Pildid: koerajuhid õppisid andma esmaabi lahinguväljal viga saanud teenistuskoertele

Fotod: ltn Mari-Liis Päären

Rubriiki toetab

  • Tahad parandada oma lemmiku tervist?
  • Hea ja kindel partner Sinu lemmikule!
  • Vaata pakkumisi!

Eelmisel nädalal toimus Tartus Kaitseväe Akadeemia sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuses esmakordselt koertele mõeldud lahingkannatanu esmaabi kursus ehk K9 TCCC. Kursuse eesmärk oli õpetada koerajuhtidele, kuidas anda teenistuskoerale lahinguväljal viga saamise korral esmaabi.

„Tegemist oli pilootkursusega, mida ei ole sellisel kujul varem Eestis tehtud, kuid mille jooksul omandatud oskused on koerajuhtide töös väga vajalikud,“ ütles kursuse korraldaja sõja- ja katastroofimeditsiinikeskuse toetus- ja arendustegevuse jaoskonna ülem kapten Hele-Reet Lille. „Võimaluste piires on osad koerajuhid osalenud sarnastel kursustel välismaal, kuid need kursused ei ole alati olnud kõikidele kättesaadavad.“

Kursusest võtsid osa nii kaitseväe sõjaväepolitsei, politsei- ja piirivalveameti, päästeameti kui vanglateenistuse koerajuhid, kes said nädala jooksul teoreetilised teadmised algoritmi põhisest kannatanu käsitlusest ning praktikas proovida rakendada erinevaid elupäästvaid esmaabivõtteid nagu veeni punkteerimine, verejooksu sulgemine, hingamisteede avamine ja ventilatsioon. Lisaks oli harjutuste käigus suur roll lahinguvälja ohutusel ja koeraga suhtlemisel.

Koertele mõeldud lahingukannatanu esmaabi kursuse läbiviijateks olid Ameerika Ühendriikide armee veterinaar major Kerri Haider ning kolm veterinaaria tehnikut, kes olid õppevahendina võtnud kaasa kaks simulatsiooninukku Diesel Dog, mis on välimuselt ja anatoomiliselt väga realistlikud ning suudavad teha häält, liigutada ja simuleerida erinevaid tervisehädasid.

„Kursuse instruktorid olid väga üllatunud meie koerajuhtide headest meditsiinialastest oskustest ning lisaks kiideti nende taktikalisi oskusi lahingsituatsiooni simulatsioonides,“ ütles kapten Lille lisades, et kõik kursusel osalejad läbisid kirjaliku teadmiste kontrolli ja praktilise testi positiivsete tulemustega. „Tulevikus on meil plaanis veel korraldada sellesarnast kursust Eestis ning kaasata juurde ka Eesti Maaülikool, et õpetada sealseid veterinaare kursuse instruktoriteks.“

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.