Tellijad teavad rohkem. Liitu tuhandete teiste lugejatega alates 1 eurost kuus. Vali sobiv tellimus siit.
Sisekujundaja jagab lihtsaid nippe, kuidas kujundada kaunis lihavõttelaud
Lihavõttepühade ajal ootavad paljusid ees kohtumised lähedastega, traditsioonilised munavõitlused ning ka laua ääres kogunemised, kus sünnivad parimad mälestused. Sisekujundaja õpetab kolme lihtsa sammu abil, kuidas kaunistada lihavõttelauda nii, et sealne meeleolu oleks ülev. Need näpunäited meeldivad nii lastele kui täiskasvanutele ja on taskukohased.
“Esiteks vali, millist stiili eelistad – kas traditsioonilisem, minimalistlikum või erksam ja lõbusam. Selle põhjal on lihtsam kaunistamiseks valmistuda. Pea meeles, et pole ainuõiget viisi laua kaunistamiseks ja kõige tähtsam on nautida protsessi,” ütles IKEA Eesti sisekujundusosakonna juhataja Pedro Castro.
Vaata üle olemasolevad asjad ja tee plaan
Lihavõttelaua kaunistamist planeerides soovitab sisekujundaja enne ostunimekirja tegemist vaadata, mis juba kodus olemas on. “Kontrolli, millised taldrikud, vaasid või laudlinad sul juba olemas on ning selle järel pane kokku lihavõttelaua ideestik. Pärast seda koosta nimekiri asjadest, mida lisaks vajad ja mida võib-olla isegi ise teha saab. Nii väldid impulssostude tegemist,” soovitab sisekujundaja.
Ta julgustab ka vanu taldrikuid, laudlinu ja teisi lauanõusid uutega kombineerima, kuna selline eklektiline valik võib lisada sentimentaalsust, isikupära ja jutustada ka pere ainulaadset lugu.
“Kuldreeglina soovitan uusi söögi- ja lauanõusid ostes valida esemeid, mis kestavad aastaid. Alusta kvaliteetsete ja mitmetel erinevatel tähistamistel kasutatavate sööginõude, laudlinade ja klaaside valimisest, mis loovad lauanõude kollektsioonile aluse. Seejärel lisa igal aastal oma kollektsiooni mõned läbimõeldud aksessuaarid. Mõtle dekoratsioonide valimisel kvaliteedile ja taaskasutatavusele. Looduslikud värvid ja materjalid on erinevate aksessuaaridega väga kergesti kombineeritavad ja ei lähe kunagi moest,” kirjeldas Castro.
Lisa lauakaunistustele isikupära ja tekstiile
Sisekujundaja julgustab külaliste jaoks taldrikuid kihtidena laduma ja neid omavahel sobitama. Isikupära loomiseks võib iga külalise jaoks paigutada lauale ka väikese kevade või lihavõtte teemalise eseme. Näiteks väikese loodusliku detaili, värvitud või värvimiseks valmis muna või isegi lõbusa omatehtud jänkukaunistuse.
“Toitude serveerimisel mängi olemasolevate nõudega. Näiteks kooki serveerides pane laiem kauss tagurpidi ja aseta selle peale koogialus.. Jätad nii laual rohkem ruumi kaunistustele ja rõhutad serveerimisel magustoitu,” jagas IKEA sisekujundaja.
Lahutamatu element lihavõttelaual on rohelus. Need ei pea olema turult ostetud lilled, vaid näiteks pungadega oks või mõni muu oksake, mis koju soodsalt kevadise tunde loob. Kui plaanis on munade värvimine, kasuta munadele värviliste jäljendite tegemiseks looduslikke elemente.
Et kõik kaunistused ja lauanõud omavahel siduda, kasuta tekstiile: olgu selleks laudlina või salvrätikud. Näiteks, kui kodus on ainult ühevärvilised nõud, soovitab sisekujundaja valida piduliku tunde loomiseks mustrilise laudlina. Harmoonilise ja puhta välimuse loomiseks väldi erinevat värvi taldrikute segamist. Kui laual on erineva stiili või värviga nõud, siis saab neid tasakaalustada ühevärvilise laudlinaga. Mõnikord võib olla soodsam ja visiooniga sobivam idee hoopis alusmatt nõude alla – see lahendus on eriti hinnatud, kui laua ümber on lapsed ja värvitakse ka mune.
Keskendu kodule tervikuna
Nagu kevad isegi, seostub lihavõtteaeg alati puhtuse, korrasoleku ja uute algustega. Seetõttu julgustab sisekujundaja tooma koju uudsust, värskust ja kevade värve. “Üks lihtsamaid ja taskukohasemaid viise interjööri värskendamiseks on tekstiilid. Need võivad olla erksavärvilised kardinad, sobiv vaip, voodipesu või elutoas muude värviliste detailidega sobituvad padjad,” soovitas IKEA sisekujundaja.
Kuidas teha kodus lihavõttejänese kaunistust?
Sisekujundaja jagas ka praktilist nõuannet, kuidas teha lihavõttejänese kaunistust, mida saab kasutada laual tervitusena külalistele või väikestele lõbusaks mänguks. “Lihavõtted on suurepärane aeg kangajääkide kasutamiseks. Lõika kangast ruut, näiteks 20×20 cm. Kasutades juuksekummi või niiti, mähi keskele veidi vatti – see saab olema jänese kõht. Järgmisena mähi väiksem vatt peaks, seo niidiga ja jänkul ongi pea. Lõpuks vormi ülejäänud kangas jänese kõrvadeks. Võid sinna sisse mässida isegi muna või maiustusi, et lastel oleks lõbus avastamisrõõm,” jagas Castro.