Rahaasjad lihtsaks: 3 sammu, kuidas perega rahast rääkida!

Kuidas perega rahast rääkida?Foto: Canva

Raha võib peres olla tundlik teema, millest rääkimine tekitab pingeid ja arusaamatusi. Samas on oluline, et pereliikmed püsiksid kõik rahaasjades samal lainel ning finantsvastutus oleks jagatud õiglaselt ja läbipaistvalt.

Kuidas aga rääkida rahast, kui varem pole see teema arutlusel olnud? Ja mida teha, kui tunned, et pere rahaasjad vajavad teistsugust lähenemist?

2009. aastal läbiviidud uuringust selgus, et rahaga seotud arutelud tekitavad abielus palju suuremaid konflikte kui muud teemad ning jäävad tihti ka lahenduseta. Seepärast jagamegi kolme lihtsat sammu, kuidas peres rahaasjadest rääkida nii, et arutelu tulemus tooks kõigile pereliikmetele rahulolu ja annaks kindlustunde.

1. Istu koos perega maha ja rääkige asjast 

Avatud ja aus suhtlus on esimene ja kõige tähtsam samm! Kõik pereliikmed peavad saama jagada oma ootusi, takistusi ja eesmärke. Isegi kui suuri muresid pole tekkinud, tuleks siiski aeg-ajalt ühiselt arutada, kuidas rahaasjadega tegelikult läheb.

Selleks, et vestlus oleks produktiivne, võib näiteks kord kuus korraldada “rahaõhtu”, kus saate koos arutada nii igapäevaseid kulusid-tulusid kui ka tulevikuplaane. Plaanide pidamine ei tohi aga jääda ainult jututasandile, vaid tuleb panna paika ka kindel tegevuskava, kuidas ühiselt seatud eesmärkideni jõuda. See aitab vältida edaspidi suuri üllatusi ja luua usaldusväärse keskkonna, kus igaüks teab, mis on tema roll ja kuhu suunas pere liigub.

Pea meeles, et ka rahaasjades on igaühel õigus oma arvamusele. Kuulake üksteist ilma katkestamata ja püüdke mõista teiste pereliikmete vaatenurki.

2. Leidke kompromisse

Kui keegi perest tunneb, et rahaasjad võiksid olla teisiti korraldatud või et praegune olukord pole õiglane, siis on oluline kohe tegutseda. Selleks vaadake koos üle oma praegused sissetulekud ja kulutused. Kas kõik panustavad võrdselt? Kas mõni kulu tundub ebavajalik?

Näiteks kui sinu finantskohustused tunduvad sulle liiga suured või ebaõiglaselt jaotatud, siis jaga oma arvamust teiste pereliikmetega. Selgita, millest see tekib ja jaga oma emotsioone. Näiteks on väga normaalne öelda: “Ma tunnen, et maksan suurema osa arvetest ja see tekitab mulle stressi.”

Nii saate koos vaadata üle oma praegused sissetulekud ja kulutused ning arutada ühiselt võimalusi kompromisside leidmiseks. Võib-olla on võimalik kulusid ümber jaotada või leida uusi lahendusi, mis sobiks kõigile.

3. Võtke appi tehnoloogia

Rahaliste kohustuste ja eesmärkide jälgimine on kindlasti lihtsam nutikate tööriistade abil. Üheks selliseks heaks abivahendiks on Perfi, mis aitab pere rahaasju paremini hallata. Perfiga saad jälgida igakuiseid kulusid, tasuda laekunud arveid ja teha selle tulemusena teadlikumaid finantsotsuseid. 

Perfi keskkonnas saad lisada oma kontole ka teise maksja, mis tähendab, et kulude jagamine maksjate vahel on selge ja lihtne. Olgu siis eesmärgiks, et mõlemal partneril on rahaasjadest selge ülevaade, kulud makstakse täpselt pooleks või on paika pandud, millised arved tasub üks ja millised teine.

Rahast rääkimine võib tunduda alguses keeruline, kuid avatud ja pideva suhtluse, kindlate eesmärkide ja nutikate lahenduste abil on lihtne kaasata pereliikmeid nii suuremate kui väiksemate finantsotsuste tegemisse. 

Oluline on prioritiseerida avatud kommunikatsiooni ja leida lahendused, mis töötavad just teie pere jaoks. Nii võib ajapikku rahateemadel rääkimine saada hoopis uue tähenduse ja kõik pereliikmed tunnevad, et on osa ühisest tegevuskavast, saavad targemaks ja julgevad ideid lauale panna.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.