Bonava blogi

Valmista toitu kiirelt ja mugavalt: väike köögitehnika, mis tuleb appi

Kodu soetamisega uusarenduses kaasneb tihti otsus, kas valida juba arendaja poolt sisse seatud köögilahendus või hakata ise kulutama aega ja raha köögimööbli ning tehnika valimisele.

Parim variant on, kui arendajal on olemas erinevaid disainilahendusi ja -pakette, mis on kokku pandud spetsialistide poolt – see annab vabaduse valida nii stiili kui ka hinnaklassi vahel.

Bonava pakub viie erineva stiililahendusega kööke – Trend, Modern, Classic, Nordic ja Industry. Lisaks Electroluxi standard köögitehnika paketile on võimalus tellida ka täiendatud Bosch paketti. Täpsemalt saab Bonava köögilahenduste ja pakettidega tutvuda siin.

Lisaks põhilisele köögitehnikale tekib vajadus ka erineva väiketehnika järgi, mis aitab kaasa kiiremale toiduvalmistamisele ja muudab elu mugavamaks. Vaatame lähemalt, milline peamine väikeköögitehnika võiks igas kodus olemas olla ning mida jälgida erinevat tehnikat soetades.

A picture containing indoor, wall, cabinet, kitchen

Description automatically generated

Tehnika areneb pidevalt ning ka veekeetjatele on lisandunud uusi vajalikke funktsioone, näiteks võimalus valida vee temperatuuri. Iga teearmastaja teab, kui suure olulisusega on erinevate teede puhul õige temperatuur. Ei ole mõistlik osta kallist ja kvaliteetset teed, kui valmistad seda vale temperatuuriga.

Teine oluline asi on mõelda materjalile, millest veekeetja valmistatud on. Paljud uuringud on välja toonud, et teatud liiki plastikud eraldavad kuumutades mürgiseid kantserogeenseid aineid, mis satuvad vette ning vee kaudu inimese organismi.

Tänapäeval tehakse küll BPA (bisfenool-a) vaba plastikut, kuid kindla peale välja minnes soovitatakse kuumutamisel klaasist või metallist tooteid.

Klaaskannu eelis metallist kannu ees on see, et kui kannu tekib katlakivi (mida veekeetjatel ikka tekib), on seda visuaalselt võimalik näha. See motiveerib sagedamini kannu puhastama, mis ei ole üldsegi keeruline protseduur – vett keetes tuleb lisada paar supilusikatäit sidrunhapet ning seejärel vesi ära kallata.

Kohvimasinate valik on tänapäeval tohutult suur ning see, milline on õige just sinu jaoks, oleneb palju sellest, millist kohvi eelistad. Seetõttu toome erinevate masinate eeliste üleslugemise asemel välja hoopis keskkonnasäästlikkuse aspekti.

Keskkonnale ei mõju hästi ühekordsete kohvikapslitega masinad, kuna kapslid on valmistatud plastikust ning seetõttu tekitavad palju rohkem prügi kui kohvioad, mida transporditakse suurtes pakendites.

Juhul kui oled piimaga kohvi austaja, tasub uurida, kas piimavahustajaga oleks võimalik vahustada piima kohvist eraldi, sest siis saab vahustatud piima kasutada erinevate piimajookide valmistamiseks. See kulub marjaks ära, kui tahad teha lapsele kakaod, tee armastajast sõbrale peeneid kohvivabu lattesid või veganile taimse piimaga jooki.

A coffee maker next to a coffee maker

Description automatically generated with medium confidence

Isegi kui rösterit valides tundub, et sellega ei saa mööda panna, siis võivad ka neil olla omad nüansid, mis tulevikus võivad häirima hakata või isegi probleeme tekitada. Osadel rösteritel on üsna laiad vahed, kuhu saiad/leivad käivad – nii mahuvad ka kõige paksemad viilud korralikult sisse.

Samas tuleb jälgida, et metallist sõrestik, mis hoiab saiaviilu põhja kukkumast, oleks samuti piisavalt lai. Kui võrestik ei ole avausega võrdselt lai, võib see põhjustada situatsiooni, kus peenem viil kukub rösteri põhja, kust on seda tüütu välja urgitseda. Pealegi võib see põhjustada ohtlikke situatsioone, sest nii võib kuiv sai süttida.

Mikseri vajadus on tõenäoliselt suurem sellises peres, kus tegeletakse söögitegemisega tihedamini, eriti kookide valmistamisega, kus on vaja midagi vahustada. Valikut langetades, võib esialgu mikser koos kausiga tunduda suur ja kobakas, ent tegelikult hakkab kausist puudust tundma, kui seda ei ole.

Kausiga mikserite puhul on vahustamise käigus lihtsam aineid sisse lisada – mõlemad käed on vabad. Samuti hoiab see aega kokku, kuna samal ajal, kui mikser vahustab, saab kokk tegeleda millegi muuga. Mikseril võiks kindlasti kaasas olla ka taigna segamise otsik.

A picture containing cup, coffee, food, dessert

Description automatically generated

Pisikestes köökides, kus iga sentimeeter on olulise tähtsusega, võib mõelda saumikseri ostmisele, millel on erinevad otsikud – vahustamise vispel, püreestamise otsik ning väike anum koos hakkimisotsikuga – siis saab hakkama isegi ilma suure mikserita.

Taaskord ei soovita püreestamiseks plastikust otsikut, sest tihti on vaja püreestada just kuumi suppe ning plastikmaterjal ei ole selleks otstarbeks kõige parem. Metallist otsikute puhul on oluline vaadata, et otsiku disain oleks õige. Otsikul peavad olema õhuavad, kust püreestamise ajal õhku juurde tuleks ning püreestatav materjal parima tulemuse saavutamiseks ringi liikuda saaks. 

Ilma köögikaaluta ei saa läbi vist üksi kokk. Elektroonilise köögikaalu puhul tasub uurida, kui stabiilselt kaal laua peal seisab. Mõned ümmargused kaalud on tehtud ebapraktilise disainiga, kus kaalunupule vajutades kaotab kaal pisut tasakaalu ja ajab sellega mõõtmistulemuse segamini. Teistel kaaludel võivad olla nupud üksteisele liiga lähedal või on ühele puutenupule antud mitu funktsiooni, mis samuti ei pruugi odavamate ja ebakvaliteetsemate mudelite puhul hästi toimida.

Kannmikser ehk blender on muutunud väga populaarseks heal põhjusel – sellega saab valmistada maitsvaid ja tervislikke smuutisid. Blenderi ostmisel soovitaks järgida paari näitajat, millest üks on võimsus ja teine on kannu vahetamise võimalus Nutribulleti laadse anuma vastu. Nutribulleti laadne nõu käib blenderi peale justkui tagurpidi.

Selle suur eelis on, et seda on kordades lihtsam pesta kui suurt kobakat kannu, mille põhjas on teravad lõiketerad. Võimsuse osas võiks miinimumvõimsuseks olla 700-1000 W, kuna sellise võimsusega masin suudab juba korralikult püreestada pähkleid ja seemneid mõnusaks kreemjaks massiks ilma neid eelnevalt leotamata (veganitele taaskord väga oluline). Ka jää purustamisega saavad need masinad hästi hakkama. 

A picture containing indoor, food, beverage, fruit drink

Description automatically generated

Tervislikku toitumist pooldavas peres läheb vaja köögikombaini. Heal köögikombainil on mitmes erinevas suuruses riive ning varuotsikuid, see on kergesti lahtivõetav ning pestav ja piisavalt võimas.

Nii mõnegi asjaliku köögikombaini miinuseks on üllataval kombel kehvad riivid: riivaugud on ka kas liiga suured või liiga väikesed, riivid on valmistatud ebakvaliteetsest materjalist ja nüristuvad kiiresti. Uuri juba poes riivide kvaliteeti ning ka seda, kas vajadusel saab neid vahetada või juurde osta.

Veidi vähemtähtsad, kuid siiski mugavust suurendavad köögimasinad

Lastega peredes võib tihedat kasutust leida nii võileivagrill, vahvlimasin, fritüür kui ka mikrolaineahi. Kaks viimast võtavad köögis palju ruumi ning seetõttu tasub korralikult kaaluda, kas neid ikka on tarvis.

Kes muidugi on juba fritüüriga kokku puutunud, teab, kui kiiresti saab sellega toitu valmistada ning seetõttu muutub see tihti asendamatuks lemmikköögimasinaks. Pealegi, enamus lapsi armastavad fritüüritud sööke, olgu selleks siis friikartulid, pelmeenid või isegi taignas brokkoli. Fritüüriga töötades on see mõistlik asetada kubu alla, kuna kubu tõmbab kõik rasvased aurud enda sisse.

Fritüürist tervislikum variant on omada aurutajat/multikeetjat, mis muudab söögitegemise väga palju mugavamaks. Imelihtne on aurutiga valmistada kohevat restoranikvaliteediga riisi, mahlaseid pelmeene, teha erinevaid putrusid, tatart, aurutatud kala või köögivilju.

Putrude jaoks tuleb kuivained vedelikuga masinasse kallata õiges vahekorras, mis on tavaliselt auruti nõule peale märgitud, ning masin tööle panna. Pelmeenide, kala või köögiviljade jaoks on olemas spetsiaalne rest. Samal ajal kui söök valmib, saab muretult muude tegevustega tegeleda – ei pea pidevalt segama või kartma põhjakõrbemist.

Kuigi vahel võib tunduda ahvatlev leida üks masin, mis saab hakkama kõigega, siis tihti ei tee selline masin kõiki töid nii kvaliteetselt kui eraldiseisvad masinad. Ruumi võtavad eraldi masinad palju rohkem, kuid peavad ka kauem vastu.

Pealegi, kui üks masin läheb katki, ei mõjuta see teiste masinate töökorda. Kaalu ja uuri hoolikalt erinevat infot enne igasuguse köögitehnika soetamist – ostes masina, mis mõne aasta pärast enam oma võimsuselt või funktsionaalsuselt ei rahulda, on selle asendamine uue ja paremaga kindlasti kokkuvõttes kallim ja ajakulukam.

Bonava blogi toob sinuni lood uutest kodudest, inspireerivad sisustusnipid ning jagab kasulikke nõuandeid mugava kodu valimiseks ja loomiseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.