Pildid: parima renoveerimisprojekti tiitli sai väga kangekaelne korteriühistu

Korterühistu Iirise 5Foto: EKÜL

Eesti Korteriühistute Liit korraldas tänavu juba kuueteistkümnendat korda korteriühistute konkursi, kus pärjati parimaid renoveerimisprojekte.

Tänavuse parima renoveerimisprojekti kandidaate iseloomustab visadus ja ehk isegi kangekaelsus. Hoolimata keerukatest projektidest ja sellest, et neil ühistutel ei õnnestunud kohe ka toetust saada, ei löödud käega.

“Visalt keskenduti eesmärgile maja lõpuks korda saada ja teha seda parimal viisil, ilma kuskil järeleandmisi tegemata,” märkis Eesti Korteriühistute Liidu juhatuse liige Urmas Mardi.

Komisjon otsustas lisaks peaauhinnale anda välja veel eriauhinna, mis kannab nimetust “Taastatud hiilgus – renoveerimise ja restaureerimise särav tulemus”, mille pälvis  Tallinna korteriühistu Vabriku 2.

Maja enne renoveerimist.
Maja pärast renoveerimist.

“Tagasihoidlikum nimetus poleks sellele majale lihtsalt sobinud. Tegemist on miljööalal asuva ainulaadse fassaadiga silmapaistva hoonega, mille rekonstrueerimisprotsess võttis omajagu aega – korteriühistu valmistus renoveerimtöödeks 15 aastat,” rääkis Urmas Mardi.

Hoonel on teostatud kogu hoone fassaadi ja katuse renoveerimistööd ning võib öelda küll, et Vabriku 2 särab endisaegses hiilguses. Katusel on taastatud ja/või uuesti ehitatud kõik balustraadid ja korstnad.

Enne.
Pärast.

Hoovis asuvad rõdud, mis olid üsna lagunenud, said täielikult demonteeritud ja ehitatud uuesti täpselt samasugustena nagu nad esialgselt olid.

“Edukaim renoveerimisprojekt 2020” on KÜ Iirise 5 Tallinnas. Urmas Mardi sõnul on parima renoveerimisprojekti auhinna võitnud ühistu oma maja renoveerinud nii, et võõrad arvavad, et tegemist on uusehitisega.

Maja enne renoveerimist.
Maja pärast renoveerimist.

“Sellise tulemuseni jõudmine on aga ühistujuhilt ja ühistu liikmetelt nõudnud äärmist visadust. Renoveerimise ettevalmistustega alustasid nad 2009. aastal, valmistuti mitmel korral taotlema ka KredExi toetust, kuid ikka jäädi hiljaks, sest toetusraha sai enne otsa,” ütleb Mardi.

Projekt jõuti selle aja jooksul majale juba mitu korda uus tellida, sest nii pika perioodi jooksul muutusid ajas ka nõuded renoveeritavatele elamutele.

Siiski ei jäetud jonni ja üheksa aasta möödudes võisid tööd alata. Eesmärgiks seati maksimaalne energiasääst ja ka maksimaalse KredExi toetuse taotlemine.

Teostati kõik KredExi taotlusvoorus nõutud tööd, sealhulgas paigaldati päikesepaneelid. Lisaks vahetati reo-, vihma- ja tarbeveetorustik, paigaldati leed-valgustus nii maja sisse kui välja ning rajati ratta hoiuruum, mille lukustus toimub elektroonilise nööpvõtmega.

Täielikult remonditi trepikojad ja koridorid ning treppidele paigaldati plaadid.

Lisaks energiasäästu saavutamisele pandi rõhku ka disainile ning lisati sissepääsudele puitsõrestik, et luua majale atraktiivne välimus.

“Majaelanikud on rahul, sest kulud saadi alla ja maja saadi soojaks. Kõrvutades renoveerimise tulemusi teiste täisrenoveeritud majade saadaolevate andmetega, jääb silma muljetavalt väike energiatarbimine. Näiteks 2019. aastal aprillist kuni novembrini oli kaugkütte kulu põhimõtteliselt null,” tõi Mardi välja.

Lõpetuseks ühistujuhi enda sõnadega renoveerimise tulemuse kohta:
“Rahalist säästu on ikka kena vaadata!”.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.