Kinnisvara jagamine lahutuse korral. Millele mõelda enne vara soetamist?

Foto: Shutterstock

Lahkuminek on alati väga suur elumuutus. Üsna tihti tuleb ette vara võõrandamise vajadus, et mõlemad osapooled saaksid eluga edasi minna. 

“Maakleri juurde jõutakse kahel juhul, kas siis kui omavaheline kokkulepe on juba olemas või kui pöördutakse nõu küsimiseks, et välja selgitada võimalikud lahendused,” ütleb Lahe Kinnisvara maakler Sirli Nurm.

Mured on erinevad

Probleemid kinnisvara jagamisel tekivad siis, kui ostmisel ei ole paar omavahel tingimustes kokku leppinud või varasemad kokkulepped enam ei kehti. Muresid on Sirli Nurme sõnul väga erinevaid, millele võiks enne soetamist mõelda, kuid sageli seda kahjuks ei tehta.

Mõtle läbi võimalikud stsenaariumid

Sirli Nurme rõhutab, et enne kinnisvara ostmist tasub selgeks rääkida, kuidas jaguneb omand poolte vahel. “Kas selleks on 50/50 suhe kaasomandist või vastavalt rahalisele panusele,” selgitab ta.

Teiseks, palju oleneb sellest, kas paar on abielus või mitte. “Kui paar on abielus, jaguneb vara automaatselt 50/50 põhimõttel, juhul kui ei sõlmita abieluvaralepingut,” kommenteerib Nurm. 

Abikaasa saab osta kinnisvara üksi nii varalepinguga kui ilma, kuid müümiseks on vaja teise osapoole nõusolekut. “Teinekord on vaja nõusolekut ka abieluvaralepingu olemasolul, kui leping nii ette näeb,” lisab Sirli Nurm.

Enne hüpoteegi seadmist tuleb läbi mõelda, kas ostetav vara hakkab tagama ka tulevasi laene ja krediitkaarte või ainult konkreetset kohustust. “Võib ette tulla olukordi, kus 10 aasta pärast avastatakse, et üks pool on juurde laenanud olemasoleva hüpoteegi piires, kuid tagasi maksmise kohustus kehtib mõlemale,” selgitab ta.

Surm on ebamugav teema

Teema, mida Lahe kinnisvara maakleri sõnul keegi arusaadavalt puudutada ei taha, on ühe osapoole surm. “Kui paar ei ole abielus, siis elukaaslane automaatselt teise poole pärija ei ole, vaid ta peab tulevikus jagama vara kaaslase pärijatega,” toonitab Nurm. 

Surm on ebamugav teema, mida sageli välditakse, kuid Sirli Nurm soovitab ka sellised olukorrad läbi rääkida ning teha testament teisele poolele, kui see peaks olema mõlema soov.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.