Väline kõvaketas: kasulikud soovitused, mis aitavad sind valiku tegemisel! 

Kuidas valida välist kõvaketast?Foto: Euronics

Alati ei pruugi arvuti mälust piisata, et kõik enda jaoks oluline talletada. Just selle mure lahendamiseks väline kõvaketas mõeldud ongi – kuid kuidas seda valida? 

SSD vs HDD

Välised kõvakettad jagunevad kaheks – SSD ja HDD. Esimene neist on kiirem ja suurema mahutavusega. HDD on soodsama hinnaklassiga ja mõeldud pigem kodukasutajale, mitte näiteks ärimehele, kes pidevalt kõvaketta endaga kaasa haarab. HDD on tundlik ka “raputamistele” ning temperatuuri kõikumistele. 

SSD on HDD kõvakettaga võrreldes vastupidavam. Erinevalt HDD-st puuduvad sel liikuvad osad. Näiteks ei tee SSD-le liiga kodu ja õue vahel liikumine (temperatuuri muutus). Lisaks on sel suurem lugemis- ja kirjutamiskiirus. Antud faktor mängib eriti suurt rolli juhul, kui soovid liigutada suuri faile, näiteks kõrge resolutsiooniga videoid. 

Mis on sinu jaoks oluline? 

Peale andmete säilitamise võib kõvaketastel olla ka teisi funktsioone. Näiteks võib sel olla sõrmejälje tuvastus. Mõtle, mis on sulle oluline. Kas vajad lihtsalt veidi lisamahtu, et näiteks perepilte hoiustada, või hoopis vastupidavat andmekandjat, mis mahutab palju ja peab ka “reisimisele” vastu? 

Kui oled fotograaf või mängur, on kõvaketta mahutavus sinu jaoks kindlasti oluline kriteerium. Võimalik, et ka müratase ja ketta suurus on tähtsal kohal. N-ö kodukasutaja jaoks võib aga kõige olulisem olla hoopis hinna ja kvaliteedi suhe. 

Kuidas välist kõvaketast valida? 

Välise kõvaketta valimisel tuleb lähtuda peamiselt neljast näitajast: kiirus, mahutavus, vastupidavus ja ühilduvus. Järgnevalt räägime neist pisut lähemalt. 

 • Kiirus. Suurem lugemis- ja kirjutamiskiirus võimaldab kiirelt edastada suuri faile. Tavakasutaja, kes soovib välist kõvaketast lihtsalt fotode säilitamiseks, ei pea kiirusele suurt tähelepanu pöörama. Fotograafide ja mängurite jaoks on see aga kindlasti üks olulisemaid kriteeriumeid. 
 • Mahutavus. Mõtle, mille jaoks kõvaketast kasutama hakkad ja kui palju on andmeid, mida sooviksid endaga kaasa võtta. Näiteks arvutimängud on väga suure mahuga, fotod aga mitte. 
 • Vastupidavus. Kui kasutad kõvaketast peamiselt kodus, vali HDD. Kui vajad vastupidavat välist kõvaketast, mille saab muretult kõikjale kaasa võtta, vali SSD. 
 • Ühilduvus. Veendu, et välja valitud kõvaketas ühildub sinu arvuti operatsioonisüsteemi ja portidega.

SanDisk Extreme Pro väline SSD

Kui oled välise kõvaketta otsinguil, võib üks hea variant olla professionaalsete fotograafide poolt heaks kiidetud SanDisk Extreme Portable SSD. See on võimekas ja töökindel kaasaskantav andmekandja, mis on mõeldud kompaktsust ja vastupidavust hindavale kasutajale, pidades vastu nii vihmale, veepritsmetele kui tolmule. 

Faili lugemise kiirus on SSD puhul määrava tähtsusega. Keskmiselt on see 500MB/S, kuid SanDisk Extreme Portable SSD-ga saad USB-C 3.2 ühendusliidese kaudu esitada andmeid kiirusega kuni 2000 MB/s. 

SanDiski kaasaskantav SSD ühildub Windowsi ja macOS-iga, toetades nii USB-C kui USB-A ühendusliideseid. 

Miks valida just SanDisk Extreme Pro SSD?

 • Kiirus. Välkkiire lugemis- ja kirjutamiskiirus kuni 2000 MB/s, mis on ideaalne suuremahuliste failide kiireks edastamiseks.
 • Maht. Oled fotograaf või mängur? SanDisk Extreme Pro SSD talletab ka kõige suuremad failid. Euronicsi e-poes on saadaval kolm varianti: mahutavusega 1TB, 2TB ja 4TB. 
 • Vastupidavus.Sepistatud alumiiniumist šassii toimib jahutusradiaatorina, tagades vastupidavuse ja suurema kiiruse. Lisaks näitab IP55 seda, et seade on tolmu- ja pritsmekindel. 
 • Ühilduvus. Seade ühildub nii Windowsi kui macOs-iga. Kaasa tuleb USB-C kaabel ja USB-C/USB-A kaabel.
 • Varunda andmed turvaliselt. Sa ei pea kartma viiruseid ega seda, et arvuti läheb katki. Kõik andmed on turvaliselt varundatud välisele kõvakettale. 
 • SanDisk Memory Zone äpp. Rakendus SanDisk Memory Zone võimaldab kõiki telefoni faile hoida kindlas kohas. Soovi korral saad need automaatselt ka SSD-le teisaldada. 
 • Müratase. See on põhimõtteliselt hääletu. 

Allikas: Euronics

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.