Pühadeperioodil jäävad kodud sageli mitmeks päevaks või suisa nädalaks tühjaks. G4Si turvaekspert Tarmo Pärjala jagab kuus soovitust, kuidas tagada sel ajal oma kodu turvalisus.
Nr 1 turvameede
Parim, mida oma lähedaste turvatunde tagamiseks teha saad, on paigaldada koduvalve. Sageli jäetakse see samm aga tegemata, kuna eeldatakse, et see on hirmkallis ja keeruline. Turvaeksperdi sõnul on vaid 5–6 protsenti Eesti peredest otsustanud valvesüsteemi kasuks.
Paljude valvesüsteemide eelduseks on tõepoolest teatud tingimuste täitmine, nagu kaablite vedamine ja piisav ruum valvesüsteemikastile. Kuid olemas on ka kompaktsem ja taskukohasem võimalus – juhtmevaba AIKO. Selle ainsaks tingimuseks on 2G levi ja nii on seda võimalik paigaldada ka metsa sees olevasse maakoju. Teenuse eest saab tasuda kuutasu alusel, mis algab 26 eurost.
Tee postitusi sotsiaalmeediasse hiljem
Puhkusereis Tenerifel – mõistame, et soovid emotsioone ja reisikogemust sõpradega esimesel võimalusel jagada. Kuid oma eemalolekust reaalajas teada andmine võib sinu kodu muuta varaste sihtmärgiks. Soovitame reisipilte ja -videoid jagada alles koju tagasi jõudes.
Vali hoolega, kellele oma plaanidest räägid
Pikemast puhkusest räägi vaid lähedaste ja sõpradega. Isegi taksoga lennujaama sõites jäta muu jutu sees mainimata, kuhu ja kui kauaks lähed – seda infot võidakse ära kasutada. Võib tunduda ülemõtlemisena, kuid näiteks Tartus rüüstati mitut elamut just sõpruskonnas olnud taksojuhilt saadud informatsiooni põhjal.
Politsei soovitused kodu kaitsmiseks
- Lukusta kõik uksed ja sulge aknad.
- Tõmba akendele kardinad ette.
- Paigalda valveseadmed ja automaatne valgustus.
- Pane kõik väärtuslik hoovist ära – aiatööriistad, tehnika, jalgrattad, grillid jne.
- Teavita naabreid pikemast äraolekust.
Allikas: PPA
Korralik valgustus
Valgustusel on kodu turvalisuse tagamisel väga oluline roll. Niigi pimedal ajal valgustamata hoov annab pätile võimaluse märkamatult tegutseda. Hea, kui hoovis on mitu valgustit ja ukse ees ka liikumisanduriga lamp. Nii teed varga elu keerulisemaks ja muudad oma kodu tema silmis vähem atraktiivseks.
Lisaturvaseadmena võiks nähtaval kohal olla ka valvekaamera. Tõsi, pätti see kinni püüdma ei tule, kuid suurendab tõenäosust, et teie pere hoovi pikanäpumees jalga ei tõsta.
Aknad ja uksed kinni
Tundub lihtne soovitus, kuid reisiärevuses võib see lihtsasti ununeda. Kontrolli, kas kõik aknad-uksed on ikka kinni. Akendele soovitame lisada ka magnetanduri (valvesüsteemi osa), mis edastab häireteate ka siis, kui pätt on otsustanud näiteks rõduukse kaudu sisse murda.
Naabrivalve
Kui sinu elukohas on naabrivalve, tasub sellega enne pühadeaega kindlasti liituda. Samas ei tohiks unustada, et koduvalvet see ei asenda. Kahtlane tegevus võib ka kõige tähelepanelikumale naabrile märkamatuks jääda.
Uuri koduvalve kohta lähemalt siit.