Sisustus

Kirgliku arutelu tulemus: IKEAl Tallinna lähedale poe ehitamiseks maatükk olemas

IKEA.Foto: Reuters, Scanpix

Rae vallavolikogu otsustas teisipäeval pärast tulist arutelu müüamööblikontsernile IKEA maad otsustuskorras, kuigi kõlas ka mõtteid, et kõnealuse maatüki võiks panna enampakkumisele, kirjutab Harju Elu.

Rae valda jõudsid IKEA esindajad pool aastat tagasi, selle aasta kevadel. “IKEA esindajad valisid Kurna külla Põlluvälja kinnistu, lubades ehitada uue mahasõidu ringteelt, krundile sisesed ringteed ja kogujateed. Vallale ja maanteeametile see sobis, läbirääkimised jätkusid,” kõneles koos toonase Rae vallavanema Mart Võrklaevaga IKEA esindajatega läbirääkimisi pidanud abivallavanem Priit Põldmäe.

Et IKEA-d soovivad endla maale paljud, pelgas nendega läbirääkimisi pidanud valla delegatsioon, et nad võivad teha krundi ostuks madala hinnapakkumise. “Maailmas on olnud juhuseid, kus IKEA tahab oma tuleku eest saada maa tasuta,” teadis Põldmäe.

Aga esimene hinnapakkumine IKEA-lt, 10 eurot ruutmeetri kohta, millele lisandub käibemaks, oli tunduvalt kõrgem kui Rae delegatsioon oodata oskas. Et aga maksetingimused Rae vallale ei sobinud, läbirääkimised jätkusid. Nüüd on kokkuleppes tingimused, et enamus rahast maksab IKEA ära võlaõigusliku lepingu sõlmimisel ning ainult kolmandiku pärast planeeringu kehtestamist. Lisatud on valla kasuks taganemisõigus, ehk kui IKEA kauplust mingil põhjusel ei tule, on vallal õigus see maa tagasi saada.

“Sellise kokkuleppe pealt siis eelnõu vallavolikogule sündiski,” kinnitas abivallavanem Priit Põldmäe. Kokkuleppes IKEA-ga on ka punkt, et naabruses olevatele kinnistule ei tuleks tegevusi, mis tooks sinna suurte veoautode ehk rekkate voolu ja ummistaks liikluse.

Vallavolikogu teisipäevasel istungil kaasettekandeks sõna saanud majandus-ja eelarvekomisjoni esimees Agu Laius kinnitas, et kõhklusi ja kahtlusi oli komisjonis mitmeid. Üha rohkem kerkis esile mõte, et teha sellele krundile siiski avalik enampakkumine. “Komisjon toetaski häältega kuus poolt, kaks vastu ja viis erapooletut enampakkumise eelnõu, mitte maa müüki IKEA-le otsustuskorras,” kinnitas Laius Harju Elule.

Vallavolikogu otsustas siiski teisiti – häältega14 poolt ja kuus vastu võeti vastu otsus võõrandada Põlluvälja kinnistu IKEA-le otsustuskorras. Nüüd on IKEA kord otsuseid vastu võtta.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.