Nädalavahetusel lähevad oksjonile Eesti kunstnike senitundmatud tööd

Repro Olev Subbi õlimaalist "Via della Lungara".

Laupäeval, 23. mail toimuval virtuaalsel oksjonil pannakse enampakkumisele üle 80 teose erinevatest kunstižanritest 59lt eesti autorilt.

Enampakkumisele jõuab näiteks Amandus Adamsoni avalikkusele senitundmatu õlimaal „Napoli laht“, mille ta maalis 1896. aastal.

Repro Amandus Adamsoniõlimaalist “Napoli laht”.

“On teada, et Amandus Adamson sõitis 1897. aastal Itaaliasse tervist parandama, seejuures kuni Berliinini reisis ta koos Kristjan Rauaga. Väidetavalt oli see Adamsoni esimene Itaalia reis. Napoli lahte võis ta aga maalida ka mõne kunstitöö või postkaardi järgi, lisateenistusena ajal, mil ta töötas friiside kallal Aleksander III muuseumi laevalgusega saalides. Itaalia motiive osteti tollal ikka veel meelsasti,” rääkis galerii Vernissage juhataja Kristiina Radevall.

Kõrgeima alghinnaga, 22 000 eurot, jõuab enampakkumisele Olev Subbi (1930–2013), 2000. aastal valminud õlimaal „Via della Lungara“.

Repro Olev Subbi õlimaalist “Via della Lungara”.

“Oksjonil enampakkumisele tulev teos “Via della Lungara” on teadaolevalt Olev Subbi ainus kaksikakt. Teos valmis uueks millenniumiks. Igavese linna katuste vaate taustal sümboliseerivad kaks akti möödunud ja saabuvat aastatuhandet,” ütles Kristiina Radevall.

“Traditsioone austaval Olev Subbil olid varasemaid aktimaale luues mõnigi kord silme ees Veneetsia renessansimeistrite kuulsad teosed. Kunstniku süda kuulus seejuures põhjamaisele blondile kaunitarile, õigemini selle sensuaalsele ideaalkujule. Subbi tunnetas kunstis toimuvaid muutusi ning muutus ise 1980.-90. aastatel üsna tugevasti. Rafineeritumaks muutusid ka aktimaalide modellid, kelles enam midagi ei meenutanud külakaunitari, vaid kes  lasevad ennast imetleda pigem tippmodelli üleolekuga ning on üheks elemendiks kujutlusest sündinud maalitervikus. Teos „Via della Lungara“ on Subbi hilisperioodi valguse- ja värvikäsitluse harmooniline näide,” rääkis kunstiteadlane Mai Levin.

Madalama alghinnaga, 400 eurot, jõuab müügile klassiku Erich Pehapi (1912–1981) 1929. aastal valminud pastell “Kodu”.

Lisaks jõuavad enampakkumisele teiste seas Tõnis Grenzsteini, Karl Pärsimägi, Johannes Võerahansu, Richard Sagritsa, Eerik Haameri, Richard Uutmaa, Tõnis ja Toomas Vindi, Elmar Kitse, Eduard Wiiralti teosed.

Oksjon toimub rahvusvahelisel oksjoniplatvormil Live Auctioneers. Oksjonile tulevate töödega saab Vernissage galeriis tutvuda kuni 22. maini.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.