Too energiakulud alla! Vaatame, miks tasub päikesejaam rajada kortermajja

Tarbides päikesepaneelidega toodetud elektrit, saab korteriühistu säästa elektri, võrgutasu ja maksude pealt.Foto: Shutterstock

Päikesepaneelidest rääkides rändab mõte kohe eramajadele paigaldatud paneelidele. Kuid ka kortermajade puhul tasub mõelda rohelise energia kasutamisele. Kas sarnaseid päikesepaneele saaks paigaldada ka kortermajadele?

Hea võimalus igakuistelt kuludelt kokku hoida

Elektrum Eesti päikeseenergia lahenduste projektijuhi Carmen-Carolain Lemeti sõnul tasub päikesepaneelide paigaldamist kortermajale kindlasti kaaluda. Eriti siis, kui soovitakse leevendada kõrgete elektrihindade probleemi. Ainus küsimus sellisel juhul on see, kas katusel on piisavalt vaba ruumi.

Tarbides päikesepaneelidega toodetud elektrit, saab korteriühistu säästa elektri, võrgutasu ja maksude pealt. Ja kui suvisel ajal peaks oma tarbimisest elektrit üle jääma, siis on võimalik ülejääk elektrivõrku tagasi müüa. 

Kõige sagedamini kasutatakse päikesepaneele kortermaja üldkulude vähendamiseks. Näiteks tavalise viiekordse paneelmaja katusele mahutab umbes 90 paneeli, millega on võimalik katta nii üldvalgustuse, elektrikütte kui ka näiteks turvasüsteemide elektritarve. Muidugi oleneb lõpuks kõik sellest, kui suured ja millise võimsusega paneelid on katusele paigaldatud. 

Siinkohal ei mängi Lemeti sõnul suurt rolli ka see, kas tegu on uue kortermaja või vana paneelmajaga. Oluline on jälgida, et katusekonstruktsioon ja kandevõime oleksid päikesepaneelide paigaldamiseks sobivad. “Kui ühistul on plaanis hakata kortermaja renoveerima, siis tasuks projekti tegemisel kindlasti mõelda ka päikesejaama rajamisele,” soovitab Lemet.

Kortermaja katusel on varjudega vähem muret

Võrreldes eramajaga räägib kortermajale paigaldatava päikesejaama kasuks kõrgus: kuna kortermajad on kõrgemad, siis ei pea muretsema varjude pärast. Kui just ümberringi ei ole veel kõrgemaid ehitisi. 

“Kui katusel on ventilatsioonikambrid, siis võivad ka need tekitada varje, kuid piisava ruumi korral on võimalik varjulistesse nurkadesse paigaldamist vältida ning kasutada kogu ülejäänud katuse pinda,” selgitab Lemet.

Võit oleneb tarbimisharjumustest ja süsteemi maksumusest

“Kortermajadel tasuks vaba katusepind maksimaalselt ära kasutada ja sinna võimalikult palju päikesepaneele panna,” soovitab Lemet. Muidugi tuleb samal ajal arvestada ka seda, kui suure liitumisvõimsuse antud piirkonnas saab.

Kindlasti toob kortermajale rajatud päikesejaam kaasa elektriarve vähenemise, kuid kui suureks võidumäär lõpuks kujuneb, sõltub Lemeti sõnul sellest, kui suur on kortermaja igapäevane elektritarve. Keskmiselt tasub korralik päikesejaam end ära 6–10 aastaga – see sõltub nii elanike tarbimisharjumustest, süsteemi maksumusest kui ka elektri- ja võrgutasust.

Kui soovid oma koju päikesejaama, siis võta ühendust Elektrum Eesti spetsialistidega, kes aitavad leida parima lahenduse sinu kodule.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.