Maakler avaldab: missugused objektid lähevad kinnisvaraturul praegu nagu soojad saiad?

Maakler Liia Koreline rõhutab, et enne kodu soetamist tuleb hoolikalt üle vaadata kogu dokumentatsioon ja veenduda, et juriidilisi probleeme pole.Foto: ARco Vara Kinnisvarabüroo

Rubriiki toetab

Nii majanduslikel kui ka sotsiaalsetel teguritel on kinnisvaratrendide kujunemisel oma kindel roll. Kinnisvaraturg on praegu läbimas mitmeid muutusi, mis mõjutavad ostjate eelistusi. Arco Vara Kinnisvarabüroo vanemmaakler Liia Koreline annab artiklis ülevaate, missugused objektid on praegu turul nõutud.

Kulutusi optimeeritakse ja tähtis on hind

Suurem nõudlus on turul praegu ühe- ja kahetoaliste korterite järele eelkõige vanemates korterelamutes, ent jätkuvalt ka uuselamutes. Majandusliku ebastabiilsuse tingimustes püüavad ostjad oma kulutusi optimeerida ja just see on suurendanud huvi väiksemate korterite vastu.

Suur nõudlus on taskukohase eluaseme, eelkõige stuudiokorterite või ühetoaliste korterite järele – need köidavad nii ostuhuviliste kui ka investorite tähelepanu. Väiksemad korterid on soodsama hinnaga, pakkudes samas ka elamismugavust. Samas tuleb silmas pidada, et väikeste korterite üks levinumaid puudusi on ebamugav planeering ja loomulikult väike pind: kui tuba ja vannituba on väga väikesed, vähendab see oluliselt elamismugavust. Lisaks võib halb paigutus põhjustada probleeme ventilatsiooni ja valgusega. 

Ka suured ja avarad korterid tõmbavad ostjate tähelepanu, kuid eluaseme valikul jääb esmaseks teguriks ikkagi hind. Kinnisvarahindade tõus ja potentsiaalsete ostjate finantsvõimaluste vähenemine võivad muuta suured korterid kahjumlikuks valikuks. Ebapopulaarseteks valikuteks on muutumas ka eksklusiivselt renoveeritud ja keeruka originaalse planeeringuga korterid. Huvi on tõusnud n-ö teise ringi eluasemete vastu. Vanemate korterite hinnad on langemas, muutes need veelgi atraktiivsemaks nii kodu ostmiseks kui ka investeerimiseks.  

Moes on klassika

Tutvudes praeguste eelistustega, tõstaksin esikohale klassikalised korterid, mille toad on üksteisest eraldatud ja ruudukujulised. Eeliseks on saanud kogu ruumi valgustavate suurte akende olemasolu. Korteri ostmisel pööratakse üha suuremat tähelepanu selle seisukorrale. Remonti vajavad korterid ei ole hinnas oma kõrgete renoveerimiskulude ja töö käigus tekkida võivate lisaprobleemide tõttu. Eelistatakse heas seisukorra ja minimaalset investeeringut nõudvaid kortereid.

Ostjate huvi on suurenenud ka maa- ja suvekodude ning äärelinna eluasemete vastu. Oluline on, et kõik kommunikatsioonid on juba paigaldatud ning klientidele sellega elamismugavus ja turvalisus tagatud. Sellise kinnisvaravaliku teevad autoomanikud, kellele linna jõudmine probleeme ei valmista. Ka äärelinnas on infrastruktuuri arendatud ja pakutakse kõike, mida tänapäeva linlane vajab. Sellest tulenevalt kasvab nõudlus seda tüüpi eluasemete järele, mis toob omakorda kaasa nende hindade tõusu.  

Suurt rolli hinna ja mugavuse määramisel mängib ka sel hooajal eluaseme asukoht. Ebasoodsates piirkondades asuvad elamud, kus on kehv keskkond või halb infrastruktuur, jäävad ostjate huviorbiidist välja. Soovitakse ikkagi osta eluase, mis on heas piirkonnas, kus on arenenud infrastruktuur ja juurdepääs ühistranspordile.

Paberid olgu korras

Väga oluline aspekt eluaseme ostmisel on tehingu juriidiline puhtus. Puudulikult vormistatud dokumentidega korterid, võlgnevused või laenud, samuti lahendamata õigusvaidlused võivad  tekitada uuele omanikule suuri probleeme. Seetõttu tuleb enne kodu soetamist hoolikalt üle vaadata kogu dokumentatsioon ja veenduda, et juriidilisi probleeme pole.

Eluaseme valimisel kaaluge kõiki aspekte. Probleemide vältimiseks uurige kinnisvara asukohta, hoone seisukorda ja energiatõhusust, turvalisust, dokumentide korrasolekut ning veel paljusid nähtavaid ja nähtamatuid külgi. Kõige paremat nõu saab teile kõige selle juures anda professionaalne kinnisvaramaakler.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.