Ekspert: mõned professionaalide nutikad nipid muudavad kolimise üsna lihtsaks tööks

Foto: Depositphotos

Uus kodu on paljude jaoks kauaoodatud unistuse täitumine, kuid toob paratamatult kaasa kolimisega seotud segaduse ja stressi. Kinnisvaraarendaja Liven AS-i loovjuht Alina Kester jagab soovitusi, kuidas kolida nii, et uues kodus sisseseadmine oleks võimalikult sujuv.

Sageli muudab kolimise eriti stressirohkeks see, et asjade sorteerimine ja pakkimine jäetakse viimasele minutile ning uues kodus tuleb esmalt lahti harutada vana kodu kokku pakkimisega kaasnenud segadus. Paari päeva või koguni nädalate vältel näib, et kõik esmavajalikud asjad on kuhugi kadunud, samas kui kolimiskastidest ilmuvad järjepanu vaid jõuluehted, laste diplomid või vanaema uhke teeserviis. Selle vältimiseks soovitab Kester käsitleda kolimist pikema protsessina ning alustada ettevalmistustega võimalikult varakult.

“Juba kuu või paar enne uude koju kolimist, tuleks vanas kodus alustada asjade sorteerimise ning üleliigsest vabanemisega. Uude koju pole mõtet kaasa viia asju, mis seniseski kasutamist ei leidnud ja kappidesse tolmu koguma jäid. Kui ebavajalikud asjad juba enne kolimist taaskasutusse viia või neile uued omanikud leida, jääb kolimiseelseks õhtuks vähem otsuseid ja nendega kaasnevat pinget,” räägib loovjuht.

Kasutusest välja langenud asju ei pea seejuures mitte prügikonteinerisse kuhjama, vaid neile tasub leida uus rakendus. Lisaks taaskasutuskeskustele või sõpradele-sugulastele jagamisele võib kenamad esemed näiteks internetis müüki panna.

Idee: vanad tekid ja madratsid võiksid annetada loomade varjupaigale, kus hoolealustel on pehmetest asemetest alati puudus.

Alles siis, kui vanast kodust kõik üleliigne välja saab, võib algust teha uude koju kaasa võetavate asjade pakkimisega. Kester soovitab alustada neist asjadest, mida kodus kõige harvem tarvis läheb.

“Kuna vähem kasutatavate asjade kokku- ja lahtipakkimise vahele jääb tõenäoliselt mitu nädalat, on eriti tähtis kirjutada kastide ja kottide peale, mida need sisaldavad. Võid ju arvata, et küll ühe või teise kasti sisu meelde jääb, kuid sel juhul oled uues kodus silmitsi kümnete kastidega, mis kõik näivad ühte nägu ja mõtled, kust veekeetja või tasside otsimist alustada,” selgitab Kester.

Märkimiseks on kõige mugavam kasutada maalriteipi ja markerit, seejuures saab pappkastidele nende sisu otse kastile kirjutada, samas kui taaskasutatavate kastide või kottide puhul aitab hästi paberist maalriteip.

Idee: õrnu esemeid sisaldavad kastid märgista eraldi, siis ei satu need kolimisautos raskemate kastide alla. Kasuta nende pakkimisel kindlasti ka mullikilet

“Hea mõte on märkida kastidele ka see, millisesse tuppa või korrusele need jõudma peavad, nii ei satu magamistarbed või laste mänguasjad uues kodus kõigepealt hoopis kööki, vaid ruumi, kuhu need mõeldud on. Kõige õrnemad esemed, nagu toataimed, televiisor või vinüülimängija ning väärtuslikud vaasid või maalid võiks kolida ilma pakkimata, nii öelda süles kandes. Siis on kindel, et need autos teiste asjade vahele sattudes kannatada ei saa,” soovitab loovjuht.

Idee edasijõudnutele: kirjuta kasti peale vaid number ja paar märksõna, aga täpsema sisukirjelduse jaoks kasuta tabelit, näiteks Google Sheets`i. Nii leiad hiljem tabelist Ctrl+F otsinguga vajaliku kiiresti üles

“Silmas võiks pidada sedagi, et kolimine uut kodu ei kahjustaks, seda nii ise kolides kui kolimisfirmat kasutades. Selleks tasub enne kastide tuppa viimist ruumide põrandale ehituspaberist nö käigurajad katta, et jalanõudes edasi-tagasi käimine põrandat ei rikuks. Kolimisfirmale on abiks seegi, kui paigaldad seintele suunaviidad, kus milline tuba asub – nii jõuab iga kast kiiremini ja kindlamalt õigesse kohta,” rõhutab Kester.

Kui soovid kolida kiiresti, soovitab Alina Kester kasutada kolimisfirma abi. Nii jäävad isade-onude seljad terveks ja säästad aega. Küll aga tuleks teenusepakkuja valimisel lisaks hinnale uurida ka teenuse sisu ja abiliste arvu. Osad ettevõtted pakuvad ka lisateenuseid, näiteks vastupidavaid kolimiskaste või madratsiümbriseid, mis võivad muuta kolimise mugavamaks ja keskkonnasõbralikumaks.

“Kui pead kolimiskastid ise leidma, siis mugavaid pappkaste on otstarbekas hankida ehituspoodidest. Vajaminevate kastide arvu ei tea küll kunagi ette, kuid hea oleks iga toa puhul eelnevalt hinnata, mitmesse kasti selle ruumi asjad mahtuda võiksid ning enne poodi minekut numbrid kokku lüüa. Kaste ostes tasub eelnevalt internetis hindu võrrelda, kuid tähele panna maksab sedagi, et mitmed ehituspoed panevad tühjad kaubakastid kassade juurde tasuta võtmiseks välja – küsi, kas tohid neid kasutada,” lisab loovjuht.

Kui üleliigsetest asjadest vabanemine raskeks osutub ning otsustamine, mida võtta ja mida jätta, käib üldises kolimissegaduses üle jõu, soovitab Alina Kester koondada ühte või paari kasti need asjad, mille puhul pole kindel, kas neid uues kodus vaja läheb või mitte. Selle kasti lahti pakkimise võiks uues kodus mõneks kuuks “ära unustada”. Kui kasti sisu järele selle aja sees vajadust ei teki, siis ilmselt ei teki seda kunagi ning võid neist asjadest südamerahuga loobuda.

Lisaks soovitab Kester kolimisse kaasata ka lapsed, et nad õpiksid oma asju sorteerima ning vajalikku ebavajalikust eristama. Muuda kolimine pere ühiseks ettevõtmiseks ja ära unusta last tunnustada, isegi kui oleksid ise pakkinud paremini ja kiiremini, rõhutab Kester.

Edukaks kolimistööks pane juba eelnevalt valmis:

  • maaltriteip 
  • marker
  • mullikile
  • jõupaber
  • tugevam kileteip
  • kolimiskastid
  • prügikotid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.