Mis asi on paastumine ning miks see vajalik on?
Söögikordade vahelist aega nimetatakse paastumiseks. See aga tähendab, et selle aja sees ei tohiks koer süüa mitte midagi (ka närida mingit maiust) ning ainus lubatud asi on vesi. Inimeste puhul on paastumine üsnagi levinud ning mida aeg edasi, seda rohkem räägitakse paastumise plussidest. Mina ise olen väga suur paastumise fänn ning hiljuti lõpetasin 30-päevase vahelduva paastu, kus ma tohtisin 12 tunnise perioodi jooksul süüa ning siis 36 tundi paastusin (juua tohtis ainult vett, teed või kohvi). Paastumise kõige suurem eelis on autofaagia, mis hakkab tööle pärast 16-tunnist paastumist. Tegemist on protsessiga, kus rakud hakkavad uuenema ning sisuliselt terved rakud hakkavad hävitama kehas haigeid või muteerunud rakke (pikem paast, suurem kasu). Sisuliselt on tegu n-ö keha iseenesliku paranemisprotsessiga.
Väidetavalt tekib igas kehas (ka koeral) iga päev vähemalt 4 vähirakku ehk terved rakud, mis on muteerunud. Kui immuunsüsteem toimib täisvõimsusel, siis hävitab see kenasti need rakud ka ära. Immuunsüsteemi aga mõjutavad keskkonnas olevad toksiinid, millega meie lemmikud igapäevaselt kokku puutuvad ning seega ei suuda immuunsüsteem oma tööd enam korralikult teha.
Me ei tohiks ära unustada, et koerad on geneetiliselt väga sarnased (üle 90%) hundiga. Kui vaadata kuidas hundid looduses elavad, siis hundid ei tõuse hommikul üles ega lähe kohe jahtima ega süüa otsima. Kõigepealt võetakse paar tundi endale n-ö rahulikuks ärkamiseks. Jaht võetakse reeglina ette kas pärastlõunal, hilisõhtul või lausa öösel. Muuhulgas ei ole toit neile igapäevaselt ka garanteeritud ehk olude sunnil võib hunt paastuda lausa päevi. Vanasti elasid ka koerad üsna samasugust elu talude juures.
Toidu seedimine nõuab immuunsüsteemilt täielikku ressurssi ning kui su lemmiku soolestik tegeleb pidevalt toidu seedimisega, siis ei jää immuunsüsteemil aega ega ressursse püsida tippvormis. Lahenduseks on paastumine, kuna see aitab immuunsüsteemil puhastuda aastate jooksul kehasse kogunenud mürkidest, taastades niimoodi normaalse homöostaatilise tasakaalu.
Paastumise kasud
Viimasel ajal ollakse arvamusel, et kasvõi üks päev paastu nädalas võib anda tohutut kasu koera tervisele. Siiski tuleb jälgida, et koeral oleks piisavalt vett. Kuigi osa allikaid lubab koerale anda ka veidi puuvilja, siis see tegelikkuses rikub paastumise režiimi. Põhimõtteliselt võid anda koerale ajaveetmiseks ehk ainult närimiseks mõne suurema kondi (näiteks sääreluu), aga oluline on, et koer ei saaks sealt tükke kätte. Vastasel juhul lõpetab see ka paastumise. Tuletan siinkohal veel kord meelde, et kutsikad paastuda EI TOHI ning vajavad toitu regulaarselt!