Finantsvabaduse teema konkureerib juba ilmaennustusega – raamatupoed on rahatarkust õpetavate teoste all lookas ja sotsiaalmeedias uhkustavad finants-influencer’id oma teekonnaga rikkuseni. Kuid kas rahatargaks saamiseks piisab vaid raamatute lugemisest ja koolitustel käimisest või peitub edu võti kuskil mujal?
Vajad laiemat pilti
Finantsõpikute ja -raamatute lugemine tundub rahatarkuse ammutamiseks igati loogilise sammuna. Kuid selgub, et ainult rahast ja investeerimisest lugemine sind tõenäoliselt jõukuseni ei vii.
“Selleks, et hakkaksid seosed tekkima, on vaja lugeda erinevaid žanre, näiteks ilukirjandust ja poliitikat,” viitab Perfi juht Karin Lõhmuste sellele, et n-ö raharaamatute lugemine on vaid pool finantsilise heaolu võrrandist. “Kui investeerimise kõrvale lugeda ka raamatuid psühholoogiast või sellest, kuidas tekivad poliitilised korrad, on palju lihtsam uusi teadmisi rakendada.”
Kui lugeda ainult ühe kindla valdkonna, näiteks klienditeeninduse kohta, jääb üldpilt liiga kitsaks. Lõhmuste toob näite: kui ettekandja loeks klienditeeninduse trikkidele lisaks ka raamatuid, mis räägivad inimpsühholoogiast, mõistaks ta oma kliente ja nende käitumist palju paremini. Selle tulemusena paraneb teeninduskvaliteet ja ka tippi jäetakse rohkem.
Mida lugeda, keda jälgida?
- Raamatusoovitused: Robert Kiyosaki “Rikas isa, vaene isa”, Dale Carnegie “Kuidas võita sõpru ja mõjutada inimesi”, Jaak Roosaare “Rikkaks saamise õpik”, George S. Clason “Babüloni rikkaim mees” ja Kristi Saare “Kuidas saavutada finantsvabadus”.
- Podcast’id: Täitsa Pekkis Saade, Rahareede.
- Finants-influencer’id: Rahakratt, Raivo Hein, Katri Teller, Kristi Saare ja Kristjan Liivamägi.
- Veel kasulikku: Rahageenius, Äripäeva raadio ja ajakiri Investor.
Allikas: Perfi
Ära loe ainult info ammutamiseks
Enne Perfis juhirolli asumist töötas Lõhmuste spetsialistina ega kujutanud ettegi, et temast ühel päeval juht võiks saada. Sellest hoolimata huvitas teda, kuidas juhid mõtlevad, ning luges meeleldi selleteemalist kirjandust. See tekitas uusi mõtteid ning oli tema enda sõnul alateadlik ettevalmistus juhirolliks.
“Mind on alati huvitanud, kuidas juhid käituvad, milline on töökeskkonna kultuur ja kuidas see ettevõtte tulemustesse panustab,” räägib ta ja toob välja, et üks tema lemmikraamatuid on “The Ideation Equation”, mis räägib juhiks olemisest ja sellest, kuidas saada loovaks mõtlejaks ning rakendada häid harjumusi.
Lõhmuste soovitab aeg-ajalt lugeda või kuulata midagi sellist, mis sind esmapilgul üldse ei kõneta, ning panna fookus mujale, kui vaid uue info ammutamisele. “Proovi mõista ja aru saada. Ja alati ei pea raamatust või podcast’ist uut infot saama. Näiteks ilukirjandus suurendab sinu sõnavara ja parandab eneseväljendust. See võid aidata näiteks hõlpsamini uusi tutvusi leida või paista tööintervjuul silma,” annab ta nõu.
Rikkus ei tohiks olla eesmärk omaette
Lõhmuste usub, et absoluutselt igaühel on võimalik luua endale hea elu, kui ta seda päriselt soovib. Vaatama sellele, et elumerelained on tedagi loksutanud siia ja sinna, on ta saavutanud meelerahu ja kindlustunde. Raha ja rikkus pole aga tema jaoks kunagi eraldi eesmärk olnud.
“Olen alati teinud tööd, mis mulle meeldib, ja õppinud tundma oma tugevusi. Samuti olen tahtnud, et ei peaks sente lugema ja mul oleks rahaline turvapadi,” räägib Lõhmuste. “Arvan, et igaüks võiks leida üles selle valdkonna, mida ta päriselt tahab teha ning siis õppida ja arendada end nii palju kui võimalik – nii tuleb ka raha järele.”
Kes on sinu ümber?
Inimesed, kes meid ümbritsevad, mõjutavad meid rohkem kui arvatagi oskame. “Tuleb ümbritseda end inimestega, kes saavad endaga hakkama ja on edasipüüdlikud,” ütleb Lõhmuste, “sest oled viie inimese keskmine, kellega enim aega veedad.”
Kuid kust neid ägedaid uusi tutvusi leida? Lõhmuste soovitab minna kooli või hakata tegelema uue hobiga. Just kursused ja ka trennid on kohad, kus kohtad edasipüüdlikke inimesi. “Ja sa lähed sinna alati puhta lehena. Seal pole vanu tuttavaid, kel oleks sinu vanad seigad või harjumused meeles,” toob Lõhmuste välja põhjuse, miks tutvuda uute inimestega.
Rahatarkuse teekonnal aitab esimesi samme teha Perfi. See on keskkond, mis aitab sul mugavalt oma tuludel-kuludel silma peal hoida. Uuri lähemalt siit.