5 asja, mille peale enne pesumasina ostmist mõtlema peaks

Kuidas valida pesumasin, mis vastab sinu pere ootustele ja vajadustele?Foto: Euronics

Pesumasina valimine võtab silme eest kirjuks – kuidas erinevate mudelite ja nende funktsioonide vahel orienteeruda? Jagame lihtsaid nippe, mis aitavad leida masina, mis just sinu eelarve ja elustiiliga sobib. 

Kaardista pere vajadused 

Veel enne, kui hakkad võrdlema pesumasinate funktsioone, hinda pere vajadusi ja seda, kui palju on kodus ruumi. Mida rohkem tekib välistusi, seda kitsamaks jääb valik, mille hulgast meelepärane seade välja valida.

 • Kui suur on pere? Kui elate kahekesi, ei pruugi 12 kg mahutavusega pesumasin end ära õigustada. Viieliikmelise pere jaoks võib aga 5 kg pesukoguse piiranguga seade väikseks jääda. 
 • Kui sageli pesu pesed? Kui pesu tuleb pesta 5-6 korda nädalas, siis tasub mõelda suurema masina peale. Euronicsi tootevalikus on 5–13 kg mahutavusega masinad. 
 • Milline on elutempo? Kui elutempo on kiire, ei pruugi kõige tavalisem pesumasin sinu ootustele vastata. Võimalik, et peaksid vaatama masinaid, millel on ka kiirpesuprogramm. 
 • Kui palju on ruumi? Ühetoalise korteri vannituppa sobib tõenäoliselt pealtlaetav pesumasin paremini kui eestlaetav. Kui ruumipuudust pole, saab valida aga puhtalt isikliku maitse järgi. Euronicsi tootevalikus on ka integreeritavad pesumasinad, mis sobivad nii suurematesse kui väiksematesse kodudesse. 
 • Mis on kõige olulisem? Igal masinal on juures energiamärgis, mis annab infot selle vee-ja elektrikulu kohta. Samuti annab see infot mürataseme kohta. Mis on teie pere jaoks kõige tähtsam?

Kas odav on kehvem?

Iga pesumasin on hea ja täidab oma eesmärki ehk peseb pesu puhtaks. Kuid mis eristab 400 ja 1000 eurost pesumasinat? 

Peamiselt sõltub hind erinevatest funktsioonidest ja mugavustest. Näiteks vaiksemad, digitaalse invertertehnoloogiaga masinad on kallimad kui mõned vanemad mudelid. Samuti muudavad eriprogrammid (spordi, allergia jms) hinna krõbedamaks. 

Eestlaetavate pesumasinate hinda mõjutavad mitmed tegurid, pealtlaetavate oma peamiselt üks: soodsama otsa seadmetel avaneb trumli luuk kiirelt, kuid kallimatel tunduvalt aeglasemalt – ohutuse seisukohast on seda hea teada. 

Iga pesumasin peseb pesu puhtaks. Hind sõltub erinevatest funktsioonidest ja mugavustest.Foto: Euronics

Funktsioonidest ja programmidest lähemalt

Nii palju kui on inimesi, on ka erinevaid eelistusi. Erinevad funktsionaalsused võimaldavad pesu pesta täpselt nii mugavalt, nagu sina seda soovid. Tutvustame neist mõnda: 

 • Viitstart. Võimaldab pesumasina käivitada kindlal ajal (näiteks kui elektri hind on soodne). 
 • Auruga värskendamine. Auruga värskendamise programm teeb triikimise lihtsamaks või kaotab kortsud riides sootuks. Lapsed käivad tihti trennis või oled ise spordihuviline? Iga kord ei ole tarvis pesupulbrit kasutada, piisab lihtsalt värskendamisest. Programmist on abi ka näiteks suitsuhaisu eemaldamisel. 
 • Allergeenide eemaldamine. Allergikutele mõeldud programm, mis eemaldab 99,9 protsenti bakteritest. 
 • Isedoseeriv pesumasin. Meie tootevalikust leiad ka pesumasinaid, mis doseerivad ise pesugeeli vastavalt pesu kogusele.
 • Vee pehmendamine. Funktsioon, mis muudab soola abil kareda vee pehmemaks. Samuti aitab see säilitada rõivaste välimust.

Mida on oodata 2024. aastal? 

Nagu kõik muu, muutuvad ka pesumasinad ajas aina nutikamaks, võimaldades pesupesemise veelgi mugavamaks teha. Näiteks Bosch ja AEG pakuvad mudeleid, mida saab äpist juhtida. Lisaks saab eelnimetatud brändide eraldiseisva pesumasina ja kuivati panna omavahel “suhtlema”. Kui pesed siidikleiti, teab kuivati, et tuleb kasutada eriti õrna programmi. 

Pesumasinad mahutavad aina rohkem. Sealjuures ei muutu trumlid suuremaks, vaid hoopis masinate mootorid ja andurid aina võimekamateks. 

Kui varem mahutasid pealtlaetavad pesumasinad eestlaetavatest oluliselt vähem rõivaid, siis nüüd on nende mahutavus suurenenud ja leidub ka rohkem kui 10 kg mahutavaid mudeleid. 

Pesumasina valimisel ei tohiks unustada ka disaini. Parim valik on ikkagi see, mis vastab sinu ootustele, kuid samas sobitub ka sinu kodu interjööriga. 

Just praegu on hea aeg uue pesumasina või kuivati välja valimiseks. Mitmed mudelid on jaanuari lõpuni soodushinnaga. Vaata lähemalt siit.

Kuidas pesumasinat hooldada? 

 • Kord kuus kasuta 90-kraadist või trumli pesuprogrammi. 
 • Kord kvartalis kasuta pesumasina puhastusvahendit.
 • Puhasta aeg-ajalt pesumasina all paremas nurgas olevat filtrit, kuhu koguneb mustus, nööbid jms.
 • Puhasta soodalahusega trumli tihendeid.
 • Peale pesu pesemist ära pane pesumasina ust täielikult kinni.

Eelnimetatud nipid aitavad ennetada ka ebameeldivate lõhnade teket. 

Allikas: Euronics 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.