Personaaltreeneri viis nippi kiireks ja tervislikuks söögivalmistamiseks

Tervislik toit.Foto: Shutterstock

Mõne jaoks on pikk ja põhjalik köögis vaaritamine lõõgastav tegevus, aga on ka neid, kes jõuavad maksimaalselt 30 minutit kulutada küpsetamisele, aga samas tahavad, et toit oleks maitsev ja tervislik. On see üldse võimalik? Personaaltreener Siim Kelner ütleb, et on.

Personaaltreeneri taldrikureegel ütleb, et erinevad salatid või kuumtöödeldud köögiviljad peaksid moodustama koguseliselt pool taldrikust, põhitoit nagu kala, kana või liha võiks moodustada umbes veerandi ja lisand, näiteks riis, kartul, tatar, makaronid, viimase veerandi. Juba selle reegli järgimine ja lihtsate komponentide valimine aitab oluliselt lihtsustada ja kiirendada söögitegemise protsessi.

1. Osta tooteid, mis teevad su elu lihtsamaks
Kuubikuteks tükeldatud toores liha, liharibad marinaadis, maitsestatud toores liha – Kelneri meelest ei tasu selliseid tooteid üldse karta. „Mingitel inimestel on eelarvamus, et kui toode on juba valmis portsjonina müügil või eelmarineeritud, siis see on ebatervislik. Kindlasti mitte! Loomulikult tuleks kõik koostisosad üle vaadata, aga üldjuhul on selliste toodete puhul tootjad lihtsustanud inimeste elu ja teinud ära olulise osa ettevalmistusest,“ ütleb Kelner. Treeneri lemmikud on näiteks sealiharibad sibulaga, mis ta praeb oliiviõliga kiirelt pannil läbi ja kõrvale segab värsketest koostisosadest värvilise köögiviljasalati.

2. Valmista igaks nädalaks menüü ette
Tegemist ei pea olema detailidena läbi mõeldud hommikusöögist vahepaladeni toitumisplaaniga, kuid kindlasti toetab tervislikku toitumist mingi plaan, mis ei luba sul teha oste hetke isude ja emotsioonide pealt. „Mida detailsem plaan, seda parem, aga iseenesest piisab juba sellest, kui paned põhilised koostisosad paika – hommikusöögiks puder, lõunasöögiks kana-takod, õhtusöögiks veiseliharibadega pasta,“ õpetab Kelner.

3. Köögiviljad ja puuviljad on sinu parimad sõbrad
Lõuna- ja õhtusöögi puhul võiks 50% taldrikust koosneda värsketest saadustest. See aga ei tähenda, et Sinu taldrikul peaks olema natuke liha ja hulganisti brokkolit. „Rikkalik köögivilja salat erinevate seemnete, pähklite ja näiteks kitsejuustuga on väga mõnus kooslus. Samuti sobivad soolasega väga hästi kokku näiteks maasikad, aga ka troopiline mango. Puuviljad sobivad väga hästi ka vahepaladeks või magustoiduna,“ soovitab personaaltreener. Erinevate salatite valmistamine käib kiirelt. Samal ajal, kui pannil liha praeb, saad hakkida ja segada kokku mõnusalt mitmekülgse lisandi. Puuviljad on väga mõnusad tee peale kaasa haaramiseks kiiretel päevadel.

4. Katseta erinevaid küpsetamismeetodeid
Pannil praadimine või ahjus küpsetamine on kaks head ja lihtsat moodust, kuidas oma lemmikud road valmis teha, aga kui need hakkavad juba igavaks muutuma, siis otsi uusi meetodeid. „Väga hea kiire lahendus on näiteks kuumaõhu fritüür, kus asjad saavad justkui iseenesest valmis. Natuke vastuoluliselt kõlab selline seade nagu aeglane küpsetaja, aga tegelikult on selle eelis see, et kui lahkud paariks tunniks kodust, küpsetab masin samal ajal sööki ja koju tagasi jõudes on vaja soe toit ainult taldrikule tõsta,“ jagab treener nõu.

5. Varu kappi hulganisti maitseaineid
Ka sa oled mõelnud, kui palju erinevaid mooduseid on liha maitsestamiseks? Või salati? Või isegi hommikupudru? Kindlasti on poes maitseaineid, millest sa pole kuulnudki või mida pole julgenud osta, sest need kõlavad liiga võõralt. Kelneri sõnul muudavad just sellised maitseained Sinu järgmise söögikorra eriti põnevaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.