Kui sageli peaks kodust päikesejaama hooldama?

Kuigi paneelid suurt hooldust ei vaja, tasub aeg-ajalt neid siiski kontrollida.Foto: Shutterstock

Päikesepark on suur abimees elektrikulude hoidmisel madalana. Seda nii südasuvel, kuid tegelikult ka talvel. Suve lõppedes ja sügistormide saabudes võib aga paneelidele lehti ja oksakesi lennata, rääkimata talvisest lumevaibast. Kas ja kuidas peaks päikesepaneele hooldama, et nende eluiga ja kasutegur oleks võimalikult suur?

Päikesepaneelid sagedast hooldust ei vaja, kuid kord aastas tasuks süsteemid ikkagi üle vaadata. Nii garanteerid päikesejaama pika eluea. Tavaliselt võetakse põhjalikum hooldus ette varakevadel lumesulamise aegu ehk enne kui päikeseenergia tootmise kõrghooaeg kätte jõuab. Kuid mõningaid asju tasub ka sügisel vaadata.

Ega sügistormid paneele vigastanud pole?

Kuna praegu näitavad sügistormid oma võimu, siis on mõistlik aeg-ajalt paneelid üle kontrollida, et teada saada, ega mõni lendav puuoks pole neid kahjustanud. Ka niisked puulehed ja oksasodi võivad paneelidele sattuda. Suure tõenäosusega peseb järgmine vihmasadu need maha, kuid kui paneelid on hästi ligipääsetavad, võib need ka ise puulehtedest ja oksasodist puhastada. 

Katkised paneelid vaheta välja

Katkised paneelid tuleb võimalikult kiiresti välja vahetada, et päikesejaama töö jätkuks tõrgeteta. Ükskõik kas räägime sügisestest tormidest, mis võivad paneelidele lennutada oksi, või talvistest lumetormidest – neist tekkinud kahju paneelidele ei ole välistatud. 

Põhjus välja vahetamiseks on väga lihtne. Kui üks paneel ei tooda enam ühtselt teiste päikesepaneelidega, siis langeb ka ülejäänud tervete paneelide tootlikkus, sest päikesepaneelid on ühendatud jadas.

Katkise paneeli korral aitab kindlustus

Kui juhtub, et paneel on vigastada saanud, siis on suur abi kindlustusest. Kõigepealt teavita tekkinud olukorrast kindlustust ning seejärel edasta informatsioon ka päikesejaama paigaldajale. Nii on paigaldajal aega uus paneel tellida. 

Kui kindlustust ei ole, siis tuleb alustada paneeli paigaldanud ettevõttest ning küsida uuele paneelile ja vahetusele hinnapakkumist.

Lund ei tasu karta

Mida lähemale aasta lõpule, seda suurem on lumesaju tõenäosus. Pärast igat sadu ei ole mõtet lund paneelidelt maha lükata. Kohe kui päike hakkab jälle paneelidele paistma, siis paneelid soojenevad, tekkinud jää ja lumi sulab ning vajub paneelidelt alla. 

Küll aga on maapinnale asetatud paneelide puhul mõistlik jälgida, et lumevall, mis allavajuvast lumest tekib, ei kerkiks nii kõrgeks, et hakkab paneele katma. Kui see on siiski juhtunud, siis tuleb lund paneelide alt veidi vähemaks võtta.

Kindlasti ei tohi paneele kraapida jääkaabitsa või muu terava esemega. See võib paneeli vigastada.

Kontrolli ka kaabeldust

Aeg-ajalt tasub pilk peale visata ka kaabeldusele. Paneeli kaablite ühendamiseks kasutatakse sageli plastikust pistikuid, mis võivad ilmastiku mõjul hapraks muutuda või lume ja jää liikumise tõttu kannatada saada.

Maapiirkondades võivad mõju avaldada ka loomad ja linnud, kes katusel ja kaabelduse ligidal liiguvad.

Suureks hoolduseks kutsu spetsialist

Paneelide kontrollimise teeb keeruliseks asjaolu, et kaablid on sageli veetud paneelide alla. Seetõttu on mõistlik aeg-ajalt lasta süsteemid spetsialistil üle vaadata – temal on kasutada kaamerad, millega saab näha nii paneelide alla kui seinte taha. Lisaks aitavad termokaamerad tuvastada võimalikke ohuallikaid ning kahjustatud komponente.

Katusele paigaldatud päikesejaama kontrollides ei tohi ära unustada ka kandekonstruktsiooni, millele paneelid on kinnitatud. Samuti tasub üle vaadata, ega kinnituskonstruktsioonid ei ole sügise-talve jooksul viga saanud ning katus on jätkuvalt vettpidav.

Lisaks paneelile on mõistlik kontrollida ka inverteri olukorda, et kõik töötaks laitmatult ning saaksid täiel rinnal nautida päikesepaneelidelt tulevat elektrit.

Kui oled paigaldanud energiasalvesti, siis lase ka see spetsialistil üle vaadata. Akupanga kontrollimisel ühendatakse see arvutiga ja uuritakse eelmise tööperioodi logisid, tuvastamaks ka neid võimalikke kõrvalekaldeid, mis hetkel veel ehk probleeme ei tekita. Tulevikus võivad väiksedki ebakõlad suuremaid hädasid kaasa tuua ning seetõttu on mõistlik nendega kohe tegeleda.

Katkised paneelid tuleb võimalikult kiiresti välja vahetada, et päikesejaama töö jätkuks tõrgeteta. Ükskõik kas räägime sügisestest tormidest, mis võivad paneelidele lennutada oksi, või talvistest lumetormidest – neist tekkinud kahju paneelidele ei ole välistatud.

Põhjus välja vahetamiseks on väga lihtne. Paneelist inverterini liigub alalisvool, mis on majapidamises kasutatavast vahelduvvoolust ohtlikum. Seega on oluline kontrollida, kas paneelid töötavad korralikult ning ega neil ei esine visuaalseid vigastusi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.