Ekspert: mulje kinnisvara odavnemisest on petlik

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Tallinna korterite keskmise ruutmeetri hinna langus viimasel paaril kuul võib tekitada eksliku mulje, et kinnisvara ongi odavamaks muutunud. Tegelikult on lõviosa korterite hind ajas ikkagi tõusnud ning statistikale on mõjunud vaid asjaolu, et tunduvalt on vähenenud tehingute arv kõrge ruutmeetri hinnaga uusarendustes, selgitas 1Partner Kinnisvara juht Martin Vahter.

“Kui võtta aluseks Tallinna kinnisvaraturu klassikaline indikaator ehk nõukaaegne Lasnamäe kahetoaline korter, siis ka 2022. aasta algusega võrdluses on nende ruutmeetri hind umbes 6 protsenti tõusnud,” kirjeldas Vahter.

Olukorras, kus tehingud uusarenduste korteritega kahanevad, on Vahteri hinnangul ootuspärane, et statistiline keskmine ruutmeetri hind ka langeb. “Kõik oleneb tehingute struktuurist. Kui tänavu jaanuaris langes statistiline keskmine 2023. aasta detsembriga võrreldes üle 10 protsendi, siis ei tähenda see, et selline langus on tabanud näiteks neidsamu vanemaid Lasnamäe kahetoalisi,” selgitas Vahter.

Ka kiiresti tõusva turu tingimustes kehtib sama põhimõte ehk kõik korterid ei kalline automaatselt keskmise ruutmeetri hinna tõusu võrra. “Praegune keskmise ruutmeetri hinna langus ei tähenda, et kõikide korterite hinnad languses oleksid, vaid ikkagi seda, et tehingutes annavad tooni vanemad korterid, mille ruutmeetri väärtus on väiksem,” ütles Martin Vahter.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.