Rally Estonia on käega katsuda! Loe turvatöötajate soovitusi, et kõik sujuks apsudeta

Vaid üks hoolimatu tegelane võib seada ohtu kõigi teiste tervise ja heaolu ning äärmusliku olukorrra teke võib punkti panna kogu rallile. Mida soovitavad turvatöötajad, et kõik sujuks apsudeta?Foto: G4S

Veel mõned päevad ootamist ja käes on rallinautlejate jõuluaeg –  mööda Lõuna-Eesti teid hakkab vurama WRC Rally Estonia 2023.  Juba neljandat aastat tulevad meile külla rallimaailma tipud, et võtta mõõtu Tartu, Otepää, Elva, Kanepi, Kambja, Peipsiääre, Mustvee ning Kastre valla kurvilistel teedel. 

WRC Rally Estoniale osutab turvateenust nagu ikka G4S Eesti enam kui 380 liikmelise turvameeskonnaga. Vaatame üle, mida üks õige rallinautleja peab meeles pidama, et kõik kenasti sujuks.

Neljapäevast pühapäevani

20.-23. juulini jagub õhinapõhist uudistamist nii pere väikestele kui suurtele rallifännidele. Service Park, võistlus- ja meediakeskus asuvad nagu mullugi Raadil Eesti Rahva Muuseumi lähistel, poodium püstitatakse Tartu Raekoja platsile, kust neljapäeval, 20. juulil kõik avatseremooniaga, millele järgneb esimene kiiruskatse, ka pihta hakkab. 

Reedel, 21.juulil sõidetakse peamiselt Peipsiveerel. Laupäeval ning pühapäeval (22.-23.juulil) ootavad ralliässasid Lõuna-Eesti kiiruskatsed ning pühapäeva pärastlõunal tublimaid finišipoodium Raeplatsil.

Tilk tõrva rikub meepoti

Et kõik aga suurepäraselt sujuks, tuleb panus anda meil kõigil. Nii nagu tilk tõrva rikub meepoti, võib ka vaid üks hoolimatu tegelane seada ohtu kõigi teiste tervise ja heaolu ning äärmusliku olukorrra teke võib punkti panna kogu rallile. Seega on Ralli Estonia tiim nii ralli pealtvaatajate, töötajate kui ürituse korraldajate turvalisuse tagamiseks kirja pannud reeglid, mida peavad järgima kõik, kes viibivad nii kiiruskatsetel, pealtvaatamisaladel, EXPO ja Service park aladel ning ka Eesti Rahva Muuseumis või selle välialal. 

Turvakontrolli tegeval G4S Eestil on pikaajaline kogemus väga erinevate ürituste julgestamisel ning võimekus tagada turvalisus ka siis, kui kokku koguneb 100 000 inimest. Ettevõtte turvatöötajatel on kindel taust, vajalik keelteoskus ja läbitud nõutud koolitused. 

Ürituse turvapealik Kristjan Saarik G4S-ist toonitab, et pealtvaatajail tasub arvestada, et turvatöötajail on õigus vajadusel läbi vaadata sisenejate kotid ja taskud. Kontrollist keeldujaid raja äärde ei lubata. Ka on turvatöötajatel õigus rallialale mitte lubada neid, kellel on kaasas keelatud esemed ning pealtvaatamisaladelt ja raja äärest ära saata neid, kes ei järgi käitumis- ja turvalisusreegleid. 

Ära võta kaasa!

Oluline on meeles pidada, et korraldajal puudub kohustus keelatud esemed hoiule võtta, seega rallit vaatama minnes jäta koju järgmised asjad. 

  • Professionaalsed foto-, video- ja helisalvestusseadmed ning droonid. Neid võivad kasutada vaid korraldaja vastava loaga inimesed. Ürituse ajaks kehtestatud lennupiirangualas on droonide lennutamine rangelt keelatud! Loata lendavad droonid võtab politsei droonitõrjeseadmega maha, drooni ohu tõrjumiseks jääb see vallasasjana hoiule ning drooni lennutaja peab arvestama ka vastavalt kohalduvate õigusaktidega kaasneva vastutusega. Ilma loata lennutatud drooni tõrjumisega kaasneda võiva kahju eest vastutab lennutaja.
  • Klaastaaras toit ja kõikvõimalikud joogid. 
  • Narkootilised, pürotehnilised, kergesti süttivad, mürgised, radioaktiivsed, määrivad, tugevalõhnalised ja muud ebaselge koostisega ained.
  • Külm- ja tulirelvad.
  • Suured spordikotid, kohvrid ja teised suuremõõtmelised asjad, mis segavad kaaskülastajate heaolu.

Veel nõuandeid

G4S toob lühidalt välja peamised viis soovitust, mida rallinautlejail meeles tuleks pidada.

  • Võta arvesse turvatöötaja märguandeid. 
  • Pargi auto selleks ettenähtud kohta.
  • Viibi ainult publikule lubatud alas.
  • Ära tarbi liigselt alkoholi.
  •  Ralliraja ületamiseks küsi abi turvatöötajalt.

Veel tasub meeles hoida, et kindlasti ei tohi rallialal süüdata tuld ning kasutada mistahes pürotehnilisi ja plahvatuslikke vahendeid. 

Korraldaja kirjaliku loata ei tohi valmistada, serveerida ja müüa söögipoolist ning osutada ka kõiksugu muid teenuseid ning üles panna väljapanekuid.

Tähelepanu liikluses

Parkimine on rallialas lubatud vaid korraldajate märgistatud parkimisaladel. Vales kohas parkivad sõidukid teisaldatakse selle omaniku kulul. rangelt tuleb järgida liiklus- ja parkimiskorraldajate antud korraldusi. 

Rallihuvilised võiksid autosse mahutada võimalikult suure sõpruskonna, et vähendada sõidukite koguarvu ja seega ka ummikute tekkimise võimalust. 

Ametlik ralliraadio KUKU ja liiklusinfo platvorm Waze on operatiivseimad kanalid ummikute, võistluse seisakute, parkimise ja muu info saamiseks.

Kuidas kõike näha?

Kõigile Rally Estonia pealtvaatamisaladele ning kiiruskatsetele tagab pääsu seekord digitaalne rallipass, milleta raja äärde ei saa. 

Rallit saab jälgida vaid korraldaja poolt ette nähtud ja märgistatud pealtvaatamisalades. Need leiab kiiruskatsete kaartidelt, www.rallyestonia.ee kodulehelt ja ametlikust ralliajakirjast.

Katse lõppemisel avab raja rohelise vilkuriga lõpuauto.  Kahe läbimise vahel kiiruskatset liiklemiseks ei avata. 

Rangelt on keelatud viibida sildiga “KEELUALA” märgitud alades.

Liikumispuudega inimene saab auto parkida VIP-parklasse või selle puudumisel pealtvaatamisalale võimalikult lähedale. Sellest soovist tuleb aga teada anda kohapealsele turvatöötajale või parkimiskoordineerijale. Liikumispuudega inimese saatjale on sissepääs prii.

Hoia lapsi ja loomi

Kindlasti on rallimöllu kaasa võetud lapsed ja lemmikloomadki ning neid tuleb eriti hoolega jälgida.

Võistlusauto möödudes tuleks seda püsti seistes jälgida, et juhul kui peaks tekkima ohtlik olukord, oleks võimalik kõigele kiiresti reageerida.

Kõigi turvatöötajate korraldusi tuleb vastu vaidlemata täita. Kui neilt või nullautodelt laekub korraldajatele info, et kiiruskatset ei saa ohutult läbi viia, jäetakse see lihtsalt ära. Kui näete, et keegi ettearvamatult käitub, siis teavitage sellest turvatöötajaid.

Tihe koostöö

Üle 30 aasta turvateenust pakkunud G4S Eesti esindused asuvad Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Jõhvis. Nende kontol on üle 1500 edukalt turvatud sündmuse. Vajadusel on firmal võimalus appi kaasata G4Si turvapatrullid ja jagada pidevalt infot G4Si juhtimiskeskusega.  

G4Si tegevusriskid on kindlustatud rahvusvahelise vastutuskindlustusega. Tihedat koostööd tehakse Politsei- ja piirivalveameti, Päästeameti ja kohalike omavalitsustega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.