Tuleohutusülevaatus ei ole lihtsalt järjekordne tüütu kohustus, mis ettevõtja elu keerulisemaks teeb. Vastupidi – 2021. aasta märtsist kehtiv nõue võib aidata ettevõttel ennetada suuri kahjusid ja mitmeid ebameeldivusi.
“Tuleohutus on meie jaoks alati tähtsal kohal olnud. Kui uus nõue tuli, võtsime kohe G4Siga ühendust ja lasime meie ühele laole ülevaaatuse teha,” räägib puitmaterjalide edasimüügiga tegeleva ettevõtte Mass direktor Siim Kirsipuu. “Ülevaatuse käigus tuli välja üks suur puudus, mille tänu tuleohutusspetsialistile likvideerisime.”
Miks on tuleohutusülevaatus oluline ja millised võivad olla tagajärjed nõude mitte täitmisel, lisaks trahvidele?
Kui tihti tuleb tuleohutusülevaatust teha?
Tuleohutusülevaatus on kohustuslik büroohoones pindalaga üle 750 m2,
tööstus- ja laohoones pindalaga üle 1000 m2 ja garaažis pindalaga üle 1000 m2. Kui kontrolli käigus ei avastata suuri puudusi, tuleb tuleohutusülevaatus teostada iga kuue aasta tagant. Kui midagi oli korrast ära, ootab uus kontroll aga kolme aasta pärast.
Spetsialist avastas väikese murekoha
Kirsipuu möönab, et kui G4Si tuleohutusspetsialist Pilvi Rahnu nende ettevõtet kontrollimas käis, avastas ta puuduse, mille peale muidu polekski tulnud. “Probleem oli meie uute elektritõstukite laadimiskohaga. Rahnu kooskõlastas päästeametiga, mis lahendus neile sobiks ja nii saimegi puuduse kõrvaldatud. Ehitasime laadimiskohale kohtväljatõmbe,” täpsustab aktsiaseltsi Mass direktor.
Ta kiidab ka spetsialisti pädevust ja kiirust tekkinud probleemide lahendamisel. “Ka mõned dokumendid vajasid meil pisut korrigeerimist, kuid Rahnu nõuannetega saime vead parandatud,” räägib Kirsipuu.
ASil Mass on kolm ladu, üks Tartus ja kaks Tallinnas, kuid kuna Tallinna ladudes käib alles juurdeehitus, ei lähe need veel uue tuleohutusnõude alla. “Praegu on ülevaatus tehtud ainult Tartu laole, kuid kui ehitus lõpeb, teeme selle kindlasti ka Tallinnas ära,” kinnitab Kirsipuu.
G4Si tuleohutusspetsialistid käisid aasta alguses Äripäeva raadios tuleohutusülevaatusest lähemalt rääkimas. Saadet saad kuulata siit.
Mida G4Si spetsialistid tuleohutusülevaatusel kontrollivad?
- Kontrollitakse visuaalselt territooriumi, ehitise ja ehitises toimuva tegevuse vastavust tuleohutusnõuetele.
- Kontrollitakse, kas nõutavad tuleohutuspaigaldised on ehitises olemas, töökorras ja hooldatud vastavalt kehtestatud tuleohutusnõuetele.
- Kontrollitakse tuleohutusalast dokumentatsiooni.
- Hinnatakse ehitises toimuva tegevuse vastavust ehitise peamisele kasutusviisile, kusjuures segakasutusviisiga ehitise puhul kontrollitakse ehitise kõiki osasid.
- Kontrollitakse ehitise tuleohutust ja isikute valmisolekut tulekahju korral tegutseda (evakuatsiooniõppust ei tehta).
- Ülevaatuse lõpus koostatakse tuleohutusülevaatuse akt ja puuduste ilmnedes annavad spetsialistid asjalikku nõu nende likvideerimiseks.
Allikas: G4S
Kasulikud meeldetuletused
G4Si kommunikatsioonijuht Maxim Tuul toonitab, et tuleohutusülevaatuse mõte ei ole kindlasti ainult “linnukesi” kirja saada. Spetsialistid juhivad kontrolli käigus tähelepanu asjadele, mis võivad viia õnnetuse või muu ebameeldivuseni.
Kirsipuu tõi näiteks, et tuleohutusspetsialist Rahnu juhtis nende laos tähelepanu sellele, kui mõni pakk oli riiulile halvasti paigaldatud. “Selliseid kasulikke meeldetuletusi oli päris mitu,” on ta teenusega igati rahul.
Miks on tuleohutusülevaatus oluline?
“Igal juhul tasub tuleohutusülevaatus ära teha. Kui ikka tuleohutusspetsialist tuleb majja, siis ta vaatab kõike hoopis teise pilguga, kui ettevõtte omanik või töötaja,” toonitab Kirsipuu.
Isegi kui ettevõttes on tuleohutusega kõik okei, on tuleohutusülevaatus oluline veel ühel põhjusel. Nimelt ei pruugi kindlustus hüvitada tulekahju korral tekkinud kahjusid, kui tuleohutusülevaatus on tegemata. Ja kuna tuleohutusnõuded muutuvad üsna sageli, ei pruugi hoone omanik teadagi, et tema ettevõttes pole asjad kindlustuse vaatest korras.
Tuleohutusspetsialist on kursis seaduste muudatustega ja oskab tähelepanu juhtida puudustele, mis võivad sõna otseses mõttes minna kalliks maksma – seda kas inimeste või vara näol.
Tuleohutusülevaatuse kohta saad lähemalt uurida siin.