Kolm pätti ja verejäljed hoovil ehk kuidas Keila pere pääses tänu koduvalvele hullemast!

Kuidas valida oma kodu jaoks parim turvasüsteem?Foto: Shutterstock

Koduvalve paigaldamine on parim samm, mida kodu turvalisuse tagamiseks teha saad. Ehkki enamik meist mõistab selle vajalikkust, kaitseb see vaid ligi 30 000 Eesti pere majapidamist. Kuid sissemurdmised on Eestis igapäevased, nagu kinnitab ka hiljutine juhtum ühest Keila eramust. 

14. veebruaril sai G4S sissetungihäire. Kohale jõudes oli näha vererida ja inimese jalajäljed, mida mööda minnes leidis patrull eramu hoovist mehe, kelle ta kinni pidas. Eramu aknaklaas oli lõhutud ja eeldatavasti oli mees end sellega vigastanud. 

Patrull kutsus kohale politsei, kelle saabudes peeti kinni veel üks naine ja mees. Selgus, et pätid olid käinud ka saunamajas, mille uks oli lukustamata. Läbi akna eramusse sisenenud mees oli politsei poolt tagaotsitav. 

Minuga ei juhtu 

Üks suur põhjus, miks koduvalvet ei paigaldata on uskumus “Ah, minuga ju ei juhtu”. Aastal 2021 läbi viidud G4Si ja ohvriabi ühisest uuringust selgus aga, et viimase kümne aasta jooksul on varguse ohvriks langenud 77 000 Eesti majapidamist. 

G4S turvaekspert Tarmo Pärjala möönab, et sageli ei otsustata valvesüsteemi kasuks ka sellepärast, kuna arvatakse, et selle paigaldamine on keeruline või kulukas. 

Kuid milline süsteem oma koju üldse valida – juhtmega või ilma? Vaatame mõlema plusse ja miinuseid. 

Juhtmega või ilma? 

Kui koduomanik on otsustanud valvesüsteemi kasuks, seisab ta suure dilemma ees: kas eelistada juhtmega või juhtmevaba lahendust? 

Seda, kumb valida, saab näitlikustada internetiühendusega. Kui sinu koju jookseb valguskaabel, ei ole sul tõenäoliselt 4G ruuterit tarvis. Sama kehtib valvesüsteemi puhul: kui kaabeldus on tehtud, tasub igal juhul eelistada juhtmega süsteemi.

Juhtmevabal valvesüsteemil on omad eelised. Seda on lihtne paigaldada ning see sobib kõikidesse kodudesse. Ainsaks eelduseks on, et ruumi(de) temperatuur ei langeks alla viie kraadi. “Tegemist on hea lahendusega näiteks peredele, kes üürivad kodu või soovivad paindlikumat lahendust,” räägib Pärjala ja lisab, et juhtmevaba AIKO süsteem ei võta palju ruumi ning selle saab ka mugavalt uude koju kaasa võtta. 

Mis saab siis, kui elekter läheb ära? 

Efektiivne valvelahendus kaitseb sinu kodu ka elektrikatkestuste korral. Ja just see on üks põhjus, miks koduvalve valimisel ei tohiks ainult hinnast lähtuda. “Mõned vargad on nii kavalad, et lülitavad elektrikilbist voolu välja ja loodavad, et siis on kodu kaitseta,” möönab turvaekspert. 

Kõik G4Si valveseadmed on varustatud akudega, mis peavad sõltuvalt süsteemist vastu kuni ühe ööpäeva. AIKO koduvalve aku kestab umbes 10 tundi. Niisiis saad olla kindel, et sinu kodu on valve all ka siis, kui elekter paariks tunniks ära kaob. 

Mis on sinu jaoks oluline? 

Kui soovid, et kodu valvesüsteem oleks võimalikult nutikas, on juhtmevaba AIKO parim variant. “Kogu süsteem on äpist juhitav. Näiteks saad määrata, kas soovid valve alla panna terve kodu või kindla tsooni,” räägib Pärjala. “Paljudele peredele meeldib, et kui lapsed on üksi kodus, saab eraldi panna kodu uksed ja aknad valve alla.”

Kes aga nutikatest lahendustest nii väga ei hooli, võib pigem kaaluda kaabliga koduvalve paigaldamist. 

Hea teada! Kõigile G4Si koduvalve täis- ja kombineeritud teenuse klientidele kehtib turvagarantii. Kui patrull ei reageeri väljakutsele piisavalt kiirelt, hüvitatakse tekkinud kahju ilma omavastutuse, välistuste ja liigse ajakuluta. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.