Päikesepaneelide paigaldamise buum on Eestis kestnud juba mõnda aega. Aga miks siiski peaks päikesepaneelid kodusesse majapidamisse paigaldama?
Alustame sellest, et kui soovid uuel kõrghooajal päikesepaneelidega elektrit tootma hakata, siis on praegu suurepärane aeg paigaldustöödega pihta hakata. Dokumentide ettevalmistamisest kuni paneelide püstitamiseni kulubki keskmiselt pool aastat. Nii saad praegu alustades juba kevadel päikesepargiga elektrit tootma hakata.
Kindlasti tuleb kõigepealt rääkida kohaliku omavalitsusega, et teada, millised on tingimused päikesepaneelide paigaldamiseks. Äkki elad miljööväärtuslikus piirkonnas, kus kehtivad täiendavad nõudmised, mida peab arvestama.
Meie laiuskraad sobib suurepäraselt päikeseenergia tootmiseks
Skeptikud võivad rääkida, et Eestis on päikest vähe ja kogu päikesest tulenev energia jääb kasutamata, sest siis kui päike on kõrgel ja energiatootlikkus kõige suurem, on inimesed ju tööl. Päris nii see siiski ei ole.
Esiteks on päikeseenergia tootmine pidevas arengus ning leitakse üha uusi mooduseid, kuidas päikesest saadavad energiat kõige efektiivsemalt kasutada. Üks võimalus on energia salvestamine, et kõige aktiivsemal ajal toodetud energiat oleks võimalik kasutada just siis, kui seda kõige enam vaja on.
Teiseks tasub võtta arvesse, et kuigi Lõuna-Euroopas on päike suvisel ajal väga intensiivne, loob veidi madalam temperatuur päikeseenergia tootmiseks hoopis soodsama keskkonna: Lõuna-Euroopaga võrreldes madalam temperatuur aitab kaasa päikesepaneelide efektiivsusele – liiga intensiivne kuumus võib tootlikkust mõningal määral vähendada. Rääkimata sellest, et meie laiuskraadil jagub suveperioodil valget aega tunduvalt kauemaks ehk aeg, mil paneelid elektrit toodavad, on meil märgatavalt pikem.
Elektrit toodetakse ka talvel
Kolmandaks ei tööta päikesepaneelid ainult südasuvel ja selge taevaga, kui päike on kõrgel – päikesepaneelid suudavad elektrit toota aastaringselt. Tõsi, talveajal on pimedat aega rohkem ning elektri tootlikkus ei ole kevade-suvega võrreldav, kuid abiks seegi.
Sügisel-talvel suudab päikesejaam tagada 10–20% vajalikust elektrikogusest. Ehk ligi viiendiku võrra pead elektrit võrgust vähem sisse ostma.
Muidugi mängib oma rolli ka rahastus. Omajagu väljaminekuid päikesepaneelide rajamisega kaasneb, kuid seda tasub kindlasti võtta kui investeeringut, mis hakkab end väiksemate elekriarvete kaudu järk-järgult end tagasi teenima.
Elektrumist ostetud päikesepaneelide ja paigaldustööde kvaliteedis ei pea kahtlema – pole karta, et need võiksid lähiajal ümbertegemist vajada ning täiendavaid kulusid nõuda. Lisaks on võimalus päikesepargi rajamise eest tasuda järelmaksuga. Elektrum pakub ka ise järelmaksu, mis on mõeldud just päikesepaneelide paigaldamiseks. Valides selle finantseerimisviisi, tuleb erakliendil teha 15-protsendiline sissemakse ning ülejäänud summa on võimalik jaotada kuni viie aasta peale.
Täpse perioodi saab iga klient enne lepingu allkirjastamist ise valida. Eriti magusaks teeb selle pakkumise teadmine, et intress on sellisel juhul 0 protsenti ning lepingutasu samuti 0 eurot.