Kasulik investeering: kui pikk on päikesepaneelide eeldatav eluiga?

Foto: Shutterstock

Päikesejaamaga kaasneb arvestatav kokkuhoid elektrikuludelt. Ometi, ükski asi pole ju igavene – kui kaua võin täna paigaldatud päikesejaamast saadavat soodsat elektrit nautida?

Elektrum Eesti päikeseenergia lahenduste projektijuhi Carmen-Carolain Lemeti sõnul jagub soodsat elektrit aastakümneteks ja muretsemiseks ei ole põhjust. “Tänapäeva päikesepaneelide eluiga ulatub ca 30–40 aastani,” selgitab ta. See annab kindluse, et päikesepaneelidesse tasub investeerida. Küll aga tuleb arvestada asjaolu, et ajapikku võib päikesepaneelide efektiivsus veidi langeda, ent see ei ole märgatavalt suur kadu.

Paneelide efektiivsuse langemisele on seatud piirmäärad. “25 aasta pärast ei tohi meie päikesepaneelid toota alla 80% oma tänasest võimekusest,” toonitab Lemet.

Niisama lihtsalt paneelid katki ei lähe

Päikesepaneelid on üldiselt töökindlad ning “lihtsalt” katki minemist ei tasu kindlasti karta. Päikesepaneeliga võib midagi juhtuda eelkõige väliste jõudude mõjul – näiteks kukub katusele paigaldatud paneeli peale puuoks. Samasugune õnnetus võib juhtuda ka maa peale rajatud päikesepargis. 

Maapaigaldusega päikesejaamale võib ohtu kujutada ka muruniiduk: kui niitmise ajal lendab niiduki alt kivi suurel kiirusel vastu paneeli, siis võib see paneeli kahjustada. Niisiis tasub päikesepaneelide ümber muru niites olla eriti tähelepanelik.

Suurimaks ohuks võib kujuneda vari

Aga ükski tormiga kukkuv puuoks ega ka muruniiduki alt lendav kivi ei mõjuta päikesepaneelide eluiga rohkem kui vari. “Paneele paigaldades tuleb jälgida, et need ei jääks varjulistesse kohtadesse või valesse ilmakaarde,” toonitab Lemet. 

Kui päikesepaneelid jäävad varju või ebasobivasse suunda, ei saa jaam maksimaalset tootlikkust kätte ning pikapeale kahjustab see kogu päikesejaama süsteemi. Seega tasub enne päikesejaama paigaldamist kindlasti professionaalidega nõu pidada, kes oskavad aidata ning võimalikke komistuskivisid vältida.

Vaheta välja vaid kannatada saanud päikesepaneel

Kui mõne paneeliga peaks siiski midagi juhtuma, ei tähenda see veel, et tuleb hakata välja vahetama kogu jaama, kuid katkine paneel on mõistlik esimesel võimalusel asendada uuega. “Katkine paneel võib hakata märgatavalt mõjutama kogu päikesejaama toodangut: kuna paneelid on omavahel ühendatud jadasse, vähendab üks vigastatud paneel ka teiste paneelide toodangut,” selgitab Lemet.

Kui juhtub, et mõni paneel saab vigastada, siis võib suur abi olla kindlustusest. Esimese sammuna teavita tekkinud olukorrast kindlustust ning seejärel edasta informatsioon ka päikesejaama paigaldajale. Nii on paigaldajal aega uus paneel tellida, et tootlikkus liiga pikalt ei kannataks.

Kui kindlustust ei ole, siis tuleb alustada paneeli paigaldanud ettevõttest ning küsida uuele paneelile ja vahetusele hinnapakkumist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.