitamist. “Omavastutus määrab kindlustuslepingus määratud kahju osa, mis jääb kindlustusvõtja kandja. Ka hinnatakse vara varasemat seisukorda ja väärtust ning oluline on ka kahju tõsidus ja ulatus – mida ulatuslikumad on tormikahjud, seda pikem võib olla kahjude hindamise ja hüvitamise protsess. Näiteks kui torm on põhjustanud massilisi kahjustusi paljudele hoonetele ja sõidukitele, võib kindlustusandjal olla rohkem kahjunõudeid korraga menetluses, mis võib pikendada protsessi,” selgitab kindlustusekspert.