„Kinnisvara hindamisel saadav väärtus tugineb eelkõige ajaloole ehk samas piirkonnas analoogsete kinnisvaraobjektidega tehtud reaalsete tehingute keskmisele,“ sõnas Kolmar. „Pakkumishind on sageli omaniku tulevikuvisioon ning omaniku silmis mõjutavad kinnisvara väärtust ka emotsionaalsed argumendid. Turuväärtuse hindamisel ja eksperthinnangu koostamisel neid aga arvesse ei võeta.“
Kinnisvara24 tegevjuhi Urmas Uibomäe sõnul on kuulutuste hinnad tehinguhindadest keskmiselt 10 protsenti, teatud olukordades isegi kuni kaks korda kallimad.
„Kui Tallinna korterite keskmine ruutmeetrihind oli aprillis 2818 eurot ja väljaspool Tallinna 1274 eurot, siis portaali andmetel on müügis olevate kuulutuste hinnad vastavalt 3155 eurot ja 2025 eurot,“ sõnas Uibomäe.
„Sageli jätavad müüjad ka teadlikult ostjatele kauplemisruumi ja proovivad samal ajal õnne kallima müügiga,“ selgitas Uibomäe ja soovitas keskmise tehinguhinna väljaselgitamiseks vaadata eelkõige tehinguandmeid, mis on leitavad Maa-ameti statistikast.
2. Asukoht ja infrastruktuur
Lisaks turu keskmisele kujundab hinda ka kinnistu infrastruktuur ja asukoht. „Kui inimesel on kõik igapäevaeluks vajalik käe-jala juures olemas, on ta nende mugavuste eest valmis ka rohkem maksma,“ selgitas Uibomäe.
„Selleks ei ole tingimata Harjumaa ja suuremad keskused, vaid ka väiksemad linnad ja asulad, kus on näiteks pood, lasteaed ja rongipeatus jalutuskäigu kaugusel. Ühe asula siseselt võib seetõttu hind juba tugevalt varieeruda, seega tuleb hinda määrates mõelda just oma kinnistu paiknemise eelistele.“