TEST Uudne toidukomposter peaks muutma jäätmed loetud tundidega väetiseks! On see võimalik?

Kellele Sage Food Cycler toidukomposter sobida võiks?Foto: Sage

Toidujäätmetest komposti tegemine ei pea sugugi olema räpane ja aeganõudev tegevus. Moodne komposter teeb seda kiiresti ja täiesti lõhnavabalt. Proovisin järele, mis seadmega on tegemist ja kelle koju see kõige paremini sobida võiks.

Mis on toidukomposter?

Sage Food Cycler on toidukomposter, mis muudab toidujäätmed vaid 4-6 tunniga lõhnatuks ökopuruks (ingl k EcoChipsideks). Tsükli kestus sõltub töödeldava toidu tüübist ja niiskusesisaldusest. Maksimaalne jäätmete töötlemisaeg on 8 tundi. 

See pisike seade mahub igasse majapidamisse. Jälgida tuleks vaid seda, et kompostri taha jääks piisavalt vaba ruumi – siis pääseb õhk õhuavadest välja. 

Kompostril on kolm automatiseeritud programmi: kuivatamine, jahvatamine ja jahutamine. Jahvatusämbrisse mahub kuni kaks liitrit jäätmeid, mille maht väheneb kõigi kolme protsessi tulemusena 80 protsenti.

Maksimaalselt kaheksa tundi ja sinu köögis tekkinud toidujääkidest ongi saanud kvaliteetne väetis. 

Liiga hea, et tõsi olla? Proovime järele! 

Lõhnatu ja kiire 

Kohvipaks ning sibula-, muna-, õuna- ja banaanikoored kompostrisse ning eksperiment võib alata. 

Kuivatamise etapis oli kuulda taustal vaikset heli, mis sarnanes digitaalse invertertehnoloogiaga pesumasinaga – muidugi oli komposter kordades vaiksem. Jahvatamise etapis oli kuulda klõbinat ja umbes samasugust heli nagu kuivatamise etapis. Helinivoo aga oluliselt ei tõusnud. Jahutamine oli kõige vaiksem protsess. 

Olgu mainitud, et kogu selle aja jooksul – komposteerimisprotsess kestis umbes kuus tundi – ei levinud tuppa mitte mingeid lõhnu. Samuti üllatas, et maksimumpiirini lisatud “kokteilist” jäi alles vaid vaevu kompostri põhja kattev puru. Selle väärtusliku väetise panin toataimedele. 

Toidujäätmete enne-pärast. Kõigest kuue tunniga sai toidujäätmetest täisväärtuslik väetis.Foto: Geenius

Komposti tegemine pole tüütu

Minu silmis lükkab toidukomposter ümber müüdi, et komposti tegemine on tüütu ja aeganõudev. Varasemast teadsin, et komposteerimine kestab kuid ja komposti visatav “kraam” peab vastama mitmetele nõuetele, et protsess üldse toimuks. 

On hämmastav, et vaid loetud tundidega saab koortest ja muudest köögijäätmetest kvaliteetne väetis. Ja seda täiesti lõhna- ja murevabalt, isegi kõige pisemas korteris. Lihtsalt viska toidujäätmed kompostrisse, keera kaas kinni ja vajuta nuppu – uskumatu! 

Ka puhastamine pole “peavalu” 

Sage Food Cycler’it on lihtne puhastada. Suur osa ökopurust tuli kerge vaevaga jahvatusämbrist välja. Ülejäänud “pudi” sain eemaldatud ämbri loputamisega. Kusjuures eriti mugavaks teeb seadme hooldamise see, et ämbrit võib pesta ka nõudepesumasinas. Seadme välis- ja sisepindu saab puhastada hõlpsalt niiske lapiga. 

Kellele on mõeldud? 

Sihtrühmi, kellele toidukomposter võiks sobida, on laias laastus kolm. Esiteks need, kes hindavad ökot ja looduslikkust. Teiseks inimesed, kes hoolivad taaskasutusest. Ja kolmandaks kõik need, kel toas/aias kasvab taimi. 

On ju teada-tuntud ütlus, et oleme see, mida sööme. Mis oleks parem, kui teada, et kurgi- ja tomatitaimed on väetatud vaid oma kodus tekkinud biojäätmetega, mitte keemiliste ühenditega?

Toidukompostriga saad lähemalt tutvuda siin

Miks kasutada toidukompostrit?

  • Säästab raha. Toidukomposter võib esialgu tunduda suure investeeringuna, kuid tasub end pikema aja jooksul igati ära. Kallite väetiste ostmise asemel saad ise valmistada toitainerikka loodusliku väetise. 
  • Vähendab süsiniku jalajälge. Kompostimine aitab vähendada kasvuhoonegaase ja säästa loodusvarasid.
  • Taimedele parem. Poest ostetud väetise puhul ei tea sa täpselt, mida see sisaldab. Ise tehtud komposti puhul võid olla täiesti kindel, et sinu taimed saavad parimat. 
  • Suurem kasu. N-ö poeväetis aitab parandada mulla struktuuri, tänu millele mahutab see rohkem vett ja toitaineid. Koduses kompostis sisalduv orgaaniline aine aitab aga luua tõelise ökosüsteemi, tänu millele kasvavad taimed paremini ja on vastupidavamad ka erinevate haigustekitajate suhtes. 
  • Vähem prügi. Kellele meist ei meeldiks, kui kodus on vähem jäätmeid? Toidukomposter vähendab biojäätmete hulka lausa 80 protsenti. Ja tulemuseks pole prügi, vaid täisväärtuslik väetis. 
  • Säästab aega. Komposteerimine tavameetodil on aeganõudev protsess, kuid komposter võtab selle “peavalu” ära – maksimaalselt kaheksa tunniga saab jäätmetest kompost. 

Allikas: Kodugeenius

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.