Noore pere kogemus: kuidas maja renoveerida ja selleks laenu saada?

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Maja renoveerimine on suur ja mahukas ettevõtmine, mis nõuab põhjalikku planeerimist, rahalisi vahendeid ja tihtipeale ka tugevat närvi. Teisalt on oma eluaseme parendamine ka rahuldust pakkuv protsess, mis ei tõsta ainult kinnisvara väärtust, vaid parandab ka elukvaliteeti. Kust üldse alustada ning millistel tingimustel annab pank selliseks ettevõtmiseks laenu? Oma maja renoveerimise kogemust jagavad Mari ja Oliver*.   

Mari ja Oliver said vahetult enne pandeemia algust päranduseks renoveerimist vajava maja ühes Eesti väikelinnas. Nende unistuseks oli see väärikalt korda teha, et nad saaksid edaspidi olla rohkem pealinna korterist eemal ja nautida looduse keskel väikelinna elu.   

Oliver nendib, et esimese sammuna koostasid nad ideaalplaani sellest, mida nad sooviksid teha. Sellele järgnes reaalne arusaamine, kui palju erinevad tööd koos materjalidega maksma lähevad. Oliveri sõnul oli see oluline protsess kogu tervikust, sest ilma suuremat pilti hoomamata ei ole võimalik planeerida, kui põhjalikuks renoveerimiseks on perel tegelikult finantsiliselt võimekust ning kus on võimalik kompromisse teha. Samuti annab selline plaan korraliku ülevaate sellest, mida on võimalik oma jõududega ära teha ning mis tööd tuleb vältimatult sisse osta.   

Pärast seda, kui perekond oli renoveerimise ulatuse paika saanud, oli võimalik tellida projekt, kuigi palju küsimusi oli siiski veel õhus. Kuna noorel perekonnal oli võimalik taotleda ka KredExi väikeelamute rekonstrueerimistoetuse toetust, tuli eelnevalt selgeks teha, milliseid töid KredEx toetab ning millistel tingimustel, et vältida hilisemat pettumust ja eelarvelist valearvestust. Samuti tuli selles faasis rääkida pangaga, et uurida finantseeringu maksimaalset suurust ning tingimusi. KredExi kasuks räägib mõistagi fakt, et osa kuludest kaetakse, teisalt tuleb tõdeda, et tegu on pigem keerulise ja aeganõudva protsessiga, seda eriti väikelinnade puhul, kuna keeruline on leida ehitusettevõtteid, kes tahaksid eramajade renoveerimisele pakkumisi teha.    

Perekond otsustas, et suurem osa töödest ostetakse sisse, kuid kulude kokkuhoiu nimel tehakse ehitustehniliselt lihtsamaid töid ka ise, milles oli olemas ka varasem kogemus ning millega ei olnud ajaliselt kiire.   

Väljakutseid jagus

Mõistagi tulevad nii suure projekti puhul ette takistused, mis panevad perekonna nii vaimselt kui finantsiliselt olukorda, kus tuleb teha kiireid otsuseid. Näiteks puutusid Mari ja Oliver kokku tööde teostajatega, kes ei pidanud oma lubadusi ning mõni asi lükkus suisa aasta võrra edasi. Näiteks hilines maaküttepumba kättesaamine kaheksa kuud, sest seoses alanud sõjaga oli nõudlus tõusnud lakke ning maaletooja ei saanud tootjalt pumpasid kätte.

See omakorda pani perekonna fakti ette, et kas lasta juba tehtud viimistlustööd hukka või soetada ajutine õhksoojuspump, mis oli igas mõttes lisakulu, millega nad esialgses plaanis arvestanud ei olnud. Vene-Ukraina sõja tõttu oli ka ehitajatelt raske fikseeritud hinnaga pakkumisi saada, sest olukord muutus päevadega ning mõjutas otseselt ka ühe väikelinna majaehitust.   

Ootamatud kulud   

Pole kellelegi üllatus, et kõige suuremad kulud on reeglina süsteemid nagu küte, elekter ja ventilatsioon. Samas alustas noor pere maja renoveerimist just ajal, kui kõik hinnad tõusid väga kiires tempos, samuti ka euribor. Kui üldreegel näeb ette, et ootamatuteks kuludeks võiks eelarvereale lisada 20 protsenti, siis Oliveri sõnul oli neil see protsent isegi suurem.

Samuti osutusid kopatööd haljastusel ootamatult kalliks.  Samas teadis perekond, et renoveerimine on hädavajalik ning praegu tehtavad kulutused tasuvad end tulevikus madalamate kulude ja mugavamate elutingimuste näol ära. Samuti tõuseb oluliselt.  kinnisvara väärtus.   

Kuidas saada renoveerimiseks laenu?    

LHV eraisikute finantseerimisejuhi Catlin Vatsel tõdes, et väikeelamute renoveerimine on mõistlik mitmel põhjusel: “Esiteks on võimalik suurendada nende energiatõhusust, mistõttu vähenevad igakuised energiakulud. Teiselt poolt tagab renoveerimine kodu  pikaajalisema säilimise ning tänapäevased elamistingimused, mis tõstavad nii kinnisvara väärtust kui ka elanike heaolu.”

Vatsel selgitab, et renoveerimiseks on mitmeid rahastamisvõimalusi, sealhulgas olemasolevate säästude kasutamine, kodulaen või ka remondilaen, kui renoveerimiseks mõeldud summa jääb alla 25 000 euro. Ta lisab, et säästude puhul tasub siiski kaaluda, kas on mõistlik kogu vaba raha investeerida ühte projekti või hajutada riske, kaasates panga poolt pakutava laenu. 

Laenu saamiseks on vaja esitada pangale olemasolev hindamisakt ja tuleviku väärtus, mille põhjal pank teeb laenuotsuse. Lisaks küsitakse ehituseelarvet ja tööde teostajat. Esimene summa makstakse välja esialgse hindamisakti väärtuse põhjal, mille järel tuleb alustada maja renoveerimist. Seejärel saadetakse pangale tõestusmaterjalid tehtud töödest ning pank kannab ülejäänud summa, millega saab renoveerimise lõpuni viia. LHV vahepealseid hindamisakte ei küsi, seega piisab laenu saamiseks ainult esialgsest hindamisaktist. Küll aga on panga jaoks oluline, et renoveerimisega seotud dokumentatsioon oleks korrektne.    

Laenu saamiseks veendu, et sul on olemas:    

  • Renoveerimistööde eelarve – hinnapakkumised või renoveerimistööde kalkulatsioon, mis näitab orienteeruva maksumuse 
  • Ehitusluba või teatis – sõltuvalt renoveerimistööde mahust ja asukohast võib vaja minna ehitusluba või tuleb vähemalt teavitada kohalikku omavalitsust plaanitavatest töödest. 
  • Oluline, et kõik vastaks nõuetele, et saaks taotleda vajadusel ka kasutusloa 

Tagantjärele tarkus ja nutikad tähelepanekud   

Iga kogemus rikastab ning teeb meid millegi võrra targemaks, mida saab jagada ka nendega, kel sarnane teekond alles ees. Näiteks avastas Oliver üsna ruttu, et e-poodides on ehitusmaterjalid reeglina odavamad kui tavapoes. Kui endal või mõnel heal sõbral on olemas oskused, siis tasub kaaluda ka mitme asja kombineerimist. Nii säästis pere üsna korraliku summa trepi pealt, mille puhul telliti ainult astmed ja paigaldus tehti oma oskuslike kätega. Vahel tasub suhelda ka otse tootjatega, nii hoiti sel korral kokku kvaliteetse parketi pealt. Samuti oli õppetunniks, et oluline on ehitajate ja töövõtjate tausta uurimine.   

Kasulikud nõuanded 

  • Põhjalik plaan ja ootamatud kulud – see annab selge ülevaate, mis on kogu projekti orienteeruv maksumus ning tehtavad tööd. Eelarvesse tasub lisada ca 20% ootamatuteks kuludeks. 
  • Kaardista töömaht – mida teevad valdkonna spetsialistid ning mida on võimalik ise ära teha. 
  • Leia usaldusväärsed partnerid – püüa leida ehitaja(d), keda on soovitatud mõne tuttava poolt, sest ebakompetentsete ehitajatega võivad kaasneda nii suuremad kulud kui ka ajaline kaotus.  
  • Ootuste juhtimine – ka peresuhetes tuleks ootusi juhtida selles suunas, et tegu on suure projektiga, mille käigus tuleb ette ootamatusi ning üksteist tuleb toetada.  

Lõpetuseks tõdevad nii Mari kui Oliver, et kuigi maja renoveerimine võib olla keeruline ja aeganõudev etapp elus, on tulemus seda igati väärt. Pere jaoks on see justkui ühine saavutus, mille üle tunnevad rõõmu nii vanemad kui ka lapsed.    

*nimed muudetud

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.