Rubriiki toetab
- Otsid uut kvaliteetset kodu?
- Tutvu meie korterite valikuga!
- Vaata lähemalt!
Võlaõigusseaduse (VÕS) § 308 näeb ette, et üürileandja peab üürniku tagatisraha hoiustama eraldi kontol vähemalt kohaliku keskmise intressiga. Intress kuulub üürnikule ja suurendab tagatisraha. Sellest seadusepügalast peavad aga kinni väga vähesed üürikorterite omanikud – suurem osa pole sellest kuulnudki ja ammugi ei oska seda nõuda üürnikud. Kirjutasime sellest lähemalt SIIN.
Taolises olukorras tekib siiski mitu küsimust. Kui üürilepingus ei ole tagatisraha kohta kirjas, et see asub omaniku erarahast eraldi kontol ning kogub seal üürniku jaoks intressi, siis kas juba sõlmitud üürileping on sel juhul õigustühine ja üürnik võib nõuda uue ja korrektse lepingu sõlmimist omanikuga? Lahe Kinnisvara jurist Artjom Juuse ütleb, et sellisel juhul ei ole üürileping õigustühine ja see kehtib endisel kujul edasi. Kuid ta lisab, et see ei välista üürniku õigust nõuda üürileandjalt intressi maksmise kohustuse täitmist VÕSi vastavale normile tuginedes. “Intressinõude maksmapanemiseks ei pea olemasolevat lepingut muutma ega täiendama,” selgitab Juuse.
Mõnel juhul on üürileandjad aga tagatisraha intresside kogumise kohustusest teadlikud, kuid lasevad sellegipoolest kirjutada lepingusse punkti, mille järgi ei nõua üürnik tagatisrahalt intressi. Juuse sõnul on sellisel juhul tegemist seadusega vastuolus oleva tingimusega ja kehtima jääb endiselt seadusest tulenev regulatsioon intressi osas.