Karm: hirmutavalt suure hulga eakate elu on ohus ühe lihtsa asja pärast

Värskest G4Si uuringust selgus, et vinguandur või vingu- ja suitsuandur on vaid 60 protsendil eraldi elavate eakate lähisugulaste kodudes, kus on tahkeküte või gaasiseadmed.Foto: Shutterstock

Päästeameti kodunõustamiste statistika näitab, et igas kolmandas kodus, kus elavad ainult üle 65-aastased inimesed, pole vingugaasiandurit. Kuigi see on kohustuslik juba 2021. aastast neis majades, kus kasutatakse ahju, pliiti või kaminat.

Kuna vingugaas on täielikult lõhnatu, värvitu ja maitsetu, siis pole seda ilma andurita kuidagi võimalik ära tunda.

“Mõned eakad isegi ei tea, et vingugaasiandur on vajalik ja tahkeküttega kodudes ka kohustuslik. Samas, kui oleme sellest kodunõustamiste käigus rääkinud, ei ole keeldutud ka selle paigaldamisest,” räägib Päästeameti ennetusosakonna ekspert Tuuli Taavet.

Kuidas aga oma eakate lähisugulaste teadlikkust tõsta ning aidata nende kodud ohutumaks muuta? 

Vingugaasiandur puudub 40 protsendil 

Värskest G4Si uuringust selgus, et vinguandur või vingu- ja suitsuandur on vaid 60 protsendil eraldi elavate eakate lähisugulaste kodudes, kus on tahkeküte või gaasiseadmed. Möödunud aastal oli andur olemas 58 protsendil. Ehkki vinguanduri kasutus on aastaga suurenenud, rõhutab G4Si kommunikatsioonijuht Maxim Tuul, et kasv on siiski olnud väga aeglane. “Siinkohal tuleb aru saada, et andurita inimeste elu on iga päev ohus ja ühtlasi rikuvad nad seadust.

Noored võiksid initsiatiivi haarata

“Eakad küll mõistavad andurite vajalikkust, kuid vahel on olnud takistuseks ebapiisavad teadmised või raskused andurite kättesaamise ja paigaldamisega,” möönab Taavet. “Siinkohal võiksid nooremad pereliikmed eakamatele kindlasti appi tulla, soetades ise eakale vajaliku anduri, ja aidata seda paigaldada, hooldada ja testida.”

G4Si uuringust selgus veel see, et kõikide eakate kodudes pole ka suitsuandurit – see puudub 26 protsendil. “Ka siin võiksid nooremad pereliikmed initsiatiivi haarata ning aidata vanemate sugulaste kodud turvalisemaks muuta,” lisab Tuul. 

Andur ei piiksu niisama

Vingugaas tekib mittetäieliku põlemise käigus ning seda võib tekitada näiteks päevinäinud ahi või kamin. Sellises situatsioonis teeb suitsu- ja vingugaasiandur oma tööd, andes ohust märku – pererahvas võib aga “piiksumist” ekslikult valehäireks pidada.  

Tuule sõnul loobus just korduvate häirete tõttu möödunud aastal ligi 2000 perekonda vingugaasiandurist (siia hulka kuulusid ka teiste brändide andurid, mitte ainult Nublu).

Ka Taavet kinnitab, et on olnud juhtumeid, kus eakas pole vingugaasiandurit tööle pannud, kuna see annab pidevalt häiret. “Häiret on põhjustanud näiteks suitsu sisse ajav vana pliit.”

Tuul toonitab, et vingugaas on pikemaajaliselt tervisele ohtlik ning G4Si kogemus näitab, et andurid niisama ei piiksu. Küttekolded tuleks kindlasti lasta aeg-ajalt mõnel spetsialistil üle vaadata.

Oluline on teada, et suitsuandur ei asenda vingugaasiandurit ning vastupidi. 

Hea võimalus kaitsta ennast ja lähedasi mõlema ohu eest on paigaldada koju Nublu. See nutikas andur annab ohust märku ka siis, kui viibid kodust eemal. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.