Selleks, et palaval suvepäeval õhk kodus pisutki liiguks, hoitakse aknaid lahti, ning seda sageli ka siis, kui ise kodust eemale minnakse. Pahaaimamatult tehakse aga sellega varga elu lihtsamaks ja kelmid kasutavad iga võimalust agaralt ära.
26. mail sai politsei teate, et Tartumaal Ihaste kandis käisid pätid viies eramajas. Kuna uurimine on alles pooleli, ei ole varguste ja sissetungijate kohta veel täpsemat infot. Kõikide eramute puhul oli üks sarnasus – uksed-aknad olid jäetud tuulutusasendisse või paokile. Ühes majas käisid pätid sees samal ajal, kui pererahvas teises toas magas.
“Akna lahti jättes on piltlikult öeldes varga eest pool tööd juba ära tehtud,” möönab G4Si turvaekspert Tarmo Pärjala. “Igaüks saab varguse ennetamiseks omalt poolt nii mõndagi teha: ära jäta hoovi asju vedelema, väärtuslik pane kinnisesse ruumi, kus on ka turvasüsteem, ning kodust lahkudes veendu, et uksed-aknad on kinni.”
Vargusi on aina rohkem
Eesti kuritegevuses on viimasel ajal näha kasvutrendi. Pärjala toob välja, et tänavu märtsis ja aprillis oli eramutest ja nende hoovidest/panipaikadest 23 protsenti rohkem vargusi kui möödunud aasta samal perioodil. Ja kui vaadata pikemat perioodi, mai 2023 kuni aprill 2024, on taoliste varguste arv kasvanud 14 protsenti.
G4Si valve all olevatel objektidel õnnestub vargusi enamasti ära hoida, kuid turvaeksperdi sõnul on varguskatsete arv viimasel ajal kasvanud. Kõige rohkem kelme tegutseb Harjumaal ja Ida-Virumaal, kus käiakse vargil peamiselt kortermajades ja nende keldrites-panipaikades. Tartumaal on varaste huviorbiiti sattunud pigem eramud ja nende hoovid.
Nii saad akna lahti jätta
Kodust lahkudes (ja ka ööseks) akna tuulutusasendisse jätmine pole hea mõte, kuid kui see soov peaks siiski olema, siis on üks võimalus, kuidas seda turvalisemalt teha.
Nimelt on koduvalve osaks magnetandurid, mida saab paigaldada ka aknaraami külge. “Soovi korral saab siis akna tuulutusasendisse jätta, kuid kui varas hakkab akent avama, aktiveerub valvesüsteem,” täpsustab Pärjala. “Need sobivad hästi ka suurematele rõduakendele.”
Kuidas vargusi veel ennetada?
- Koduvalve. See on efektiivseim võimalus varguste ennetamiseks. Lisaks annab teadmine, et kodu on 24/7 turvafirma valvsa pilgu all, turvatunde kogu perele.
- Ära jäta hoovi asju vedelema. Lihtne on oma asjade väärtust alahinnata. Näiteks maja najal seisev redel võib olla pererahva jaoks lihtsalt redel, kuid pätile võimalus teise korruse aknast sisse ronida.
- Valvekaamera. Eelkõige on see preventatiivne – suure tõenäosusega ei hakka pätt kaamerat nähes teie koju sisse murdma. Teiseks on kaamera videomaterjal väärt asitõend uurijatele.
- Uks lukku. Uks peaks olema alati lukus, isegi kui toimetad maja tagahoovis.
- Ära hoia väärtuslikku akna ees. Kui elad piirkonnas, kus tänavalt on võimalik tuppa piiluda, veendu, et akna ees ei oleks arvutit, telerit või muud väärtuslikku, mis võiks vargas huvi tekitada.
- Valgustus. Mida nähtavam on varga tegevus, seda väiksem on tõenäosus, et teie pere maja päti huviorbiiti satub. Hea on kasutada eramu hoovis liikumisanduriga valgustust.
Allikas: G4S
Ka rattavargad tegutsevad
Ehkki rattahooaeg alles kogub hoogu, on rattavargad juba liikvel – pea iga päev võib politsei ööpäevainfost leida teateid ka varastatud ratastest. “Kindlasti ei ole hoov ega trepikoda kohad, kus oma ratast turvaliselt hoiustada,” toonitab Pärjala. “Peale kasutamist tuleks see viia lukustatud hoonesse/panipaika, millel on valvesüsteem.”
Sageli jäävad kelmide huviorbiiti esemed, mida saab järelturul lihtsa vaevaga edasi müüa. Lisaks ratastele tuleks pärast kasutamist ära panna ka ATV-d, lapsekärud, grillid, muruniidukid ja muu väärtuslik.