Veerand sajandit pikk garantii päikesepaneelidele – kui oluline on valida kvaliteetne teenusepakkuja?

Kvaliteetseda ja korralikult hooldatud paneelid peavad vastu vähemalt veerand sajandit.Foto: Shutterstock

Ükski asi pole igavene, kuid tehes tarku valikuid toovad head investeeringud meelerahu pikkadeks aastateks. See kehtib ka päikesejaama puhul. Kvaliteetselt paigaldatud, vastupidavad ja korralikult toimivad päikesepaneelid teenivad sind kaua, 25 aastat kindlasti.

Elektrikulud vähenevad kuni 70%

Sama oluline kui paneelide vastupidavus on igakuiste kulude alla toomine. Soodsate tingimuste korral võib kvaliteetsete päikesepaneelidega päikeseelektrijaam tuua elektrikulud alla kuni 70%, mis arvestades tänast olukorda energeetikas, on kõigi tarbijate prioriteet, rääkimata sellest, et tegemist on jätkusuutliku energia tootmise viisiga.

Päikesepaneelide juures mängivad rolli mitmed asjaolud: nende kvaliteet, kus neid kasutatakse ja kuidas hooldatakse. 

Kvaliteetsed paneelid võivad vastu pidada pea veerand sajandit ja isegi rohkem. Näiteks Elektrum kasutab peamiselt Canadian Solari ja teiste tunnustatud tootjate kvaliteetseid paneele.

Paneelidel kehtib 25-aastane garantii

Päikesepaneelide paigalduse ja hooldusega tegeleva Elektrumi eksperdid toonitavad samuti, et päikeseelektrijaamade eluiga on korrektse kasutuse ja hoolduse korral 25 aastat ja enam. 

Siiski on oluline teada, et päikesepaneelide tootlikkus aja jooksul veidi väheneb. See on tingitud väliste tegurite, nagu päikesekiirguse, temperatuuri ja tolmu mõjust ning loomulikust kulumisest. Kvaliteetsed paneelid kaotavad aastas umbes 0,5–1 protsenti oma tootlikkusest, mis tähendab, et 15 aastat hiljem võib neil olla umbes 85–92 protsenti algsest võimsusest. Elektrum garanteerib, et nende paneelide kasutegur on ka 25 aasta möödudes vähemalt 80% esialgsest võimsusest.

Aeg-ajalt vajavad paneelid hooldust

Paneelide vastupidavuse üheks võtmeks on nende korrapärane hooldus. Tihedat hooldust päikesejaam ei vaja, kuid aeg-ajalt tasub siiski pilk peale visata, et paneelid oleksid puhtad. Sademed teevad suurema puhastustöö inimese eest ära, küll aga tuleb lindude väljaheited ja muu mustus paneelidelt ise maha pesta, võttes appi näiteks aknapesuvahendi.

Peale viiendat kasutusaastat on soovitatav kutsuda asjatundja ühendusi üle vaatama, et ennetada võimalikke probleeme – tegu on ikkagi elektripaigaldisega. Mida vanem on jaam, seda tihedamini võiks seda hooldada ja kontrollida, näiteks kord või kaks aastas.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.