Miks tuleb päikesepaneelid paigaldada kalde alla?

Kalde all olevad päikesepaneelid vajavad vähem hooldust ning on märgatavalt efektiivsemadFoto: Shutterstock

Kui elad kortermajas või eramajas, millel on lamekatus, siis tekib küsimus, kuidas tuleks päikesepaneelid sinna paigaldada. Soovid ju paneelidelt maksimaalset efektiivsust ning samas kulutada võimalikult vähe aega hooldusele.

Kui katus on täiesti tasane, siis tuleks paneelid paigaldada kalde alla. Ideaalne kalle meie laiuskraadil on 10–45 kraadi. 

Peamine põhjus, miks paigaldada päikesepaneelid kalde alla, on see, et siis on nende kasutegur suurem, teise olulise märksõnana saab välja tuua hoolduse.

Kalde all olevalt päikesepaneelilt voolab vihmavesi ja lumi ise maha. Kui paneelid on paigaldatud horisontaalselt, siis võib vihmavesi koguneda nende peale, tungida läbi paneeli tihendi ja sattuda päikesepatareisse. Selle tagajärjel on paneel rivist väljas ning kahjustada saanud moodul tuleb välja vahetada. 

Kui paneelid on paigaldatud vähemalt 10-kraadise kalde alla, siis voolab vihmavesi kohe paneelilt maha ega hakka tihenditest läbi suruma.

Horisontaalselt paigaldatud päikesepaneele tuleb ise rohkem puhastada

Kui paigaldate paneelid lamekatusele horisontaalselt, siis nende isepuhastumisvõime halveneb märgatavalt, mis tähendab, et peate neid ise sagedamini puhastama. Talvel võib lumi tekitada horisontaalsele pinnale lisaraskuse ja kui lumi sulama hakkab, siis võib sulavesi maha voolamise asemel tungida samamoodi paneeli sisse.

Päikesejaama rajamisel lamekatusele kehtivad samad reeglid mis maapaigaldusel. Päikesepaneelid tuleb panna täiendavale konstruktsioonile, mis hoiab neid sobiva kalde all. Kõige olulisem on, et paneelid ei jääks katusele lamama.

Kindlasti tuleb paneele paigaldades jälgida katusele langevaid varje, sest need võivad tootlikkust vähendada. Mõju võivad avaldada nii ümberkaudsed hooned, katusel asuvad korstnad kui muidugi ka suuremad puud.

Enne paigaldamist kontrolli katus üle

Enne päikesepaneelide paigaldamist tuleb kindlasti üle kontrollida katuse üldine seisukord. Kui katuse elutsükkel on lõppemas, siis on mõistlik enne päikesejaama rajamist teha veel üks investeering – lasta katus ära vahetada. 

Sellega tagate, et katus kannab soovitud lisaraskust – päikesejaam võib aluskonstruktsioonile mõjuvat koormust suurendada umbes poole võrra. Esialgu täiendava kulutusena näiva töö tulemusena ennetate katuse renoveerimist mõne aasta pärast, mille eel tuleks kogu paigaldatud päikesejaama süsteem lahti võtta ja pärast uuesti paigaldada, mis kujuneb ka üpris kulukaks ettevõtmiseks.

Kui soovid oma koju päikesejaama, siis võta ühendust Elektrum Eesti spetsialistidega, kes aitavad leida parima lahenduse sinu kodule.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.