Mida turvatöötaja väljakutsel teha tohib ja mida mitte?

Nii mõnigi kord on targem jätta kurikaeltega tegelemine professionaalsete turvatöötajate hooleks, sest neid valmistatakse sellisteks olukordadeks ette. Ka on turvatöötajatel võimalus kaasata vajadusel kiirelt abiväge.Foto: G4S

Kuritegu märgates on igaühel meist õigus kurjategija kinni pidada ja politseile üle anda. Enne hooga tegutsema asumist tuleks aga endalt küsida, on see mõistlik või võib tagajärjeks olla hoopis enese elu ohtu seadmine.

Nii mõnigi kord on targem  jätta kurikaeltega tegelemine professionaalsete turvatöötajate hooleks, sest neid valmistatakse sellisteks olukordadeks ette. Ka on turvatöötajatel võimalus kaasata vajadusel kiirelt abiväge, olgu selleks teised patrullid või politseinikud.

Kinnipeetu antakse üle politseile

“Valvataval territooriumil on turvatöötajal õigus pidada kinni nii süüteos kahtlustatav isik kui ka inimene, kes on territooriumile sisenenud ilma loata. Samuti kinni pidada isiku kes ohustab valveobjekti, seal viibivaid isikuid või  takistab turvatöötajat tema ülesannete täitmisel.” räägib G4S kommunikatsioonijuht Reimo Raja olukordadest, kus turvatöötajal on õigus inimene kinni pidada.

Sellisteks valve all olevateks kohtadeks võivad olla näiteks nii ettevõtte ruumid, laoplats, korter, eramu või miks mitte ka suvekodu.

Turvatöötaja annab kinnipeetud inimese üle politseile. Kui juhtub, et kahtlustatav osutab vastupanu, on turvamehel õigus kasutada jõudu ja panna kinnipeetu käed politsei tulekuni raudu. “Samuti on turvameestel õigus kinni pidada inimesi, kes ohustavad valvataval territooriumil inimesi või vara,” selgitab Raja. 

2020. aastal andsid G4Si turvatöötajad Raja sõnul politseile üle ligi 1000 õigusrikkujat. G4Si kommunikatsioonijuht  lisab, et tasub teada, et turvateenuse pakkujatel on õigus teha kinnipeetu kaasasolevatele esemetele turvakontrolli kindlustamaks, et tema valduses ei ole asju ega aineid, millega ta võib ohustada ennast või teisi.

“Kui selliseid esemeid leitakse, on turvatöötajal õigus need võtta enda kontrolli alla ja kohustus politseile üle anda,” lisab G4Si kommunikatsioonijuht. 

Õigus paluda inimesel territooriumilt lahkuda

Turvateenuse pakkujate ülesanne on jälgida kontrollitaval territooriumil näiteks seda, kuidas kehtestatud reeglitest kinni peetakse. 

“Kui külastaja rikub kaubanduskeskuses sisekorraeeskirju, siis on turvatöötajal kohustus sekkuda ja inimesega vestelda,” selgitab Reimo Raja.

Ta lisab, et kui töötajat kuulda ei võeta ja reeglite rikkumist jätkatakse, on turvameestel õigus korrarikkuja territooriumilt välja saata.

G4S turvatöötaja pidas kinni tanklas noaga vehkinud mehe

Ühe näitena turvatöötaja tegutsemisjulgusest toob Reimo Raja välja selle aasta 25. märtsil toimunud intsidendi, kus G4S-i juhtimiskeskus sai paanikahäire teate Tallinnas asuvast tankla teenindusjaamast. Selgus, et tanklas ähvardas meesterahvas külastajaid noaga ja nõudis, et keegi ostaks talle mõned müügil olevad asjad.

Mehega oli kaasas teinegi mees, kes varastas samal ajal müügiriiulist võileiva. Turvatöötaja sõnul talle teadaolevalt ükski külastajatest ähvardajat kuulda ei võtnud ning neile midagi ostma ei soostunud.

Turvamehe saabumise ajaks olid mõlemad mehed juba tanklast lahkunud. Turvatöötaja sai detailse info kahtlusaluste tundemärkide kohta, et korrarikkujaid ümbruskonnast otsima asuda. Jooksu pannud noormehed tulid aga ise peagi tanklasse tagasi.

G4Si töötaja tundis kohe ära noormehe, kes oli külastajaid noaga ähvardanud. Mees oli silmnähtavate alkoholi- ja narkojoobe tunnustega ning käitus ebaadekvaatselt. Turvatöötaja märkas, et nuga on tal paremas püksitaskus. Turvamees lähenes mehele ning võttis noa temalt ära ja pidas ta kinni. Teine noormees põgenes sündmuskohalt.

Seepeale saabus tanklasse appi veel kaks G4Si patrulli, samuti kutsuti sündmuskohale politsei. Kuna kinni peetud mees üritas ühte turvatöötajat rünnata, pandi tal käed raudu ning seejärel anti üle kohale saabunud politseile.

Turvamehe saabumise ajaks olid mehed lahkunud. Turvatöötaja vaatas turvakaamerate salvestusest toimunu üle, et siis kahtlusaluseid ümbruskonnast otsida. Jooksu pannud noormehed tulid aga ise peagi tanklasse tagasi.

G4Si töötaja tundis kohe ära noormehe, kes oli külastajaid noaga ähvardanud. Mees oli silmnähtavate alkoholi- ja narkojoobe tunnustega ning käitus ebaadekvaatselt. Turvatöötaja märkas, et nuga on tal paremas püksitaskus. Turvamees lähenes mehele ning võttis noa temalt ära ja pidas ta kinni. Teine mees põgenes sündmuskohalt.

Appi saabus veel kaks G4Si patrulli, samuti kutsuti sündmuskohale politsei. Kuna kinnipeetud mees üritas ühte turvatöötajat rünnata, siis pandi tal politsei saabumiseni käed raudu. Kinnipeetud noormees anti üle politseile.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.