Iga kolmas jätab koera reisi ajaks koju, kuigi see võib loomale ärevust tekitada

Koeraga reisimine.Foto: Kristiina Tammik

Rubriiki toetab

  • Tahad parandada oma lemmiku tervist?
  • Hea ja kindel partner Sinu lemmikule!
  • Vaata pakkumisi!

Kuigi alles lemmiklooma võtmist planeerivad inimesed on tihti veendunud, et karvase sõbraga hakatakse koos reisima, on reaalsus tavaliselt siiski erinev: nimelt jätab iga kolmas loomaomanik oma lemmiku hoopis koju.

Peamise põhjusena toovad inimesed välja mure lemmiku heaolu pärast – laevandusettevõtte DFDS läbi viidud uuringust selgus, et iga teine lemmiklooma reisi ajaks koju jättev inimene teeb seda seetõttu, et ta ei taha loomale stressi tekitada. Eriti on looma heaolu pärast mures naised ja 18-29aastased loomaomanikud.

„Alati on tore näha neid koeri, kes rõõmsalt autost välja hüppavad, enesekindlalt laevatekil uudistavad ning kajutis koos omanikuga reisi naudivad, kuid arvestama peab sellega, et kõik koerad pole ühesugused ning enda unistusi lemmiku heaolu arvelt ellu viia ei saa. Loomad on nagu inimesedki, kes võivad kogeda nii ärevust kui ka stressi, ning seda just uues keskkonnas ja võõrastes olukordades. Omaniku ülesanne on tunda ennast ja oma lemmikut, märgata stressiilminguid ja otsustada, kas üheskoos reisimine on hea mõte või tasuks lemmik pigem koju jätta,“ õpetas laevandusettevõtte DFDS turundusjuht Kristiina Laaniste.

Lemmik segab päevakava

Kui oled otsustanud lemmikuga reisile minna, soovitab Laaniste kogenud koeraomanikuna teha seda loomale võimalikult vähe stressi tekitavalt. Transpordivahenditest on sobivaimaks auto, millega saab sobival ajal peatuseid teha, samuti laev, kus koeral on piisavalt liikumisruumi, kajutis tagatud rahu ja vaikus ning tekil hädade tegemise võimalus.

„Neljajalgse sõbra stressi vähendamiseks tuleks kaasa võtta kodust tuttavad asjad nagu tekid, mänguasjad ja teised lemmikesemed. Kui koer on ärev, aga reisimisest ei pääse näiteks kolimise pärast, tasub veterinaarilt küsida rahusteid või teisi rahustavaid preparaate,“ soovitas ta.

Populaarsuselt järgmise vastusena tõid inimesed lemmikuga mitte reisimise põhjusena välja selle, et neljajalgne sõber piiraks liialt omaniku päevakava. Mehed pidasid lemmikut reisikaaslasena piiravaks faktoriks pea kaks korda enam kui naised.

„Kui lemmikule meeldib reisida, siis tegelikult on paljud Euroopa riigid juba väga lemmikloomasõbralikud – leiab nii majutusi, kohvikuid kui ka restorane, kus loomad on igati oodatud. Pisut reisieelset eeltööd ning lemmiku saab orgaaniliselt päevakavasse sobitada ning vajalikel hetkedel hotelli puhkama jätta,“ julgustas Laaniste karvast sõpra reisile kaasa võtma.

Perest eraldamine võib koera ärevaks teha

Lisaks eeltoodud põhjustele jätavad Eesti inimesed koera tihti koju ka seepärast, et ei soovi lemmikut laeva kennelisse või lennuki pagasiruumi panna. Laevafirma esindaja mõistab inimeste muret, tema sõnul võib uues keskkonnas ka muidu rahulik koer ärevaks muutuda, haukuda ning olla rahutu. Lisaks ei ole niimoodi eraldatult võimalik ka koeral pidevalt silma peal hoida ning tema meeleolu jälgida.

„Tuttavate inimestega koosolemine mõjub koertele rahustavalt ning selle tõestuseks kostub kajutitest väga harva närvilist haukumist. Lemmikute heaolu on ka põhjus, miks meie Paldiski-Kappelskär liini laeval ei ole võimalik koera reisi ajaks kennelisse ega ka autosse jätta,“ selgitas Laaniste.

Kui paljud inimesed ei kujuta reisi lemmikuta ettegi või jätavad karvase sõbra raske südamega hoidja hoolde, siis on ka palju neid, kelle jaoks on loomata reisimine teadlik valik. 69% lemmikuta reisijatest ütleb, et ükskõik, kui mugavaks reisi loomale ka ei tehtaks või kuidas reisitingimusi muudetaks, nemad jätaksid lemmiku ikka koju. Laevafirma esindaja sõnul on reisimine loomaga iga inimese valiku koht ning peaks lähtuma enda vajadustest, looma olemusest ja reisi iseloomust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.