Pank:  kuigi euribor on langenud, pole kinnisvaraturg uinakust veel ärganud

Foto: Depositphotos

Üleelmise aasta hakul hakkas euribor triivima kõrguste poole, mida viimase 15 aasta jooksul nähtud pole ning saavutas tipu möödunud aasta oktoobris, mil see kerkis 4,13%-ni. Tänaseks on euribor tipuga võrreldes kukkunud neljandiku võrra ehk ligi 3%-le, kuid sellest hoolimata on pole kinnisvaraturg pikast uinakust ärganud.

„Viimati oli euribor mullusega võrreldaval kõrgusel 2008. aasta majanduskriisi ajal. Olenemata sellest, et euribor on praegu tipuga võrreldes laias laastus protsendipunkti võrra langenud, ostetakse kinnisvara endiselt üsna vähe. Oodatakse, et euribor langeb veel – kui inimene teab, et homme läheb odavamaks, siis lükkab ta ostmist edasi, kui aga usub, et homme läheb kallimaks, siis teeb tehingu pigem kohe ära,“ ütles Luminori Baltikumi eraisikute panganduse juht Tanel Rebane. 

Ta tõdes, et euribor ei ole siiski ainus, vaid üks paljudest teguritest, mis kodu ostmist mõjutab. „Kui euribori tase jõuab umbes 2% juurde, siis see tõenäoliselt enam kellegi ostuotsust tagasi ei hoia. Usun, et jõuame sinna järgmise aasta teises pooles. Euriborist enam mõjutab inimeste otsust aga Eesti majanduse üldine olukord ja sellest tulenev ebakindlus,“ tõdes ta.

Rebase sõnul ei ole arendajatel inimeste vähesest ostuhuvist hoolimata liialt kehvasti läinud, sest kiir- või sundmüüke ega olulisi pankrotte arendajate puhul märgatud pole. Ta selgitas, et viimase paari aasta jooksul pole olnud ühtki väga suurt uudist, mis oleks arendajatele olnud üllatuseks. Viimased suuremad üllatused olid sõda Ukrainas ja kiire intresside tõus, kuid selle tarbeks olid arendajatel puhvrid.

Kuigi inimeste ostujõud on langemas ja majandusel ei lähe praegu hästi, siis Rebase sõnul see ühel hetkel siiski pöördub. „Kuna viimasel ajal ei ole palju ehitatud ja arendatud, siis mingil hetkel võib tekkida ka vajak, mida tuleb hakata kibekiiresti katma. Kui tekib taas olukord, kus inimesed tunnevad end kindlamalt, siis suurenenud ostusoov võib tekitada taas survet ja anda arendajatele võimaluse hindu kergitada,“ ütles ta.

Rebane lisas, et tunnetuslikult on kahe aasta taguste uusarenduste puhul aset leidnud 10–15%-ne hinnalangus, kuid tehingute üldstatistikas see samal määral ei kajastu, sest ühest küljest kajastuvad tehingud statistikas viitega, kuid teisest küljest on antud perioodi vältel on kaubeldud peamiselt kvaliteetse kinnisvaraga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.